طلبه ها از فضای حاشیه ای و غر زدن ها فاصله بگیرند

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران در حاشیه نمایش مستند «ایکسونامی» گفت: طلبه ها از فضای حاشیه ای و غر زدن ها فاصله گرفته و به صورت تخصصی وارد صحنه عمل شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر،  جلسه نمایش و تحلیل مستند « ایکسونامی» ویژه طلاب و مبلغین فعال استان تهران به همت مدرسه علم و عمل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران و  با حضور حجت الاسلام سهرابی، مدیر کل این سازمان، برونی، تهیه کننده مستند، سینا کلهر، مدیر کل فرهنگی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و ابوالفضل اقبالی، کارشناس خانواده در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

پس از تماشای مستند، حجت الاسلام سهرابی در سخنانی کوتاه از طلبه ها خواست که در مسائل فرهنگی، اجتماعی و ... ورود تخصصی به مسائل داشته باشند واز فضای حاشیه ای و غر زدن ها فاصله گرفته و به صورت تخصصی وارد صحنه عمل شوند و برای این کار باید طرح مشترکی داشته باشند. امیدواریم سازمان تبلیغات بتواند فضایی فراهم کند تا طلبه های تهران دور هم جمع شوند، گفت و گو کنند و به طرح مشترکی برسند تا هر کس در هر فضایی که خدمت می کند، مجری آن طرح باشد.

وی افزود: مدرسه علم و عمل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران نیز بنا دارد تا این فرصت های آموزشی را برای طلبه ها فراهم کند و زمینه و ظرفی برای باب گفت و گو بین طلبه ها باز کند. جهت گیری تخصصی پیشنهاد امروز ما به طلبه های تهرانی است. فرصت ها را شناسایی کنید و دغدغه خود را جهت خدمت رسانی انتخاب و به آن عمل کنید.

در ادامه جلسه سینا کلهر جهت تحلیل این مستند گفت: در حال حاضر ازدواج دائم، قانونی و ثبت شده به عنوان مهمترین سیاست جمهوری اسلامی ایران برای امر جنسی تعیین شده است که این سیاست بر اساس آمارهای رسمی به بن بست و بحرانی اساسی رسیده است. آمارهای مختلفی درباره تعداد افراد «در سن ازدواج» بیان می شود، ولی بر اساس رسمی ترین آمارها، مجموع افراد دختر و پسر در سن ازدواج نزدیک به ۱۲ میلیون نفر است. دختران ۱۵ تا ۵۰ ساله و پسران ۲۴ تا ۵۵ ساله در این بازه قرار دارند و از این آمار ۱۲ میلیونی، فقط حدود ۶۴۰ هزار ازدواج انجام شده است.

کلهر ادامه داد: با تمام این تفاسیر مهمترین اقدامات کشور برای امر ازدواج، یکی وام ازدواج بوده که اکثر آمارها بر اساس وضعیت نابسامان اقتصادی، عدم کفایت این وام را نشان می دهد و دیگری قانونی در این خصوص نوشته شده که عملاً دولت برای اجرایی کردن آن تا به حال بودجه ای در نظر نگرفته است. در یک پژوهشی، علت ازدواج نکردن افراد از آن ها پرسیده شده که ۸۵ درصد افراد پاسخگو، نبود شغل را مهمترین دلیل عدم ازدواج ذکر کرده اند.

ابوالفضل اقبالی، کارشناس حوزه خانواده نیز این مستند را نمای دیگری از مدرنیته معرفی کرد و افزود: آن چیزی که وجه نگران کننده پیام های این مستند در ایران است، شروع رفتارهای جنسی و یا کاهش نرخ ازدواج نیست؛ بلکه مشکل ظهور عقلانیت جدیدی در رفتار جنسی است که قصد دارد رفتارهای ناهنجار را هنجار جلوه دهد به نحوی که اگر در برابر آن بایستید و موضع داشته باشید، شما را غیر نرمال معرفی می کند. درنتیجه ما باید با تعاملات درست خود در جامعه، این عقلانیت را به چالش بکشانیم و به سمت مقابله با آن قدم برداریم.

برونی، تهیه کننده مستند ایکسونامی نیز در پایان گفت: در حال حاضر در کشور ما فضای ازدواج به شدت بسته شده، دیگر تقوا و توصیه های اخلاقی جواب نمی دهد، آمارها خیلی ترسناک شده و من قصد سیاه نمایی ندارم ولی برای حل این بحران یک همت و تلاش ملی نیاز است.    

کد خبر 4794143

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =