پرونده ژئوپارک ارس ۱۰ آذر بررسی می‌شود

مدیر ژئوپارک ارس با بیان اینکه خرداد سال آینده بازرسان یونسکو به دیدن ژئوپارک ارس می آیند گفت: پرونده این ژئوپارک ۱۰ آذر بررسی می شود.

فاطمه منیری که به تازگی به عنوان مدیر ژئوپارک ارس  شروع به کار کرده است به خبرنگار مهر گفت:  بیشتر از ۲۰ ژئوسایت در ژئوپارک ارس داریم اما آنچه که میخواهیم در پرونده جهانی ارائه کنیم ۷ یا ۸ ژئوسایت است.

 مشکلی با محیط زیست آذربایجان غربی داریم که در ارتباط با منطقه حفاطت شده مراکان است. اگر این مسئله حل شود، آن را به عنوان ژئوسایت دیگر به یونسکو ارسال می کنیم. در واقع این منطقه  تحت حفاظت استان دیگری است و ما به آنها اعلام کرده ایم که تنها می خواهیم میله و تابلوی تفسیر به زبان انگلیسی فارسی و ترکی نصب کنیم و کار حفاظتی انجام دهیم که در این راستا رئیس سازمان محیط زیست و منطقه آزاد ارس گفتگو کرده اند و تقریبا مشکلی نیست.

وی گفت: پرونده ثبت جهانی ارس یک بار برگشت خورده است چون نگاهی که کارشناسان یونسکو به این پرونده داشتند با نگاه ما متفاوت بود بنابراین علت برگشت خوردن این پرونده رعایت نکردن شاخص های لازم نبوده است بلکه نگاه به جامعه محلی کمتر بود و ما این را جبران کردیم و اکنون در حال تشکیل شبکه همیاران ژئوپارک و توانمندسازی جوامع محلی هستیم. ما می خواهیم داوطلبان را جذب کنیم تا مردم خودشان رغبت کنند که از این مناطق حفاظت کنند و روستاییان بتوانند در بعد اقتصادی کار کنند ما به مردم گفته ایم که به تولیداتشان هویت ژئوپارک را بدهند.

منیری با بیان اینکه این پرونده ۱۰ آذر ماه بررسی می شود گفت: خرداد سال آینده بازرسان یونسکو به دیدن ژئوپارک ارس می آیند ما تقریبا می دانیم که این پرونده جهانی خواهد شد چون شاخص های مدنظر آنها را داریم. حتی وقتی با پرونده کشورهای دیگر مقایسه می کنیم می بینیم تمرکز ما روی برخی از مسائل بیشتر هم بوده است.

مدیر گردشگری و میراث فرهنگی منطقه آزاد ارس  با بیان اینکه در مرحله بعدی آموزش بلد محلی را در دستور کار داریم افزود: ما در برخی از ژئو سایت ها پدیده های نادر زمین شناختی با نام پرموتریاس را داریم که گذر ۲۵۰ میلیون ساله را در سنگ نشان می دهد. همچنین این ژئوسایت ها در دسترس هستند و تمرکز ۹۹ ساعته را برای آموزش مردم محلی در نظر گرفته ایم و توانسته ایم تا همیاران داوطلب ژئوپارک را جذب کنیم.

وی درباره دخالت برخی از عوامل که موجب می شود تا ژئوسایت ها مورد تهدید واقع شوند هم گفت: در منطقه آزاد ارس ژئوسایت هایی انتخاب شده که در مسیر جاده هستند و یا کنار رودخانه ارس واقع شده اند و حتی اگر کسی بخواهد ساخت و سازی هم انجام دهد، کمیته رودخانه مرزی این اجازه را نمی دهد. بنابراین این ژئوسایت ها از دخالت هر دستگاهی و هر سرمایه گذاری در امان هستند. ضمن اینکه ژئوپارک هایی انتخاب شده که در طرح جامع بوده اند. در این طرح آمده که کدام پهنه برای چه کاربردی در نظر گرفته شده است و این ژئوسایت ها هیچ کاربری چون ژئوسایت شدن نداشته اند. طبق طرح جامع صنایع منطقه آزاد در مسیر انسانی نیست جز صنایع پاک که در فاز یک است.  همچنین ما روستاهای زیادی داشتیم که خارج از محدوده است ولی تمرکزمان روی روستاهایی بوده که کار گردشگری انجام داده اند. 

دبیر پروژه عضویت ارس در شبکه جهانی جوامع ایمن گفت: درست است که ما تنها دروازه برای اوراسیا هستیم ولی گردشگران روس به اینجا نمی آیند و به ترکیه می روند. روس ها می خواهند جایی بروند که آفتاب باشد ولی برای خرید و طبیعتگردی به اینجا می آیند. با این وجود با افزایش روابط اقتصادی تعداد گردشگران ورودی از روس بیشتر خواهد شد.

منیری گفت: آمار مسافران ما از اقامتگاهها گرفته می شود و در این آمار ، ترددها محاسبه نمی شود.  

کد خبر 4779284

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =