ارائه کارت ارزی به مسافر در مبادی ورودی/دستشویی یک دلاری باغ فین!

مدیرعامل شرکت ایرانگردی و جهانگردی پس از شش ماه از انتصابش اولین نشست خبری خود را با شماری از وعده‌ها برگزار کرد و درباره سرانجام سرویس‌های بهداشتی و املاک در اختیار این شرکت سخن گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، خشایار نیکزاد در این نشست خبری که ۱۱ آذرماه در سالن فجر ارگ آزادی برگزار شد ، بیان کرد: این شرکت کاملا دولتی است. سبقه آن به مصوبه سال ۸۲ مجلس در خصوص انتقال معاونت جهانگردی از وزارت ارشاد و ایجاد یک سازمان به نام میراث فرهنگی برمی گردد.

وی گفت: این شرکت با چهار سال تأخیر در سال ۸۶ به ثبت رسید و کلیه امور تصدی گری به این شرکت واگذار شد و در اساسنامه آن هم قید شده که شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی نامیده شود و به عنوان بازوی اجرایی سازمان میراث فرهنگی عمل کند. این شرکت اساسنامه بازی دارد که هر اقدامی در آن قابل اجرا است. من زمانی که وارد این شرکت شدم، پرسنل نه قرارداد داشتند و نه حقوق گرفته بودند. حتی آرم این شرکت با شرکت توسعه گردشگری یکی بود، این مشکلات اکنون حل شد.

وی درباره اقدامات قابل انجام در این شرکت گفت: یکی از این موارد که در ارتباط با لغو روادید روسیه است، مربوط به توافقنامه بین دو کشور است. وزیر میراث فرهنگی در نظر دارد؛ شرکت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی با درآمدی که حاصل از این لغو روادید به دست می آید در کشور روسیه برای معرفی ایران تبلیغ کند.

نیکزاد با بیان اینکه لغو روادید برای تورهای گروهی پنج نفر به بالا خواهد بود، ادامه داد: در چند ماه آینده این اقدامات انجام خواهد شد و در کشور روسیه به تبلیغ ایران می پردازیم. روس ها از آنجایی که کوه ندارند، به ورزش های کوهنوردی و اسکی علاقه مند هستند، بنابراین می توانیم آنها را در این زمینه ها جذب کنیم.

الحاق نمایشگاه صنایع دستی با گردشگری در بهمن ماه

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی تصریح کرد: نمایشگاه امسال گردشگری با نمایشگاه عیدانه صنایع دستی مشترکا در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران از ۲۳ تا ۲۶ بهمن برپا خواهد شد. قصد داریم تا یک روز به این نمایشگاه اضافه شود. ۴۵ هزار متر مربع زمین این نمایشگاه بوده که در تقویم ثبت شده است، ما می خواهیم آن را به ۶۰ هزار متر مربع برسانیم.

وی همچنین درباره پروژه سرویس های بهداشتی که به این شرکت واگذار شده بود، گفت: مصوب شده بود که هزار سرویس بهداشتی در بین راه ها توسط این شرکت به سرانجام برسد. ۵۵۰ سرویس بهداشتی مکان یابی و احداث شده که بالغ بر ۴۰۰ سرویس آماده است. متأسفانه اعتبارات آن در سال های پیش کم شده بود. ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده بود که امکان کامل شدن پروژه ها با این اعتبار وجود نداشت. امسال بالغ بر ۱۹ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص دادند و توانستیم بخشی از آن را کامل کنیم. نظرمان این بود ۲۷ سرویسی که بالای ۷۰ درصد عملیاتشان انجام شده بود را تکمیل کنیم منتها چون اعتبار نداشتیم برای سازنده و پیمانکار هم این اقدام اقتصادی نبود. مشاوری در این زمینه گرفتیم که استان به استان گزارش تهیه کرد و وضعیت پیمانکاران قبلی را هم مشخص کردیم.

نیکزاد از پیشنهاد ایجاد سرویس بهداشتی الکترونیک خبر داد و گفت: با مدیر پایگاه های میراث جهانی صحبت کرده و پیشنهاد دادیم که برای توریست خارجی، سرویس بهداشتی با تکنولوژی روز در باغ فین کاشان ایجاد شود. این نمونه منحصر به فردی خواهد بود که توریست با سکه های دلار یا یور می تواند از آن استفاده کند.

نیکزاد درباره بلیت الکترونیک هم بیان کرد: از سال ۸۶ این شرکت با همکاری بخش خصوصی سامانه بلیت الکترونیک کاخ موزه ها و اماکن گردشگری را آغاز کرد. ۷۵ موزه و مکان گردشگری تحت پوشش قرار گرفتند. درصدد هستیم که این آمار را به ۸۰ بنا برسانیم. 

۲۴ هزار خانه از ۳۰۰ هزار خانه مسافر ساماندهی شده اند

وی درباره خانه مسافرها نیز گفت: ۳۰۰ هزارخانه مسافر داریم که غالبا ساماندهی نشده اند. سامانه الکترونیکی ایجاد شده است که هر کسی به عنوان مجری وارد آن می شود می تواند اطلاعات هویتی خود و ملکش را ثبت کند. تاکنون ۲۴ هزار واحد از ۳۰۰ هزار واحد ساماندهی شده اند.

نیکزاد در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه این خانه مسافرها هنوز یک سایت مشخصی برای معرفی مکان و هویت خود ندارند و سامانه فعلی پاسخگوی نیاز مسافر نیست، گفت: هنوز این سامانه در بخش رزرو مشکل دارد. اسناد هویتی و مالکیتی افراد را شناسایی می کنیم و افراد در صورت داشتن مجوز از وزارت میراث فرهنگی، امکان ثبت خانه خود را در این مسافر را دارند.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی همچنین درباره تطبیق و استانداردسازی هتل ها که قرار بود این شرکت انجام دهد، بیان کرد: استانداردسازی هتل ها توسط بخش خصوصی انجام می شد که از آن گرفته شد. در قالب سامانه ای این اقدام نیز در حال تدوین است. امیدواریم استانداردسازی واقعی را انجام دهیم. سامانه آن برای اواخر آذرماه تکمیل می شود و از دی ماه آغاز به کار خواهد کرد. در نظر داریم ساماندهی تأسیسات گردشگری را هم در این سامانه وارد کنیم.

نیکزاد از برگزاری مراسم شب یلدای امسال در کاخ نیاوران خبر داد و گفت: در نظر داریم تا کارت ارزی را نیز آماده کنیم. این فعالیت هم با شرکت تفریحاتی به قرارداد رسیده است و در حوزه بلیت الکترونیک و کیف پول، زیرساخت های آن را آماده کرده ایم به این صورت که ارز را از مبادی ورودی به کشور با قیمت روز از مسافر تحویل می گیریم و کارت به او می دهیم. زمانی که از کشور خارج شد، باقیمانده پولش را با همان نرخ ارز به او برمی گردانیم.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی گفت: با صحبتی که با مسئولان فرودگاه امام (ره) انجام داده ایم قرار شده کانتری بگیریم که از همان جا کارت ارزی به مسافران داده شود و مسافران از همین فرودگاه اقدام به رزرو مکان اقامتی خود کنند. چون متأسفانه دیده شده که راننده ها، گردشگر را سوار می کنند و با قیمت های نجومی آنها را به خانه مسافرهایی که عمدتا مسافر ندارند، می برند.

بازهم ورود به گردشگری سلامت این بار توسط شرکت مادرتخصصی گردشگری

وی تصریح کرد: در نظر داریم در گمرک آستارا و بیله سوار دو دفتر برای ساماندهی توریست سلامت ایجاد کنیم. سامانه ای نیز برای این منظور آماده شده که هر توریستی که وارد می شود، بتواند حتی از خارج از کشور در آن ثبت نام کرده و بیمارستان و محل اقامتش را نیز رزرو کند.

نیکزاد درباره واگذاری غرفه ایران در نمایشگاه های خارجی به این شرکت نیز گفت: به تازگی به ما ابلاغ شده که با مشارکت بخش خصوصی بتوانیم پرقدرت در نمایشگاه های گردشگری خارجی حاضر شویم. یکی از این نمایشگاه ها، فیتور اسپانیا است. در ITB برلین هم شرکت خواهیم کرد. البته بیشتر کارهای مربوط به نمایشگاه فیتور را کانون ایرانگردی و اتومبیلرانی انجام داده است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی افزود: این شرکت به اشتباه وارد اصل ۴۴ و واگذاری شرکت ها شده است. امسال در لایحه بودجه ای رئیس جمهور این شرکت به عنوان شرکت مجری تشخیص داده شد. البته ما فقط در بحث سرویس های بهداشتی اعتبار عمرانی داریم. امیدواریم که از اصل ۴۴ بیرون بیاید. این شرکت چون امور اجرایی وزارتخانه را انجام می دهد، در حال حاضر ضررده نیست. درباره میزان سوددهی آن نیز با هم باید حسابرس ها محاسبه کنند.

نیکزاد درباره املاک در اختیار این شرکت نیز بیان کرد: لیست دقیقی از دارایی هایمان نداریم ولی برای ۶۸ ملک وکالت نامه گرفته ایم که از این تعداد ۵۲ ملک در اختیار ارگان های دیگر که عمدتا نظامی هستند، قرار دارد. امیدواریم که از این مکان ها تعدادی را بتوانیم به نام خودمان سند بگیریم. بخشی از این املاک، زمین و بخشی هم هتل هستند. دولت ۱۳۷ هتل را در قالب بدهی به سازمان تأمین اجتماعی داد که بقیه آن همان ۶۸ ملک است.همه مهمانسراهای ایرانگردی و جهانگردی غیر از آنها که برای سازمان بازنشستگی بود، الباقی اموالی است که باید به ما تحویل داده شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه بیشتر فعالیت های معاونت گردشگری در این شرکت انجام می شود، گفت: همه امور تصدی گری باید توسط شرکت مادرتخصصی انجام شود. معاونت گردشگری امور مربوط به حاکمیتی را انجام می دهد. البته در بحث نمایشگاه ها، قطعا مشارکت بخش خصوصی و تشکل های گردشگری را در اولویت قرار خواهیم داد. 

کد خبر 4786551

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =