بهره گیری مسئولان از متخصصان حوزه و دانشگاه برای حل مشکلات گیلان

رشت- همایش وحدت حوزه و دانشگاه در رشت برگزار و اساتید این دو مرکز علمی بر بهره گیری از متخصصان حوزه و دانشگاه برای حل مشکلات گیلان تأکید و خواستار تعامل مسئولان شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، پیش از ظهر شنبه همایش وجودت حوزه و دانشگاه با حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌ها و مدیرام حوزه علمیه و طلاب در سالن اجتماعات مصلای امام خمینی (ره) رشت برگزار شد.

مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان در این همایش از اساتید به عنوان افراد صاحب اندیشه و متخصص در بخش‌های مختلف جامعه نام برد و اظهار کرد: اساتید دانشگاه و حوزویان باید با توجه به تخصص خود در حل مسائل جامعه و دانشگاه حضور فعال‌تری داشته باشند.

حجت الاسلام بصیری با تأکید بر لزوم برگزاری جلسات مشترک حوزه و دانشگاه با مسئولان برای حل مشکلات استان، افزود: مسئولان و مدیران باید از اساتید به عنوان افراد صاحب اندیشه استفاده کنند.

وحدت حوزه پیش از دانشگاه، باید از مهدکودک‌ها آغاز شود

عضو هیأت علمی گروه جغرافیا دانشگاه گیلان در ادامه این همایش با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر وحدت رویکردی بین اساتید متخصص دانشگاه و حوزه، اظهار کرد: با توجه به دوگانگی اندیشه‌های غربی و اسلامی در سر فصل‌های وزارت علوم امروز جامعه به رویکرد آموزشی و پژوهشی نیازمند است.

حمیده بیگی با بیان اینکه عدم هم خوانی بین مکاتب اسلامی و غربی سبب دوگانگی برای دانشجویان می‌شود، افزود: باید از اندیشه‌های اسلامی در مباحث تخصصی علوم انسانی بویژه در بخش‌های علوم اجتماعی، مشاوره، باستان شناسی، انسان شناسی استفاده شود.

وی تصریح کرد: درمان بسیاری از بیماری‌ها و روان درمانی‌ها از طریق طب اسلامی و روایات امکان پذیر است.

عضو هیأت علمی گروه جغرافیا دانشگاه گیلان با تاکید بر اینکه دشمنان از همان نوزادی برای فرزندان ایران اسلامی برنامه دارند، افزود: برای داشتن دانشگاهی خوب باید وحدت حوزه از مهدکودک‌ها شروع شود.

بیگی تصریح کرد: آموزش مهدکودک‌ها اسلامی و ایرانی نیست و وحدت حوزه پیش از دانشگاه باید از مهدکودک و مدارس آغاز شود.

وی با اشاره به طرح روز درهای باز دانشگاه و حوزه، گفت: با هماهنگی هر دو سازمان یک روز درب دانشگاه و حوزه بر روی دانشجویان و طلبه‌ها باز باشد تا دانشجویان با سختی درس طلبه‌ها و بالعکس آشنا شوند.

استفاده مسئولان از اساتید حوزه و دانشگاه برای حل معضلات فرهنگی و زباله سراوان

در ادامه یکی از استادان حوزه علمیه و مدرس دانشگاه با بیان اینکه وحدت بین حوزه و دانشگاه به معنای از بین بردن ساختارهای دانشگاه و حوزه نیست، اظهار کرد: انسان دارای ابعاد جسمی و روحی است و نمی‌توان هیچکدام را نادیده گرفت.

حجت الاسلام احمدوند تأکید کرد: بعد روحی و معنوی در حوزه‌ها و بعد مادی و جسمی در دانشگاه‌ها تعالی پیدا می‌کند که منجر به ایجاد جامعه‌ای توسعه یافته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تفرقه میان دانشگاه و حوزه سبب تضعیف روزانه عملکرد مسئولان می‌شود، افزود: در این شرایط مسئولان بدون داشتن تخصص کافی یک شبه برای تمام جامعه تصمیم می‌گیرند و خود را موظف به پاسخگویی به هیچ دانشگاه و مرکزی نمی‌دانند.

وی با تاکید بر استفاده مسئولان از اساتید حوزه و دانشگاه در حل مشکلات استان بویژه در آسیب شناسی فرهنگی و وضعیت زباله سراوان، گفت: مسئولان برای حل معضلات فرهنگی گیلان از اساتید حوزه و برای حل مشکل زباله سراوان به مراکز دانشگاهی مراجعه و از تخصص اساتید استفاده کنند.

تلاش مجدانه حوزه و دانشگاه برای تغییر سیستم آموزش و پرورش

استاد حوزه علمیه آستانه اشرفیه نیز در ادامه این همایش با تاکید بر اینکه مبارزه با جهل و نادانی توسط حوزه و دانشگاه انجام می‌شود، اظهار کرد: جهل ام الفساد است و مبارزه با آن نیازمند جهادی سخت است.

حجت الاسلام رضوانی فر ادامه داد: سرانه مطالعه در جامعه بسیار پایین است و جهل مدیران و برخی مسئولان سبب بروز بسیاری از فسادها در نظام جمهوری اسلامی شده است.

وی تصریح کرد: اساتید حوزه و دانشگاه در ابتدا باید درصدد تلاش مجدانه برای تغییر سیستم آموزش و پرورش، ورود و نقد عالمانه در عملکرد مدیران و ارائه راه حل مناسب جهت حل مشکلات فعلی از جمله وظایف مهم اساتید است.

کد خبر 4803514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =