شیعه عظمت اصول فقه خود را به جهان اسلام بشناساند

قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: باید عظمت اصول فقه خود را به جهان اسلام بشناسانیم و لازمه آن شناخت از تحولات فکر امروز جهان اسلام است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله العظمی جعفر سبحانی شامگاه چهارشنبه در همایش نقش علم اصول در تفسیر قرآن کریم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار داشت: علم اصول در شیعه سابقه طولانی دارد که کتاب اصول تذکره شیخ مفید از جامع‌ترین کتاب‌های اصول فقه است که اصل آن در دسترس نیست و تنها بخشی از آن به دستمان رسیده است.

وی در ادامه گفت: به همت شاگردان شیخ مفید، علم اصول به تدریج تا قرن دهم هجری تکمیل شده و امروز در اختیار ما قرار گرفته است.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: در زمان مرحوم آیت الله وحید بهبهانی علم اصول به تکامل خود رسید.

آیت الله سبحانی گفت: علم اصول بدعت نیست بلکه این علم در نتیجه تحقیق در عقل، آیات و روایات است.

وی با بیان اینکه اهل سنت دو نوع فقه دارند، افزود: اصول حنفی و شافعی دو نوع فقه در میان اهل سنت است.

این مفسر قرآن کریم گفت: قواعد کلی در اصول فقه نزد شیعه دارای اصالت است و در مواقع آن قاعده اصولی برایمان دارای ما دارای اهمیت و اعتبار است که بر خلاف اجمال نباشد.

علم اصول باید مورد تحول قرار بگیرد

وی به موضوع تحول در علم اصول اشاره کرد و گفت: تحولی برای ما قابل قبول است که ما را از کتاب‌های قدما بیگانه نسازد و ما معتقدیم که علم اصول باید مورد تحول قرار بگیرد اما نه اینکه از آثار قدما منقطع باشیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: علم اصول باید مورد تحول قرار گیرد وگرنه از میان خواهد رفت؛ چرا که علم موجود زنده است که باید تکامل یابد و این تصور که به آخر علم رسیده‌ایم صحیح نیست و در واقع آن قاعده اصولی برایمان دارای اهمیت و اعتبار است که بر خلاف قرآن، اجماع، عقل و سنت نباشد.

 آیت الله سبحانی تأکید کرد: باید عظمت اصول فقه خود را به جهان اسلام بشناسانیم و این امر بدون شناخت اصول فقه اهل سنت امکان پذیر نخواهد بود و ضرورت دارد تا از تحولات فکر امروز جهان اسلام نیز با خبر باشیم.

کد خبر 4777400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =