ثبت ۵۲۰۰ استناد به مقالات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان

همدان - معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا از ثبت ۵۲۰۰ استناد به مقالات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید بشیریان ظهر سه شنبه در مراسم بیستمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و تجلیل از پژوهشگران برتر با اشاره به اینکه دانشگاه نسل سوم ضرورت توسعه است، اظهار داشت: موضوعی که در حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم باید مورد توجه قرار گیرد بررسی ثمره و خروجی پژوهش‌هاست چراکه باید کاربردی باشند.  

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه تربیت متخصص و ایجاد رشته‌های جدید داشته و می‌توان گفت پذیرش ۲۴۰ دانشجوی خارجی در این دانشگاه از ثمرات این توفیقات است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا ادامه داد: در حوزه پژوهش نیز رشد قابل توجهی ایجاد شده به طوری‌که در سال ۲۰۱۰ حدود ۸۰ مقاله از دانشگاه ارائه شده و در سال ۲۰۱۷ این تعداد به ۶۰۰ مقاله رسیده که تعداد ۵ هزار و ۲۰۰ استناد از این مقالات صورت گرفته است.    

دانشگاه های نسل سوم باید تولید کننده ثروت باشند

وی همچنین بااشاره به ارتباطی که بین دانشگاه و حوزه صنعت ایجاد شده‌است، گفت: با این روند، حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم شتاب بیشتری خواهد یافت زیرا به یقین، دانشگاه های نسل سوم باید تولید کننده ثروت باشند.

بشیریان با اشاره به انعقاد قرارداد با حوزه صنعت به ارزش ۳۲ میلیارد ریال عنوان کرد: در سال ۹۸ اولین قراردادی که در این زمینه منعقد شد در رقابت با دانشگاه صنعتی شریف به دست آمد.

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی همدان نیز اخلاق‌محوری را در حوزه اخلاق شخصی و پژوهشی، مبنای دانشگاه نسل سوم برشمرد و اظهار داشت: دانشگاه نسل سوم ضمن توجه به جوانان باید به پیشکسوتان احترام گذاشته و از تجارب آنها استفاده کند و باید از پراکنده‌کاری و کار جزیره‌ای پرهیز شود تا به هدف نایل شویم.  

سعید جم ضمن تاکید بر اهمیت کار تیمی و گروهی عنوان کرد: در مسیر حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم باید دیوار بین دپارتمان های مختلف را برداریم و کار تیمی و گروهی مبنای عمل قرار گیرد و در این میان بازچینی دپارتمان های موجود اهمیت بالایی در این موضوع دارد.  

تقویت و تجهیز آزمایشگاه‌های جامع

جم با بیان اینکه باید تقویت و تجهیز آزمایشگاه‌های جامع مدنظر قرار گیرد، گفت: تجربه‌ای در حوزه تاسیس شرکت دانش بنیان در زمینه تولید مواد مؤثره دارویی و کیت‌های مولکولی داریم که به صورت تیمی کار پیش رفت و در حال حاضر ۳ ماده مؤثر دارویی آماده شده است.

وی همچنین افزود: اخذ مجوزها و فروش تولیدات از جمله دغدغه‌های تولید کننده است در این راستا قانونگذاران و دستگاههای اجرایی نیز باید از تولیدکننده و پژوهشگر حمایت کنند وگرنه کار پیش نخواهد رفت.

رئیس دانشکده داروسازی همدان نیز با تأکید بر اینکه باید بر دانشگاه نسل چهار که تولید بر اساس نیاز بازار را در دستور کار دارد متمرکز شویم، اظهار کرد: در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی به‌طور ویژه به موضوع داروسازی توجه می‌شود و خوشبختانه بعد از راه‌اندازی مجوز آزمایشگاه آکرودیته در دانشگاه علوم پزشکی همدان روند اتفافات خوب در این دانشکده سرعت گرفته است.  

وی خواستار تسهیل در ارائه پروانه‌های تولید دارو شد و گفت: موضوع نیروهای پژوهشی و جذب پژوهشیاران نیز در حوزه دارو بسیار حائز اهمیت است.

عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی نیز عنوان کرد: اگر قرار است به سمت دانشگاه نسل سوم برویم نباید دانشگاه نسل اول و دوم را فراموش کنیم زیرا ورود به عرصه فناوری بدون پژوهش و دانش اولیه ممکن نیست.

جمالپور با تأکید بر لزوم خودباوری در پیشروی به سمت دانشگاه‌های نسل سوم تصریح کرد: تنها بودجه و مسایل مالی در این رویه اثرگذار نیست بلکه افزایش انگیزه در بین اساتید نیز تاثیر بسزایی دارد.

جمالپور ادامه داد: ایمپلنت یکی از نتایج تحقیقات علمی دنیاست که به‌عنوان معجزه دندانپزشکی جا افتاده و سهم بسزایی در اقتصاد پزشکی هر کشور دارد و امید است بتوانیم در زمینه ساخت ایمپلنت خودکفا شویم و اعتباری در حوزه دندانپزشکی را افزایش دهیم.
 

کد خبر 4794495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =