ورود سامانه بارشی به لرستان از اواسط روز جمعه

خرم‌آباد- مدیرکل هواشناسی لرستان با اشاره به ورود سامانه بارشی به لرستان از اواسط روز جمعه، گفت: با توجه به امکاناتی که داریم نمی‌توانیم میزان دقیق بارش‌ها را اعلام کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز مرادپور ظهر پنج شنبه در شورای مدیریت بحران لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه پیش بینی هواشناسی به گونه ای نیست که اگر شرایط آب و هوایی را اعلام می کنیم، حتما همان تحقق یابد، اظهار داشت: ممکن است شدت بارش ها بیشتر باشد و یا اینکه سیستم تضعیف شود و از شدت بارش ها کاسته شود.

ورود سامانه بارشی به لرستان از اواسط روز جمعه

وی با تاکید بر اینکه پیش بینی ما در سامانه بارشی اخیر، حداقل ۳۰ میلی متر بارش باران و حداکثر در برخی مناطق تا ۱۰۰ میلی متر بود، عنوان کرد: اما بعد از اینکه نقشه ها به دست ما رسید بیشتر بارش ها به سمت بوشهر، خوزستان و استان فارس رفت و حداکثر بارش های ما به ۴۰ میلی متر رسید.

مدیرکل هواشناسی لرستان، تاکید کرد: ما نقشه ها را ساعت به ساعت رصد می کنیم و دائما نیز در حال تغییر هستند، اگر می گوییم بارش ها کم است ممکن است بارش ها رو به افزایش برود، سیستم تقویت شود و بارش بیشتری را داشته باشیم که ما هم به صورت اطلاعیه و اخطاریه آنها را اعلام می کنیم.

مرادپور با اشاره به اینکه بارندگی مورد انتظار ما از اواسط روز جمعه تا پایان روز دوشنبه خواهد بود، افزود: در قالب این سامانه بارشی، ابرناکی، بارش باران، احتمال رعد و برق، بارش برف و وزش باد شدید لحظه ای را خواهیم داشت، احتمال تگرگ در مناطق گرمسیری، کاهش قابل توجه دماهای روزانه بین چهار تا هشت درجه سانتی گرات را نیز خواهیم داشت.

وی، بیان داشت: طی ساعتی از روز پنج شنبه و جمعه بارش ها به صورت رگباری و پراکنده پیش بینی می شود، در روز شنبه رگبار و باران برای نقاط مختلف استان و رگبار برف برای مناطق سردسیر پیش بینی می شود و از یکشنبه تا دوشنبه شب با توجه به فعالیت اصلی این سامانه بارش هایی را برای مناطق مختلف استان به ویژه نواحی از پلدختر، خرم آباد، سپیددشت، دورود، ازنا، شول آباد و الیگودرز را داریم و با توجه به همراهی هوای سرد برای ارتفاعات، گردنه ها و جاده های کوهستانی و شهرهای الشتر، نورآباد و به خصوص ازنا، الیگودرز و شول آباد بارش برف را خواهیم داشت.

نمی‌توانیم بگوییم چه میزان بارش خواهیم داشت

مدیرکل هواشناسی لرستان در ادامه با تاکید بر اینکه اوج بارش ها از روز یکشنبه تا شب دوشنبه است، افزود: متوسط بارش ها در نقاط مختلف استان به ویژه نواحی از شرق پلدختر، جنوب خرم آباد، سپیددشت، شول آباد و الیگودرز بین ۲۰ تا ۴۰ میلی متر تخمین زده می شود.

مرادپور، تصریح کرد: با توجه به بارش برف این مقدار ممکن است کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بارش ما ۴۰ میلی متر است، عنوان کرد: البته ممکن است دوباره نقشه ها را رصد کنیم، سیستم تغییر مسیر بدهد و بارش های بیشتری را داشته باشیم که به صورت اطلاعیه و اخطاریه اعلام می کنیم.

مدیرکل هواشناسی لرستان، عنوان کرد: ممکن است که در برخی از مناطق میزان بارش ها تا ۵۰ و ۶۰ میلی متر هم برود.

مرادپور با اشاره به اینکه با توجه به امکاناتی که داریم نمی توانیم بیشتر از این میزان بارش ها را اعلام کنیم، گفت: من نمی توانم بگویم در یک شهرستان ۶۰ میلی متر بارش داریم و همین عدد هم تحقق یابد، ما در شول آباد تا هزار و ۵۰۰ میلی متر هم بارش داشته ایم، با توجه به امکانات و تجهیزاتی که ما داریم نمی توانم بگویم چه میزان بارش داریم.

وی، افزود: در مجموع بیشتر مناطق ما بین ۲۰ تا ۴۰ میلی متر بارش خواهیم داشت، ممکن است بعضی مناطق مانند شول آباد بیش از ۶۰ میلی متر بارش باشد، ما بین ۲۰ تا ۴۰ میلی متر بارش خواهیم داشت شاید در برخی مناطق حداکثر حداکثر ۵۰ تا ۶۰ میلی متر باشد.

کد خبر 4772347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =