طرح توسعه جنگل در ۳۲ روستای بانه اجرا می‌شود

سنندج - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بانه گفت: طرح توسعه جنگل‌ها با کاشت گونه‌های چند منظوره بومی در ۱۲ روستای بخش ننور و ۲۰ روستای بخش نمشیر اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، عثمان صالح زاده اظهار داشت: این طرح در ۹ هزار و ۵۲۲ هکتار از اراضی جنگلی تخریب شده ۱۲ روستای بخش ننور و ۱۲ هزار و ۲۵۶ هکتار از اراضی جنگلی تخریب شده ۲۰ روستای تابعه بخش نمشیر اجرا می‌شود.

وی افزود: طرح توسعه جنگل ها در مناطقی انجام می‌شود که تاج پوشش درختی آن کمتر از ۱۰ درصد باشد همچنین پوشش درختی بآن ه لحاظ کیفی و کمی تخریب شده باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بانه ادامه داد: اعتبارات این پروژه از محل صندوق ملی توسعه و طرح بوم سازگان زاگرس در راستای سیاست‌های سازمانی شامل حفاظت، احیا، توسعه منابع طبیعی و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی با هدف افزایش سرانه جنگل اجرا میشود البته اجرای طرح توسعه جنگل و غرس نهال در سامانه‌های عرفی با مشارکت بهره برداران محلی است.

صالح زاده یادآور شد: این طرح تاکنون در ۱۰۰ هکتار از اراضی منطقه قلی آباد بخش ننور با اعتبار یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال اجرا شده و ۸۰ درصد نهال های غرس شده در این منطقه سبز نیز شده‌اند.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح از گونه های درختی چند منظور بومی استفاده شد، بیان کرد: گونه های چند منظور که شامل بادام، بنه، گلابی وحشی و سماق است از آب و خاک حفاظت می کند و بهره برداران محلی می توانند از محصولات آن بهره برداری کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بانه گفت: برای حفاظت از نهال های غرس شده پرچین‌های انفرادی اطراف نهال ها درست می‌کنیم که این کار مانع چرای دام نمی‌شود و نور مستقیم آفتاب به نهال ها نمی‌تابد.

صالح زاده اظهار داشت: با توجه به اینکه این منطقه شیبدار است کارهای مکانیزاسیون قابل انجام نیست بنابراین به صورت دستی از نهال های غرس شده، نگهداری می‌شود.

وی در بخش دیگری به پرونده های قضایی در بحث تعرض به منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: تاکنون ۸۰ پرونده برای متخلفین منابع طبیعی تشکیل شده و بازیدهایی هم انجام شده و صورت مشاهده هر گونه تعرض به منابع طبیعی متخلفین با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

کد خبر 4782462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =