تدوین سند راهبردی مدیریت تهدیدات حوادث شیمیایی و مسمومیت ها

رئیس دبیرخانه ستاد پدافند غیر عامل وزارت بهداشت از تدوین سند راهبردی مدیریت تهدیدات، حوادث شیمیایی و مسمومیت ها در نظام سلامت، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نفیسه میرکتولی، در حاشیه برگزاری کارگاه بررسی سند راهبردی پدافند شیمیایی و مدیریت مسمومیت ها در نظام سلامت کشور، اظهار کرد: این کارگاه در راستای تدوین سند راهبردی مدیریت تهدیدات، حوادث شیمیایی و مسمومیت ها در نظام سلامت برگزار شده است.

وی گفت: کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت از سال ۸۵ برنامه ریزی شد و در ادامه به صورت ستاد پدافند در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و از سال ۹۵ نیز دبیرخانه پدافند غیرعامل به صورت ساختارمند شکل گرفت. یکی از مباحثی که از سال ۸۵ به آن پرداخته شد، مبحث تهدیدات و حوادث تخصصی در حوزه های پرتوی، شیمیایی، هسته ای و زیستی بود.

میرکتولی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، دبیرخانه پدافند غیر عامل وزارت بهداشت، تولیت بحث سلامت دفاعی و امنیت سلامت را برعهده دارد. در مبحث امنیت سلامت، مواجهه با تهدیدات و مخاطرات مطرح می شود. یکی از مواردی که در این حیطه قرار دارد، بحث CBRNE (تهدیدات و مخاطرات شیمیایی بیولوژیک، رادیولوژیک و هسته‌ای) است که طی سال های گذشته حوادث مختلفی را در این حوزه شاهد بودیم. مانند حوادثی که در صنایع رخ داده است. لذا ضرورت دارد برطبق یک سند، بین صنایع و وزارت بهداشت برای مقابله با این تهدیدات، ارتباط بر قرار شود. یا مثلا، موضوع مسمومیت با متانول، قارچ، کلر و مونوکسیدکربن که اخیرا با آن روبرو بودیم. در اینگونه موارد، نظام سلامت باید آمادگی لازم را پیدا کند تا بتواند در مواجهه با تهدیداتی که سلامتی و جان انسان ها را تهدید می کند، پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه با استقرار ستاد و دبیرخانه پدافند غیرعامل در وزارت بهداشت، نقش هماهنگ کننده و فرماندهی در حوزه پدافند غیرعامل برای مقابله با تهدیدات نظام سلامت پررنگ تر شد، تصریح کرد: چنانچه در حوزه های مختلف بنگرید، می بینید که نقص های زیادی وجود دارد و حوزه هایی همچون، بهداشت، درمان، غذا و دارو و سایر حوزه ها، نیازمند هماهنگی بیشتری برای مقابله با تهدیدات سلامتی، هستند. لذا، این موضوع در قالب یک سند یکپارچه در حوزه تهدیدات شیمیایی و مسمومیت ها مورد توجه قرار گرفت تا براساس آن، نقش هر کدام از دستگاه ها و معاونت ها مشخص شود.

رئیس دبیرخانه ستاد پدافند غیر عامل وزارت بهداشت اظهار کرد: از طرفی، منشا بسیاری از تهدیداتی که مطرح می شود، خارج از وزارت بهداشت بوده، اما پیامدهای آن در داخل وزارت بهداشت بررسی می شود. لذا، هرکدام از ارگان هایی که در نظام سلامت نقش داشته یا اینکه پیامدهایشان در نظام سلامت تاثیرگذار است، در قالب این سند مورد بررسی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در این کارگاه نمایندگانی از دستگاهای بیرون از وزارت بهداشت مانند، وزارت صمت، وزارت رفاه، وزرات نفت، سازمان دامپزشکی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت آموزش و پرورش و هلال احمر و تمامی ارگان هایی که می توانند به وزارت بهداشت در حوزه ایجاد زیرساخت ها برای مقابله با تهدیدات شیمیایی و مدیریت مسمومیت ها کمک کنند، حضور دارند.

میرکتولی در پایان بیان کرد: نخستین بار است که در وزارت بهداشت به موضوع پدافند شیمیایی و مدیریت مسمومیت ها با نگاه جامعی نگریسته می شود. این نشست به منظور تبیین و تعیین نقش هریک از ارگان ها برگزار شد تا در قالب یک سند یکپارچه جمع بندی شده و در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با حضور رییس جمهور به تصویب برسد و در دستگاه ها اجرایی شود تا همگی بدانیم با چه تهدیدات و آسیب هایی در حوزه سلامت روبرو هستیم و با توجه به این تهدیدات، در حوزه سلامت زیرساخت های لازم را فراهم و ایجاد کرده و در مواقع لزوم، به درستی پاسخ دهیم.

کد خبر 4787931

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha