نتیجه انتخابات انگلیس هشداری برای دموکراتهای آمریکاست

پروفسور «رابرت شاپیرو» معتقد است دلیل اصلی پیروزی محافظه کاران در انگلیس این بود که رای دهندگان خواهان برگزیت بودند از طرفی آنها از رهبرانی که به جناح چپ متمایل هستند حمایت نمی کردند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- فاطمه محمدی پور: انتخابات عمومی انگلیس ضربه مهلکی به حزب کارگر وارد کرد و محافظه کاران از زمان انتخاب مجدد مارگارت تاچر در سال ۱۹۸۷، بیشترین اکثریت را در پارلمان کسب کردند.

با حضور در انتخابات پنجشنبه، حزب کارگر امیدوار بود حداقل انتخابات را به یک مسابقه تبدیل کند. اما حزب علیه یک نخست وزیر نامحبوب که طرح غیرمردمی برگزیت را دنبال می کند، حرکت می کرد و در نهایت با شکستی تاریخی مواجه شد.

باید گفت نتیجه این انتخابات هشداری مهم برای دموکراتها در امریکاست زیرا دموکرات ها دقیقاً مانند حزب کارگر به حزب مراکز شهری تبدیل شده اند که عمدتا متشکل از نخبه های نیکوکار و روشنفکر، مانند دانشگاهیان یا رسانه ها می باشند و دقیقاً مانند محافظه کاران، جمهوریخواهان به حزب روستایی امریکایی تبدیل شده اند که متشکل از طبقه کارگر و کسانی که با جهانی شدن احساس «عقب ماندگی» می کنند، می باشد.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور«رابرت وای شاپیرو» استاد علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا تنظیم نموده که در ادامه می آید.

پروفسور شاپیرو رییس اسبق دانشکده علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا بوده و از کتاب‌های او در حوزه علوم سیاسی می‌توان به « قدرت ریاست جمهوری؛ ایجاد ریاست جمهوری برای قرن بیست و یکم»، « دخالت‌های سیاسی؛ سیاستمداران سرگردان نشوید» و «عدم حضور نمایندگان دموکرات» اشاره کرد. وی هم چنین تا کنون موفق شده است جایزه کتاب «گلد اسمیت» را نیز از آن خود کند.

 *برخی از کارشناسان معتقدند که نتیجه انتخابات انگلیس و پیروزی قاطع محافظه کاران باید هشداری برای دموکرات ها در ایالات متحده امریکا باشد. نظر شما در این ارتباط چیست؟

نتیجه انتخابات انگلیس می تواند هشداری برای دموکراتها باشد زیرا کسانی که به محافظه کاران رای دادند در مناطقی بودند که قبلا پایگاه حزب کارگر بود و نظر سنجی ها رای به محافظه کاران را ناچیز شمردند.

نتیجه این انتخابات به طور بالقوه با آنچه ممکن است در ایالات متحده اتفاق افتد موازی است. این مهم به علائم هشدار دهنده ای که در سیاست ایالات متحده امریکا وجود دارد با توجه به پایگاه ترامپ و حزب وی در مجلس سنا که محکم پشت ترامپ ایستاده است، افزوده می شود. مسیر دموکرات در سال ۲۰۲۰ چندان مشخص نیست، به خصوص اگر آنها کسی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کنند که متمایل به جناح چپ باشد.

*با توجه به نتایج انتخابات انگلیس، آیا دموکرات ها می توانند به عدم محبوبیت دونالد ترامپ برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ تکیه کنند؟

 ما باید عدم محبوبیت یا محبوبیت ملی دونالد ترامپ را در ایالت های مهمی مانند پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین شاهد باشیم و همچنین به چگونگی بسیج رای دهندگان دموکرات در آن ایالت ها که واقعا رای خواهند داد توجه کنیم. هنوز هیچ چیز مشخص نیست.

*بیست سال پیش، محافظه کاران و جمهوریخواهان احزاب ثروتمندان بودند، اما امروز احزاب کارگر و دموکرات احزاب ثروتمندان هستند. دلایل این امر چیست؟

این فرضیه برای ایالات متحده امریکا صحیح نیست. باید گفت دموکرات ها در بین رأی دهندگان دارای تحصیلات بالاتر بهتر عمل کرده اند به گونه ای که پایگاه ترامپ اکثراً رای دهندگان سفیدپوست و بدون مدرک دانشگاهی هستند.

حمایت این رأی دهندگان از ترامپ با عدم اطمینان اقتصادی رأی دهندگان سفیدپوست، مخالفت با سیاست های لیبرال علیه مهاجران و پناهجویانی که عمدتاً غیر سفیدپوست هستند و همچنین جریان های زیرین نژادی همراه شده است.

*به نظر شما دلیل اصلی پیروزی محافظه کاران در انتخابات بریتانیا چیست؟

رای دهندگان خواهان برگزیت بودند و نمی خواستند اجرای این طرح به تعویق افتد از طرفی آنها از رهبرانی که به جناح چپ متمایل هستند حمایت نکردند.

کد خبر 4800349

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =