حکومت فعلی افغانستان تا تحقق صلح ادامه پیدا کند

«شهزاده مسعود» می گوید برای بیرون آمدن از مشکلات انتخاباتی افغانستان یا حکومت وحدت ملی به کار خود ادامه دهد یا یک حکومت موقت تا زمان تحکیم صلح ایجاد گردد.

«شهزاده مسعود» مشاور سابق حامد کرزای در امور اقوام و قبائل در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر برای حل چالش های انتخاباتی افغانستان دو راهکار را پیشنهاد نمود.

به گفته مسعود چالش های انتخاباتی می تواند با ادامه کار حکومت وحدت ملی پایان یابد تا زمانی که صلح در افغانستان تحکیم شود و زمینه برای برگزاری یک انتخابات شفاف و سراسری فراهم گردد.

به گفته مشاور حکومت حامد کرزای؛ انتخاباتی که در افغانستان برگزار شد همانگونه که از قبل پیش بینی می شد نه شفاف بود و نه سراسری و به همین دلیل پس از این انتخابات وضعیت سیاسی افغانستان به سمت بحران سوق داده شد.

شهزاده مسعود در این رابطه گفت: پیش از اینکه این انتخابات برگزار شود تیم فکری ما (کرزای و نزدیکان وی) به این نظر بودند که این انتخابات نه سرتاسری است و نه شفاف که متأسفانه همانگونه هم شد. در حال حاضر تیم های انتخاباتی مختلف سر این موضوع دعوا دارند که انتخابات با تقلب همراه بوده است.

به گفته مسعود این انتخابات به جای اینکه ما را به سمت اتحاد و برادری سوق دهد از شواهد معلوم است که ما را به سمت نفاق سوق داده است.

شهزاده مسعود در پاسخ به این سوال که چه راه حلی می تواند افغانستان را از وضعیت کنونی  که بسیار پر تنش شده است نجات دهد، گفت: به نظر شخص من به هر صورت حکومت فعلی افغانستان اگر مشروعیت دارد یا ندارد، به شمول دکتر غنی و دکتر عبدالله، هر دو مثل گذشته به کار خود ادامه دهند و تلاش کنند تا بر روی برنامه صلح کار کنند و این برنامه را با موفقیت به پایان برسانند.

به گفته مسعود بعد از صلح راه انتخابات شفاف و سرتاسری هموار خواهد شد.

مسعود راهکار دوم را ایجاد یک حکومت سرپرست آن هم به صورت موقت تا زمانی که موضوع صلح مشخص شود دانسته و در این رابطه تصریح کرد: بهتر است تا زمانی که صلح دائمی می آید حکومت فعلی (حکومت وحدت ملی) باشد و اگر در بین تیم های انتخاباتی در این ارتباط اختلافی وجود دارد و نخواستند که حکومت مشترک را ادامه بدهند، می شود که یک حکومت سرپرست به وجود بیاید تا برای تمام جناح ها قابل قبول باشد تا وقتی که صلح تحکیم شود.

مسعود دلیل طولانی شدن و توقف فعلی مذاکرات صلح را پیچیدگی خواست های دو طرف دانسته، افزود: مسئله صلح مشکلات خود را دارد، هم از جانب آمریکایی ها و هم از جانب طالبان. این مذاکرات به این دلیل متوقف شد که طالبان می خواهند با رهبری خود مشورت کنند و از ان سمت هم امریکایی ها با رهبران خود مشورت کنند.

وی ضمن اینکه امیدواری خود را برای ادامه مذاکرات ابراز داشت، تأکید کرد که مشکلات افغانستان راه حل نظامی ندارد: من امیدوار هستم که این مذاکرات زودتر شروع شود البته مذاکرات شروع می شود، من به این باور هستم؛ چرا که این مسئله راه حل نظامی ندارد و طرف ها مجبور هستند که یکی برای دیگری گذشت کند تا برای یک راه حل سیاسی راه همواره شود.

شهزاده مسعود تأکید کرد که حکومت وحدت ملی برای هموار شدن راه حل مشکلات افغانستان به کار خود ادامه دهد و یا یک حکومت سرپرست سر کارآید. مشکل اصلی چالش های داخلی است. ما باید به یک تفاهم با سران حکومت و احزاب سیاسی برسیم که یا یکی را سرپرست اعلام کنند یا همین حکومت به کار خود ادامه دهد تا یک راه حل سیاسی برای ختم بحران پیدا شود.

کد خبر 4801605

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =