نمایندگان وقف خدمت به مردم باشند/لزوم گسترش ارتباط حوزه و دانشگاه

خرم‌آباد- امام‌جمعه خرم‌آباد با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس باید خود را وقف خدمت به مردم کنند، گفت: فعالیت‌های مشترک علمی و پژوهشی میان حوزه و دانشگاه شکل بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید احمدرضا شاهرخی در خطبه های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر خرم آباد ضمن سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: موفقیت نظام الهی به برکت تقوا است؛ نه تنها زندگی فردی و اجتماعی در گرو تقوا است بلکه نظام الهی هم حرکت و موفقیتش وابسته به تقوا است و به برکت تقوا امکان پذیر است.

مسئولان و مردم همه به تقوای الهی پایبند باشند

وی با بیان اینکه نظام های واحد به شکل دیگری اداره می شوند، نظامی که برپایه اسلام پایه گذاری شده است موفقیتش و رسیدن به آرمان های آن در گرو تقوا است، تصریح کرد: در یک جامعه اسلامی و معنوی، مسئولان از صدر تا ذیل باید از پرهیزگاری و رعایت اخلاق الهی برخوردار باشند، جبهه حق فقط با تقید به احکام الهی می تواند آرمان ها را به پیش ببرد. بنابراین راه رسیدن به موفقیت ها و آرمان های الهی در گرو این است که مسئولان و مردم همه به تقوای الهی پایبند باشند.

خطیب جمعه خرم آباد یادآور شد: در تاریخ می بینیم نظام ها و حکومت هایی با نام و شعار دین پا گرفتند، تا زمانی که بر این شعارها پایبند بودند و در مسیر احکام الهی حرکت کردند، پابرجا بودند اما وقتی از آن احکام الهی فاصله گرفتند می بینیم به تدریج زمینه سقوط و زوال آن ها فراهم شد.

سیاست اگر از اخلاق سرچشمه بگیرد و از معنویت سیراب شود وسیله کمال و راه بهشت است

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به اینکه این نعمتی است برای ما در نظام الهی که در صدر آن رهبری بزرگ و با تقوا و ایمان قرار دارد زندگی می کنیم، گفت: اگر همه مسئولان رعایت حدود الهی را داشته باشند خداوند هم توفیقات و فیوضات خود را بر ما نازل خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با تقوای الهی و رعایت حدود الهی فیوضات الهی در طول این ۴۰ سال بر مردم ما نازل شده است و باطن پاکی که شما مردم دارید و آن طهارت و ایمان و تقوایی که رهبر انقلاب دارند، خداوند درهای بسته را به روی ملت ما خواهد گشود، تصریح کرد: سیاست اگر از اخلاق سرچشمه بگیرد و از معنویت سیراب شود وسیله کمال و راه بهشت است؛ اما اگر سیاست از اخلاق جدا شود و وسیله ای برای کسب قدرت و ثروت بشود دیگر سیاست ورزی می شود و سیاست اسلامی نیست.

مسئولان برگزاری انتخابات به دور از سلیقه ها و اعمال نظرهای شخصی وظیفه خود را انجام دهند

امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه در این ایام که به انتخابات نزدیک می شویم و جمعی بر حسب وظیفه در انتخابات ثبت نام کرده اند، وقتی است که باید تدابیری بیاندیشیم که سیاست ما از اخلاق سرچشمه بگیرد، اظهار داشت: البته مسئولانی که وظیفه نظارت بر انتخابات دارند، وظیفه خود را به خوبی انجام خواهند داد و مسئول هستند که به مر قانون عمل کنند؛ همانطور که قانون گفته است به دور از سلیقه ها و اعمال نظرهای شخصی باید وظیفه خود را انجام دهند.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه ما مردم هم وظیفه داریم، کسی که خود را برای نمایندگی داوطلب می کند یعنی می خواهد خود را وقف مردم و خدمت به آن ها کند، تصریح کرد: کسی که خود را وقف مردم می کند یعنی در طول ۴ سال نفع مادی در وظیفه ای که به عهده گرفته نداشته باشد، در طول این ۴ سال مال و ملکی را برای بعد از ۴ سال ذخیره نمی کند، قبل از نمایندگی اگر چیزی ذخیره کرده است برای خودش است، در طول این ۴ سال که خود را وقف مردم کرده است مال و ملکی را برای خودش ذخیره نکند. اگر غیر از این شد دیگر این فرد وقف خدمت نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید کسانی را انتخاب کنیم که در سابقه خود سابقه وقف خدمت گذاری را دارند، افزود: البته هیئت های اجرایی و نظارت این شرایط را احراز می کنند.

جلسات مشترکی بین فرزانگان حوزه و دانشگاه برگزار شود

خطیب جمعه خرم آباد با اشاره به ۲۷ آذرماه روز وحدت حوزه و دانشگاه، گفت: این روز به مناسبت شهادت آیت الله دکتر مفتح نامگذاری شده است، وحدت هم در شکل گیری نظام اسلامی ما و هم در ادامه آن یک امر راهبردی است، امروز هرکجا نگاه کنید می بینید تحصیل کرده ای از حوزه و دانشگاه در آن جا حضور دارد، قبل از پیروزی انقلاب روحانیونی آگاه با ارتباط با دانشگاه و دانشجویان پیوند مستحکمی را بین حوزه و دانشگاه به وجود آوردند و این پیوند در سال های بعد از پیروزی انقلاب تحت عنوان وحدت حوزه و دانشگاه ادامه یافت.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه در استان ما هم روحانیونی آگاه و خردمند بودند و هستند که در میان معلمان و چهره های فرهیخته همین وظیفه پیوند بین حوزه و دانشگاه را برعهده داشتند و حاصل تلاش آن ها تربیت انسان های تحصیل کرده و فرهیخته است که نقش آن ها را در پیروزی انقلاب و در همه مقاطع انقلاب مشاهده می کنیم، تصریح کرد: تقاضا داریم جلسات مشترکی بین فرزانگان حوزه و دانشگاه برگزار شود و مسائل روز را با یکدیگر گفتگو کنند و راه هایی را برای حل مسائل و مشکلات کلان کشور و استان پیشنهاد کنند.

وی با تاکید بر اینکه با تشکیل نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها روحانیونی آگاه و تحصیل کرده در دانشگاه ها حضور یافتند و کارهای خوبی را اجرا کردند که این عزیزان هم می توانند در ایجاد وفاق و همدلی موثر باشند، افزود: روحانیونی از فضلا در دانشگاه ها حضور دارند؛ اما باید ارتباطات بیشتر شود و فعالیت های مشترک علمی و پژوهشی را شکل دهند. خصوصا دانشجویان را باید فرزندان خویش بدانند و علاوه بر فعالیت های علمی در فعالیت های تربیتی هم کوشا باشند.

کد خبر 4796384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =