یارانه سوخت ۶۰ میلیون نفر پرداخت شد/ سایر متقاضیان ثبت نام کنند

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به واریز یارانه سوخت برای ۶۰ میلیون نفر اعلام کرد که یارانه دیگر متقاضیان دریافت یارانه درصورت ثبت درخواست وتایید در وزارت رفاه ماه آینده قابل پرداخت است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمدباقر نوبخت در استودیو نگاه یک شبکه اول سیما گفت: همانطور که پیشتر هم اعلام کرده بودیم، مبالغ حاصله از فروش و صادرات بنزین در سه مرحله به حساب ۶۰ میلیون نفر تحت ۱۸ میلیون خانوار واریز می شود و امشب مرحله سوم این اتفاق انجام می‌پذیرد.

او ادامه داد: طرح واریز یارانه سوخت (بنزین) برای ۶۰ میلیون نفر (۱۸ میلیون خانوار) بود، اما با تاکید آقای رئیس جمهور قرار شد هر کسی که از ۶۰ میلیون تا حدود ۸۴ میلیون جمعیت کشور متقاضی دریافت این یارانه بنزین باشند با توجه به ساز و کار تعریف شده از سوی متولی این امر یعنی وزارت کار می‌توانند به صورت سامانه‌ای و غیر حضوری درخواست خود را اعلام کنند پس از بررسی‌ها و کمتر از یک ماه نتیجه به سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌شود و واجدین شرایط مشمول دریافت یارانه خواهند بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: برای آن دسته افرادی که پس از بررسی مجدد مشمول دریافت یارانه بنزین می‌شوند در ماه آینده دو نوبت واریز صورت می‌پذیرد تا با دریافت کنندگان قبلی در یک سطح قرار بگیرند.

نوبخت گفت: در نظر داریم برای ایجاد نظم در پرداخت‌های یارانه‌ای و حقوق به مردم، ماه را به سه بخش تقسیم و در ۱۰ روز اول یارانه‌های حمایتی معیشتی را پرداخت کنیم، ۲۰ هر ماه یارانه‌های هدفمندی را پرداخت کنیم و حقوق‌ها را هم ۲۸ هر ماه بپردازیم البته زمان دقیق پرداخت‌ها به مردم اعلام خواهد شد.

او با بیان اینکه به حمدالله تورم کاهش یافته است ادامه داد: این جمله بدان معناست که روند افزایش تورم کند و آهسته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر درآمد دولت از محل آزاد سازی نرخ سوخت بیشتر از ۳۱ هزار میلیارد تومان شد بدون آنکه ریالی از آن به بودجه وارد شود مستقیم به حساب مردم واریز خواهد شد.

نوبخت با بیان اینکه مصرف روزانه بنزین در کشور حدود ۸۹ میلیون لیتر است، افزود: حدود ۶۳ میلیون لیتر روزانه به صورت سهمیه‌ای با نرخ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌گردد آنچه باقی می‌ماند و با نرخ ۳ هزار تومان آزاد عرضه می‌شود ۲۵ میلیون لیتر می‌باشد که با اجرای طرح سوخت یارانه‌ای می‌توانیم روزانه ۶ میلیون لیتر صرفه جویی کنیم.

او تصریح کرد: در حال حاضر مصرف بنزین در کشور به صورت تصاعدی رو به افزایش است در سال ۹۵ مصرف روزانه بنزین ۷۴ میلیون لیتر بود که در سال ۹۶ به ۷۷ میلیون لیتر افزایش یافت، سال ۹۷ هم به ۸۸ میلیون لیتر و امسال هم به بیش از ۹۰ میلیون لیتر رسیده است پیش بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به ۹۶ میلیون لیتر هم برسد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: مردم باید بدانند که انگیزه دولت از اجرای طرح بنزین یارانه ای، جبران کسری بودجه نبود، زیرا آقای روحانی به این شرط طرح را پذیرفت که ریالی از درآمد طرح به بودجه واریز نشود.

او ادامه داد: اگر با همین روند افزایش مصرف روزانه بنزین پیش برویم سال ۱۴۰۰ به وارد کننده بنزین تبدیل می‌شویم تا آن زمان هم که دیگر دولت فعلی به انتهای خود رسیده است، اما دولت بعدی هم برادران ما هستند و نباید کار را برایشان دشوار سازیم.

نوبخت ادامه داد: دشمن خبیث ما (آمریکا) بعد از سال ۱۴۰۰ اجازه واردات بنزین به ما نمی‌دهد تصور کنید اگر دشمنان ما به همین شدت که گوشت و دارو را تحریم کرده اند بنزین را هم تحریم می‌کردند چه اتفاقی رخ می‌داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما اگر بنزین را ۵۰ سنت بفروشیم درآمد حاصله را به حساب مردم واریز می‌کنیم، ولی دیگر وارد کننده نخواهیم بود به این ترتیب کشور را هم از عوارض واردات بنزین نجات داده ایم.

وی افزود: آنچه که در راستای افزایش نرخ سوخت در کشور عملی شد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بود در ضمن به قدر کافی هم رسانه‌ها از جمله رسانه ملی از ضرورت و چگونگی افزایش نرخ بنزین صحبت کردند ضمناَ این طرح دوباره در برنامه ششم توسعه تکرار شد و طی آن نمایندگان مردم به دولت اجازه دادند قانون هدفمندی در سال‌های برنامه ششم توسعه اجرایی کند.

وی ادامه داد: گفتنی است نمایندگان طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها اجازه افزایش دیگر حامل‌های انرژی مانند برق و آب و ... را هم داده اند ما فعلا این قانون را در قیمت بنزین اعمال کرده ایم.

نوبخت گفت: دولت آقای روحانی در دو نوبت و در سال‌های ۹۳ و ۹۴ افزایش قیمت‌ها را انجام داد دولت قبل نرخ بنزین را از ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان و دولت ما این رقم را یکبار به ۷۰۰ و سپس به ۱۰۰۰ تومان افزایش داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: وقتی دولت قبلی نرخ بنزین را از ۱۰۰ به ۴۰۰ تومان رساند حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد نصیب دولت کرد که باید در سیستم هدفمندی یارانه‌ها توزیع می‌نمود، اما طبق قانون ۵۰ درصد این رقم می‌بایست میان مردم توزیع شود، ۳۰ درصد به کار و اشتغال اختصاص یابد و ۲۰ درصد هم نصیب خزانه دولت گردد، اما دولت نهم و دهم هر سال ۱۲ هزار میلیارد تومان از خزانه دولت برداشت کرد و به این ۳۰ هزار میلیارد تومان افزود و حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه میان مردم تقسیم کرد به این ترتیب ما هم فکر کردیم باید سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان از خزانه دولت برداریم و به مردم بدهیم.

او افزود: دولت ۱۱ و ۱۲، برای بحث یارانه ها، عمده تمرکز خود را بر روی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار داد و حتی سعی کرد که یارانه این دهک از جامعه را افزایش دهد.

نوبخت تصریح کرد: پس از دومین مرحله افزایش نرخ بنزین به ۱۰۰۰ تومان در سال ۹۵، مجلس در سال ۹۶ اجازه افزایش دوباره را به دولت نداد سال ۹۷ هم وضع و اوضاع واردات و صادرات و تامین کالاهای ضروری با مشکلات و ناهماهنگی‌هایی همراه بود، چنین شد که امسال را برای اصلاح قیمت مناسب دیدیم. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر در کشورمان به یکدیگر رحم کنیم دیگر نیازی نیست بالا سر هر فرد یک مامور و بازرس قرار دهیم.
 
محمدباقر نوبخت  افزود: در کشورمان به اندازه کافی ظرفیت و توان نظارتی وجود دارد، دولت هم به قدر کافی برای جلوگیری از تورم و افزایش قیمت‌ها اراده منسجم دارد.

او ادامه داد: برخی معتقدند دولت با اجرای فلان کار می‌خواهد کسری بودجه خود را جبران کند، حقیقت این است که دولت هیچ نیازی به ریالی ندارد و رقمی عاید دولت نمی‌شود و هر آنچه هست به مردم بر می‌گرداند حال چه در طرح‌های عمرانی‏، چه طرح‌های تولیدی یا حقوق و درآمدهای کارمندی، یکی از عوامل موثر بر افزایش حقوق و دستمزد کارمندان افزایش درآمد دولت از طریق مالیات است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۲۹ هزار میلیارد تومان از بودجه صرف طرح‌های عمرانی شده است، افزود: اگر درآمد دولت از مالیات بیشتر می‌شد می‌توانست ارقام بالاتری را به بخش‌های عمرانی و آبادانی کشور اختصاص دهد تا افراد بیشتری مشغول به کار و اشتغال شوند پس یکی از درآمدهای سالم دولت، مالیات است.

نوبخت با بیان اینکه تا پایان سال امسال کسری بودجه نخواهیم داشت، عنوان کرد: امروز پیش نویس بودجه سال ۹۹ را تقدیم دولت کردیم.

او با اشاره به اوضاع ارز و ثبات بازار افزود: با توجه به همت دوستان ما در بانک مرکزی امید می‌رود که باز هم بتوان نرخ ارز را کنترل و ثبات بازار ارز را حفظ نمود خوشبختانه از حیث ارزی وضع خوبی داریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: آنچه گفته شد که قرار است با تک نرخی کردن ارز، رقم ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را بالا ببریم صحت ندارد، آقای رئیس جمهور دستور داد که سال آینده هم همه اقلام اساسی کشور با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد گردد.

کد خبر 4779142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 3 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 46
  • نظرات در صف انتشار: 79
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • کاربرعمومی IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   70 1
   دروغگوها!!!!!!!
  • سلام IR ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   58 6
   اگر یارانه حق است باید به همه داد، اگر نیست ...
   • US ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
    9 0
    اشتباهی منفی خورد حق همه است درست میباشد
  • حسین رجبی شیرخوارکلایی IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   59 3
   سلام چرا من شامل سهم معیشتی پول بنزین نشدم مگر سرمایه دارم؟ یک کارگر هستم درآمدم زیر دو ملیونه اونم با کلی قسط بانک. شمارو به حضرت فاطمه زهرا به همه دادید به منم بدید لطفا
  • IR ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   58 0
   خیلی جالبه افرادی که ثروتمندتر هستند دریافت کردند ولی ما که کارگریم باید بریم ثبت نام کنیم...
  • IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   40 0
   دروغ
  • IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   32 2
   کجا ثبت نام کنند اون کد دستوری که اعلام کردن قطع می باشد
  • ایرانی IR ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   39 1
   چجوری ثبت نام کنیم؟؟؟؟ پیام میده این سرویس برای شما فعال نمییاشد
  • بلبل ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   16 0
   کجا ثبت نام کنیم چکاری هست کسیکه یارانه میگیره حسابش تغییر میکنه
  • بدبخت IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   32 1
   به من کارگر متاهل با ماهی دو تومن قسط یارانه بنزین ندادن . خداشاهده به کسایی از اطرافیانم دادن که وضعشون از من بهتره ...
  • یک دبیر IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   34 0
   سلام. اعلام کردید که معلمان جزو اقشار دریافت کننده کمک معیشتی هستند دیشب مرحله سوم هم واریز شد و برای من با ۲۸ سال سابقه کار و دریافتی زیر ۳ میلیون یارانه کمک معیشتی واریز نشد.
  • الله IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   29 0
   من بدبخت کارگر روز مزد هستم هیچی برام نیومده
  • سید IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   33 0
   مهر پیگیر باش.بسیاری از کسانی که یارانه بگیر هستند به حسابشون چیزی نیومده ها.اصلا از کجا معلوم به ۶۰ میلیون نفر واریز کردند.باور کنید خیلی ها واریز نشده
  • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   23 1
   کی به 60 میلیون نفر واریز کرده اید من که نگرفته ام
   • نم نیوز IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
    7 1
    60 میلیون .... ریال ... که میشه 6 میلیون!! بابا نکنه اینجا هم چهارتا صفر حذف کردید!!
  • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   28 1
   چرا اینهمه دروغ میزنید که به حساب 60میلیون نفر واریز کردید در حالی که ما از عشایر و روستاییان زابل هستیم ودر منطقه ما به هیچ خانواری پرداخت نشده
  • میراب IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   26 0
   دروغ میگن
  • محمد IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   22 0
   س.من متعجبم درجمع کارگری ماکه هفت نفرهستیم حتی یک نفر شامل طرح نشده پس این شصت میلیون کی هستند؟ مدیرمان گرفته که البته بنده خدا وضع مالی خوبی نداره دیگه فقط سه تا ماشین و یک کارخانه داره
  • جواد کارخانه AE ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   22 1
   خیلی ریخته باشن برای ۳۰ میلیون نفر. ما که یارانه بگیر بودیم برامون نریختن. #بی عدالتی
  • محمودی IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   25 1
   سلام چرا برای ما واریز نشده؟؟
  • افتخاری IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   24 1
   اولا پرداخت به 60 میلیون نفر دروغه چون از هر کی می پرسیم می گه ما نگرفتیم ، دوما تو کدوم سایت باید درخواست بدیم ؟ چرا آدرس سایت اعلام نمی کنند؟
  • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   23 0
   از هر کی میپرسی میگه نریختن
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   15 1
   من از کارمندان دانشگاه ازاد هستم.برای هیچ کدوم از همکاران ما هم واریز نشده. جالب هست پس این شصت میلیون چه کسانی بوده اند؟؟ ؟؟؟؟؟؟. کارمند دانشگاه آزاد با دریافتی یک میلیون ششصد مشمول دریافت نشده ؟؟؟؟؟
  • علی IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   23 0
   سلام . جالبه من در کل خانواده و اقوام سوال کردم فقط یک خانواده رو واریز کردن فکر کنم دولت به اشتباه یک میلیون خانوار واریز کرده خخخخ اینم از سیاست دولت است از 60 میلیون 1 میلیون واریز می کنن
  • فرهنگی ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   18 0
   |آقا همه دو دوتا رو دیگه بلدیم. از ده نفر بپرسید برای شما این مبلغ واریز شده ببینید برای چند نفر واریز شده. من تا حالا از هر کی پرسیدم گفتن واریز نشده پس این 60 میلیون کجای این کره خاکی هستند
  • امیر IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   21 0
   آقای نوبخت سیاست های شما و دولت قبل همه باعث وضع فعلی شده و امثال من و دیگرانی که حقوق بگیر هستیم زیر فشار زندگی داریم له میشیم
  • محمد IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   16 1
   قرار نبود به حساب مردم سرک بکشید...تجسس درمکتب اسلام را حلال کردید
  • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   15 0
   دروغه !!!! از خبرگزاری وزین مهر میخوام این موضوع را به جد بررسی کنه خیلی ها این مبلغ را دریافت نکردند! باید مشخص بشه این شصت میلیون نفر چه کسانی هستند.
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   21 1
   من که به خدا مستاجرم و الان چند ماه دندانم درد میکنه پول ندارم برم دکتر، واریز نشده
  • داور IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   24 0
   من فکر نمیکنم که شما برای شصت میلیون نفر پول واریز کرده باشید برای من که نریخته و خیلی از آشنا ها هم ریخته نشده
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   18 1
   آمارتونو از کجا درآوردید؟ کد دستوری تونم که کار نمیکنه.الان من با چهار سر عائله و حقوق بازنشستگی دو تومن جزو این آمار حساب نمیشم؟؟؟ خدا از باعث و بانیش نگذره...
  • عبدالعزیز IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   9 1
   سلام, من یک کارگر هستم که تازه عروسی کردم و نه ماشینی دارم و نه خونه‌. من موندم چرا به من تعلق نگرفته. خواهشا پیگیری کنید
  • م IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   9 0
   بخدا سرکاریه... خدا روشکر کنیم از حسابمون برداشت نکردن واریزشون پیشکش
  • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   6 0
   من یک کارمند هستم هزینه بچه‌ها هم باید گاهی بدهم رفت و آمد به روستای محل تولد باید بکنم جهت سرکشی به مادر و... یارانه سوخت به من ندادند سامانه اعتراض هم باز نمی شود چه کنم؟ امام زمان خودت بیا
  • NAZER IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   4 0
   د..... پیام میده " نهاد مورد نظر پاسخگو نمی باشد " همه مراحلش که طی میشه آخر اینو میگه ... مثل یارانه سرکاریم ؟!!
  • سلام IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   8 0
   ما هم که لیست تامین اجتماعی داریم و کارگر هستیم واریز نشده
  • ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   9 0
   بیچاره مردم کجا بایستی این فقر و فلاکت و داد بزنن که مجرم شناخته نشن
  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   12 0
   چرا دروغ می گویید من فرهنگی بازنشسته هستم و هیچگونه واریز کمک معیشتی به حساب من واریز نشده و کد دستوری هم قطع است. چرا با شعور مردم بازی می کنید؟
  • عباس احمدی IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   5 0
   آقای نوبخت رئیس جمهور قبلی «احمدی نژاد» یارانه را بخاطر گران کردن حامل انرژی داد شما چرا بنزین را گران کردید؟ داشتن ماشین و خانه حق خانواده است
  • سلام IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   13 1
   برای من هم که بیکار هستم و هیچ درآمدی ندارم هم پرداخت نشده
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   12 4
   واسه هیچکدوم از همکارای من هم نریختن هممون کارگریم
  • مصطفی IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
   4 0
   دروغِ،برا بازنشستگان آموزش و پرورش واریز نشده وفقط برا مدیران و پولداران واریز شده
  • رضا IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
   1 0
   والا من از هرکسی که سوال کردم میگن که بحساب ما چیزی اضافه نشده
  • محمد باقر IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
   1 0
   من بازنشسته تامین اجتماعی هستم و ماهی 2 م حقوق می گیرم برای من واریز نشده چرا جایی را مشخص نکردید برای ثبت نام ولی برای ما مشخص شده که بنزین را لیتری 3 ت بدهیم
  • سلام AE ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
   1 0
   ای کاش رئیس جمهور محترم به شعور مردم احترام میذاشتن وسهمیه 1000 تومنی افرادی که مدیریت سوخت کردن رو قبل از پایان ماه نمیسوزندن، 100 لیتر توی کارتم سوخت شد، اون هم توی مسافرت...
  • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
   0 0
   کو😡😡به ما که کارگر بودیم ندادین نوبخت😒😒