۴۲۰۰ زن روستایی در قزوین تحت پوشش طرح اصلاح قامت قرار می گیرند

قزوین- رئیس توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین گفت: طرح ارزیابی ساختار قامتی و آموزش حرکت اصلاحی بانوان روستایی استان قزوین امسال برای ۴۲۰۰ روستایی اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه هماهنگی طرح ارزیابی ساختار قامتی و آموزش حرکت اصلاحی بانوان روستایی استان قزوین روز شنبه با حضور رؤسای ورزش مناطق روستایی، مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری، رئیس توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان، کارشناس رشد حرکتی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و مجری طرح در سالن باقرالعلوم استانداری قزوین برگزار شد.

زهرا پاکدامن در این جلسه اظهار داشت: طرح سنجش ساختار قامت زنان روستایی برای سومین سال است که در استان اجرایی شده و در سال گذشته آن را برای ۳۷۸۰ روستایی در ۲۵ روستا اجرا کردیم.

وی افزود: طرح ارزیابی ساختار قامتی و آموزش حرکت اصلاحی بانوان روستایی استان قزوین در امسال ۴۲۰۰ نفر از دختران و زنان روستایی اجرا می‌شود و تا سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد یافت تا هیچ بازمانده‌ای از طرح نداشته باشیم.

پاکدامن یادآور شد: اگر مادران و دختران سالم نداشته باشیم با آسیب‌های جدی مواجه خواهیم شد لذا اجرای این طرح در تضمین آینده سلامت جامعه نقش محوری خواهد داشت.

وی بیان کرد: سال قبل فاز اصلاحی انجام نشد زیرا زمان نداشتیم اما امسال پس از تهیه گزارش کار برای اصلاح اقدام می‌شود.

رئیس توسعه ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین گفت: در فاز اجرایی لازم است یک بانوی روستایی که علاقمند است به عنوان رابط انتخاب شود و در این میان ۱۰ متخصص دکترای تربیت بدنی هم در طرح مشارکت داند تا کارها به صورت کارشناسی و علمی پیش برود.

وی اضافه کرد: اگر در سن طلایی آسیب‌های جسمی و حرکتی مشخص شود می‌توان آن را اصلاح کرد و اگر عارضه زیاد باشد و اصلاح نشود به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود.

پاکدامن اظهار داشت: دهیاران و مسئولان ورزش روستایی لازم است اجرای این طرح را در اولویت قرار دهند و دختران جوان را به حضور در سنجش ترغیب کنند زیرا معمولاً زنان سالمند بیشتر استقبال می‌کنند.

وی گفت: حضور رابط روستا که به مور ورزشی آشنا و یا علاقمند باشد بسیار مؤثر است تا در کارگاه‌ها شرکت کرده و پیام‌های سلامت را به جامعه هدف منتقل کند.

پاکدامن یادآور شد: جامعه سالم و با نشاط با وجود مادران و دختران سالم محقق می‌شود و امیدواریم این طرح به اهداف خود برسد.

د ادامه مجید ابوالحسنی رئیس ورزش‌های روستایی استان قزوین گفت: برخی روستاها با جمعیت چند هزار نفری در سال قبل روزانه ۱۰۰ نفر سنجش شدند و امسال هم ۴۵ روستا تحت پوشش طرح است که ۱۵ طرح روستای اصلی است و دو روستای اطراف هم با تأمین خودرو سایر مناطق تحت پوشش قرار می‌گیرد.

وی افزود: یک فرم پیش ثبت نام هم داریم که با تکمیل آن بایستی وارد فاز عملیاتی شویم و ما دنبال کیفیت اجرای طرح هستیم و اگر حتی یک نفر اصلاح شود برای ما راضی کننده است.

ابوالحسنی تصریح کرد: بانوان روستایی با سن بالا که آسیب‌های قامتی را در زندگی لمس کرده‌اند بیشتر به اهمیت طرح واقف شده و استقبال کرده‌اند و معرفی یک نفر رابط برای اجرای طرح ضروری است.

الهام عطاری دکترای ارشد حرکتی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین هم گفت: برای اینکه زنان وستایی از این طرح استقبال کنند بهتر است عنوان طرح به نام سنجش سلامتی استفاده شود و زنان و دختران ۱۵ تا ۴۵ سال تحت پوشش قرار گیرد.

وی افزود: تا ۲۰ سال آینده که جمعیت سالمندی بیشتر می‌شود باید مراقب باشیم تا بیماری‌هایی چون آرتروز، رماتیسم، مشکل قامتی سراغ زنان روستایی کمتر بیاید. لازمه این کار آموزش و اطلاع رسانی است و باید از آسیب‌ها جلوگیری کنیم.

عطاری تصریح کرد: کلاس‌های مربی گری رایگان از سوی اداره ورزش عملیاتی خواهد شد و رابطان می‌توانند به عنوان مربیان ورزش در روستاها کمک مؤثری در اجرای طرح باشند.

وی اظهارداشت: یک زمین خوردن سالمند ممکن است آسیب‌های زیادی داشته باشد و هزینه روستاییان را بالا ببرد که در این راستا اجرای این طرح می‌تواند دستاوردهای خوبی در تأمین سلامت بانوان داشته باشد.

کد خبر 4809506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =