۱۴ دی ۱۳۹۸، ۱۲:۴۷

توسط رایزنی فرهنگی ایران در این کشور

وزیر فرهنگ اتیوپی به بازدید از نمایشگاه کتاب تهران دعوت شد

وزیر فرهنگ اتیوپی به بازدید از نمایشگاه کتاب تهران دعوت شد

رایزن فرهنگی ایران از خانم هیروت آسکاو وزیر فرهنگ و توریسم اتیوپی دعوت کرد تا برای بازدید از نمایشگاه کتاب سال آینده به تهران سفر کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر فرهنگ و توریسم اتیوپی خانم هیروت آسکاو در رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران حضور یافت و با سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران برای انجام مذاکرات حول انعقاد برنامه مبادلات میان دو کشور به خانم آسکاو به رایزنی پرداخت. بهزاد خاکپور سفیر ایران در اتیوپی گفت: آمادگی کامل برای انعقاد و اجرای برنامه مبادلات وجود دارد و این کار می‌تواند سکوی ارتقای روابط فرهنگی میان دو ملت باشد.

از گذشته دور در انتظار گسترش امضای موافقتنامه فرهنگی با ایران بودیم

وزیر فرهنگ و توریسم اتیوپی، نیز در این دیدار آمادگی خود را برای توسعه روابط فرهنگی میان دو تمدن بزرگ آکسومیت و پرشیا اعلام کرد و گفت: وزارت فرهنگ و توریسم اتیوپی به دنبال ایجاد برنامه عملیاتی با ایران است و ما از این توسعه فرهنگی استقبال می‌کنیم.

وی افزود: پیش نویس برنامه مبادلات پیشنهادی طرف اتیوپیایی طی دو هفته آینده  از طریق وزارت امور خارجه اتیوپی به طرف ایرانی اعلام خواهد شد.

علاقه‌مند به شرکت در کلاس‌های زبان فارسی و ایرانشناسی هستم

در ادامه سفیر جمهوری اسلامی ایران، درباره انجام برنامه‌های عملیاتی شامل برنامه فرهنگی و هنری، هفته فیلم، هفته فرهنگی، ارتباطات میان کتابخانه های ملی و مرکز آرشیو دو کشور و اظهار تمایل ایران برای ایجاد اتاق ایران در کتابخانه ملی و دانشگاه‌های زیر نظر وزارت مذکور، همچنین آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی اعلام آمادگی کرد که بسیار مورد توجه خانم آسکاو قرار گرفت. او گفت که اگر مشغله وزارتخانه فرهنگ و توریسم نبود علاقه‌مند به شرکت در کلاس‌های زبان فارسی و ایرانشناسی بودم.

ایجاد خط پروازمیان تهران و آدیس آبابا

در ادامه سفیر جمهوری اسلامی یکی از راه‌های افزایش تعاملات در حوزه توریسم را ایجاد خط پروازی میان تهران و آدیس آبابا دانست و اظهار امیدواری کرد که کشور اتیوپی در راستای افزایش تعاملات نسبت به ایجاد خط پروازی آدیس آبابا و تهران اقدام کنند. همچنین بهزاد خاکپور باتوجه به در پیش بودن نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از وزیر فرهنگ و توریسم اتیوپی دعوت کرد تا از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کند و در صورت تمایل کشور اتیوپی می‌تواند به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال‌های آتی انتخاب شود.

وزیر فرهنگ و توریسم اتیوپی در این دیدار تمهیدات لازم درباره سفر به ایران را ارائه کرد و مقرر شد پیگیری‌های لازم در این مورد توسط رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی انجام شود در انتها مقرر شد که پیش نویس برنامه مبادلات میان دو کشور، بصورت پیشنهادی از طرف وزارتخانه مذکور تهیه و ارائه شود تا امور جاری مربوط به انعقاد آن انجام گیرد.

از جمهوری اسلامی ایران برای توانمند سازی زنان کشورم تشکر می‌کنم

در انتها خانم سفیر از کتابخانه امام خمینی(ره) و همچنین کارگاه قالی بافی رایزنی فرهنگی دیدار کرد که کلاس قالی بافی بسیار مورد توجه وزیر واقع شد و مراتب تقدیر و تشکر  دولت و ملت اتیوپی رابرای توانمند سازی زنان اتیوپی را اعلام کرد. کشور دمکراتیک اتیوپی در مجامع بین المللی در چند سال اخیر همواره همسویی کامل با ملت و دولت ایران داشته است.

در پایان این دیدار، هدایایی از طرف سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان به خانم دکتر آسکاو وزیر فرهنگ و توریسم اتیوپی تقدیم شد.

کد خبر 4816026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha