آمریکایی‌ها سوخو ۳۵ را هدف قرار داده‌اند/واکنش قاهره چیست؟

قرارداد خرید جنگنده های پیشرفته سوخو ۳۵ روسی از سوی مصر، سبب شده است که آمریکایی ها به تهدید قاهره روی آورند تا مصر از همکاری نظامی با مسکو و خرید این جنگنده‌ها صرف نظر کند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل:  چندی قبل روسیه با مصر قراردادی برای فروش دهها فروند جنگنده چندمنظوره سوخو-۳۵ امضا کرده است. دو مدیر ارشد شرکت های صنایع دفاعی روسیه اخیرا اعلام کردند قراردادی برای تحویل دهها جنگنده چند منظوره سنگین سوخو-۳۵ با مصر به امضا رسید.

قرارداد مربوطه شامل تحویل بیش از بیست جنگنده به همراه تسلیحات متعلقه به مبلغی در حدود ۲ میلیارد دلار می باشد که در پایان سال ۲۰۱۸ نهایی شد و تحویل در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ آغاز خواهد شد. مدیران مبلغ دقیق قرارداد را اعلام نکردند ولی گفتند این سفارش ظرفیت تولید را برای چندین سال جلوتر تکمیل می کند. در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است.

 جنگنده چندمنظوره «سوخو-۳۵» جت مافوق صوت ساخت کارخانه هواپیماسازی سوخو است که سال ۲۰۰۷ ساخته شد و تاکنون دهها پرواز آزمایشی انجام داده است.این جنگنده نسل ۴ محسوب می شود که از قابلیت های ویژه ای از جمله قدرت مانور بالا و سامانه هدایت الکترونیکی پیشرفته برخوردار است.

این جنگنده ها که می توانند هشت هدف را همزمان شناسایی، تعقیب و با موشک های پیشرفته نابود کنند، همچنین با سامانه پارازیت افکنی، توان بالایی برای پنهان شدن از دید رادارهای دشمن دارند. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این جنگنده نسبت به سوخو-۲۷ ، از ویژگی‌های آیرودینامیکی بهتر، مانورپذیری بهتر، برد بیشتر، موتور قوی‌تر و تجهیزات الکترونیکی پیشرفته‌تر برخوردار است.

مسکو و قاهره از سال ۲۰۱۳ که عبدالفتاح السیسی در مصر بر روی کار آمده تا کنون میلیاردها دلار قرار داد نظامی امضا کرده‌اند. امضای قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای «الضبعه» در شمال مصر در نوامبر ۲۰۱۵ بعنوان اولین نیروگاه هسته‌ای این کشور را نیز می‌توان بُعد دیگری از توسعه روابط مصر و روسیه در دوران عبدالفتاح السیسی دانست. مصر از خریداران سنتی سلاح های آمریکایی است اما اخیرا، مصری ها همکاری هایی در عرصه فنی-نظامی با روسیه آغاز کرده اند.

چماق تحریم آمریکا علیه مصر

روز جمعه گذشته یک رسانه آمریکایی گزارش داد که ،«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «مارک اسپر»، وزیر دفاع این کشور در نامه ای به وزیر دفاع مصر نسبت به خرید جنگنده سوخو ۳۵ از روسیه هشدار داده اند.

این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. آنها هشدار داده اند که قراردادهای تسلیحاتی جدید و کلان میان قاهره و مسکو بر توافق های همکاری دفاعی این کشور با آمریکا و کمک های امنیتی آن به قاهره تأثیر خواهد گذاشت. رسانه مذکور اشاره کرد که آمریکا همیشه از متحدان و شرکای خود می خواهد که با موسسات دفاعی و اطلاعاتی روسی قرارداد امضا نکنند چرا که تحریم های آمریکایی متوجه آنها خواهد بود.

همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. این اقدام تازگی ندارد. قاهره از این خطرها آگاه است.  استفاده از جنگنده‌های سوخوی ۳۵ و دیگر سلاح‌های روسی شاید باعث تضعیف توان مصر برای همکاری مشترک با ارتش‌های آمریکا و اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شود. ترامپ در دیدار هفته گذشته با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به وی اعلام کرد که برای حفظ روابط میان آنکارا و واشنگتن، یا باید سامانه اس ۴۰۰ را برچیند و یا اینکه به روسیه بازگرداند. ».

مدتی پیش آمریکا پس از اقدام ترکیه به امضای قرار داد خرید سامانه‌های دفاعی و ضد موشکی اس ۴۰۰ از روسیه، نام آنکارا از اعضای ناتو را از برنامه فروش جنگنده‌های اف - ۳۵ آمریکا حذف کرد، اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، مطابق با قانون تحریم‌های آمریکا (کاتسا) ترکیه را تحریم نکرد.

واکنش مصری ها به باج خواهی ترامپ

این درحالی است که فرانس ۲۴ روز یکشنبه از قاهره گزارش داد که دوتن از نمایندگان پارلمان مصر در واکنش به تهدید تحریم آمریکا علیه این کشور برای خرید جنگنده روسی سوخو-۳۵، گفتند که واشنگتن در امور داخلی کشورشان دخالت نکند.

این گزارش از این نمایندگان به نام های تامر الشهابی عضو کمیسیون دفاع و امنیت ملی پارلمان مصر و مصطفی بکری نماینده دیگر این پارلمان نام برد و نوشت که آنها گفتند که نه آمریکا و نه غیر آمریکا، هیچ کشوری حق دخالت در امور داخلی مصر و تحمیل شروط خود به دولت این کشور را ندارد.

بکری در صفحه توئیتر خود نوشت: «نماینده پارلمان مصر: قاهره هیچ گونه تهدید یا توصیه‌ای را نمی‌پذیرد و اجازه دخالت در تصمیماتش را به کسی نمی‌دهدمصر هیچ گونه تهدید یا توصیه ای را نمی پذیرد و اجازه دخالت در تصمیماتش را به کسی نمی دهد. مصر و آمریکا روابط راهبردی و متمایزی دارند و بدون شک آمریکا شریک راهبردی قاهره است و در مقابل، مصر نیز تصمیمات راهبردی خود را در سطح جهان دارد و روابطش با روسیه ویژه است و سعی می‌کند آن را توسعه دهد».

وی در این پیام با اعلام اینکه تاکنون رفتار آمریکا در منطقه چه در زمینه فلسطین و یا بلندی های جولان در سوریه و یا دیگر مسائل سرنوشت‌ساز در خاورمیانه به طور کامل در جهت خواسته‌های رژیم صهیونیستی و بدون توجه به منافع دیگر کشورها بوده است، از آمریکا خواست تا عاقلانه عمل کرده و از سیاست ها و رفتارهای با استاندارهای دوگانه دست بردارد.

فروش سامانه دفاع هوایی اس ۴۰۰ و جنگنده سوخو ۳۵ از سوی روسیه به متحدان و شرکای آمریکا به یکی از زمینه های تنش میان واشنگتن با آنها تبدیل شده است بطوری که خرید سامانه اس- ۴۰۰ روسی از سوی ترکیه باعث تنش در روابط آنکارا با واشنگتن شده اما ترکیه قصد خرید جنگنده های سوخه ۳۵ روسیه را نیز دارد.

واشنگتن بر اساس قانون مقابله با دشمنان آمریکا (کاتسا) می‌تواند تحریم‌هایی علیه خریدهای نظامی از روسیه اعمال کند. آمریکا سالهاست به مصر میلیاردها دلا کمک اقتصادی و نظامی می‌کند و ارتش این کشور از جنگنده‌های اف ۱۶ ساخت آمریکا به کار می‌گیرد.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر معروف جهان عرب در این باره آورده است: به نظر می رسد که روابط مصر و آمریکا در آستانه مرحله جدیدی از تنش در ماههای آینده قرار دارد و این پس از تصمیم مقامات مصری برای خرید جنگنده های سوخو۳۵ مصر که قیمت آنها به بیش از دو میلیارد می رسد، است. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم های آمریکا قرار خواهد گرفت.

وی می نویسد: این تهدید آمریکا آکنده از باج خواهی و در عین حال اقدامی تحریک آمیز است و با مصر به عنوان کشوری مهم در منطقه مانند یک کشور کم اهمیت برخورد می کند که این نشانه جهل تاریخی آمریکاست. مصر حق دارد که سلاح بخرد و توان دفاعی و هجومی خود را تقویت کند و برای حفظ امنیت ملی خود حق دارد از هر کشوری سلاح پیشرفته و جنگنده خریداری کند و با خطراتی که آن را تهدید می کند و در راس آنها کاهش سهمش از آب نیل به سبب سد النهضه اتیوپی است، مقابله کند به ویژه که این در زمره خطراتی است که میلیونها کشاورز مصری را هدف قرار می دهد و گرسنه نگه می دارد و سبب کاهش تولید برقی که سد العالی تولید می کند، می شود.

راز گرایش مصر برای خرید جنگنده های سوخو۳۵

عطوان افزود: مصری ها درخواست خرید اف ۳۵ معروف به شبح را پس از اینکه رژیم صهیونیستی ۲۰ فروند از آنها را به دست آورد به منظور تحقق توازن نظامی کرد اما پنتاگون با این درخواست مخالفت کرد تا اسرائیل برتری راهبردی را داشته باشد موضوعی که سبب شد که مقامات قاهره به سوی مسکو بروند و جنگنده های سوخو۳۵ که بسیار پیشرفته است، بخرند. همچنین برای تقویت نیروی هوایی جنگنده های رافائل خریده اند و نه تنها که با مجازات روبرو نشدند بلکه مورد استقبال هم واقع شد.

این تحلیلگر امور بین الملل تاکید کرد: روابط نظامی میان مصر و روسیه به شکل قابل ملاحظه ای در حال پیشرفت است تا به مرحله طلائی آن در زمان حکومت جمال عبدالناصر در آینده برسد و این پس از سفر سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به مصر در هفته گذشته و امضای چندین قرارداد نظامی از جمله قرارداد موشک های کورنت ضد زره و نیز تانکهای تی ۹۰  و سامانه اس ۳۰۰ و بالگردهای نظامی و نیز جنگنده های میگ ۲۹ و نیز احداث نیروگاه هسته ای تولید انرژی در منطقه الضبعه و اجرای رزمایش های نظامی مشترک و اجازه دادن به جنگنده های روسی برای استفاده از حریم هوایی مصر و پایگاههای نظامی آن بود.

وی آورده است: این حق مصر به عنوان یک کشور مستقل است که منابع تسلیحاتی خود را تنوع بخشد به ویژه در برابر اسرائیلی که همواره تهدیدی مستقیم یا غیرمستقیم برای امنیت ملی آن است. اسرائیل در ورای پروژه احداث سد النهضه اتیوپی قرار دارد و همان آن است که پدافند برای حمایت از این سد مستقر کرده و سرمایه لازم برای احداث آنرا فراهم کرده است عطوان: اسرائیل در ورای پروژه احداث سد النهضه اتیوپی است و همان است که پدافند برای حمایت این سد مستقر کرده و سرمایه لازم برای احداث آن را فراهم کرده است. پس از ناکامی پاتریوت آمریکا در دفع موشکهای بالستیک یمنی ها به سوی عربستان؛ مصر و دیگر کشورها باید به دنبال تنوع دادن به منابع تسلیحاتی خود باشند و کشورهای دیگر مانند ترکیه را الگو قرار دهند که سامانه اس ۴۰۰ روسی خریده و در حال حاضر هم در حال گفتگو برای خرید سوخو۳۵ است که طبق ارزیابی های کارشناسان غربی بر همتای آمریکایی آن یعنی اف ۳۵ از حیث تجهیزات نظامی و فناوری برتری دارد.

عطوان می نویسد: مصر نمی تواند به اف ۱۶ پیر در زمانی که اسرائیل اف ۳۵ پیشرفته دارد، تکیه کند حتی اگر این به قطع کمکهای نظامی آمریکا که دو میلیارد است و بخش اعظم آن یعنی ۱.۳ میلیارد آن به خرید سلاح و مهمات جنگی صرف می شود، منجر شود به ویژه که کمک های آمریکا به مصر در مقایسه با کمک ۵ میلیارد دلاری سالانه به اسرائیل ناچیز است. آمریکا به متحدانش توجهی ندارد و هنگامی که پای اسرائیل در میان باشد با آنها رفتار خاصی دارد و شاید تجربه ترکیه در ناتو بزرگترین دلیل در این زمینه باشد. هنگامی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به مسکو برای خرید اس ۴۰۰ روی آورد، ترامپ وی را به تهدید اقتصاد ترکیه و اعمال تحریم علیه آنکارا و کنار گذاشتنش از برنامه تولید جنگنده های اف ۳۵ کرد. برخی مطالبی که به رسانه درز پیدا کرده، حاکی از آن است که ترامپ  در دیدار اخیر اردوغان به واشنگتن در هفته گذشته وی را در برابر گزینه هایی در صورتی که خواهان حفظ دوستی آمریکاست قرار داده است که یا این سامانه را منهدم و برچیند یا به روسیه بازگرداند و مهلت کوتاهی به وی برای تصمیم گیری داده است. ما نمی دانیم که واکنش ترکیه چه خواهد بود اما احتمال مخالفت زیاد است.

این تحلیلگر امور بین الملل تاکید کرد: مصر توان مقابله با این باج خواهی آمریکا با تمام توان را دارد. واکنش قوی در برابر این باج خواهی باید خرید سوخو۳۵ و بالاتر از آن سامانه اس ۴۰۰ و هر آنچه می تواند تانک و بالگرد پیشرفته باشد و تعجب نمی کنیم اگر این واکنش سریع باشد و امیدواریم که سناریوی سال ۱۹۶۰ هنگامی که جمال عبدالناصر به آمریکا پشت کرد و سلاح شرقی خرید و به تجارب روسها برای احداث سد العالی روی آورد، تکرار شود. 

کد خبر 4777036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =