استمرار وضعیت نامناسب شهرها  با سیاست‌های یک بام و دوهوا

رییس شورای عالی استان ها با اشاره به رد شدن مصوبه درآمدهای پایدار شهرداری گفت: سیاست یک بام و دوهوا در اداره امور شهر چیزی جز توسعه نیافتگی و استمرار وضع نامناسب موجود را در پی نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی الویری در هفتمین جلسه شورای عالی استان‌ها ضمن تسلیت شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: سلام و درود می‌فرستم بر روان پاک و مطهر شهدا و شهید وارسته و والامقام سپهبد قاسم سلیمانی و همراهان شهیدش. این ایام ملت ما عزادار شهادت بزرگ مردی است که برای دفاع از سرزمینمان چه در سال‌های جنگ تحمیلی و چه پس از آن و این سال‌ها که بنیادگرایان داعشی عرصه را بر زندگی و حیات مردم خاورمیانه تنگ کرده بودند، ایستاد و خلافت آنان را که تا نزدیک مرز ما پیش آمده بودند درهم پیچید. مردی که نامش نیز لرزه بر اندام زورگویان و مستبدان منطقه و جهان می‌اندازد. مردی که امروز امنیت و آرامش در خانه‌هایمان را مدیون استواری و استقامت او و هم سنگرانش هستیم.

وی ادامه داد: شهادت این بزرگ مرد بار دیگر مردم ایران را فارغ از هر جناح و حزب و دسته‌ای، در کنار هم گرد آورد. تشییع پیکر او، نمادی از وحدت ملی بود. او که مصداق بارز وفاداری و ازخودگذشتگی بود، به نماد ایستادگی ملی بدل شد.

الویری تصریح کرد: اقدام سخیفانه آمریکا که به‌صورت واضح نقض قوانین بین‌المللی و نافی حقوق بشر و اقدامی تروریستی در حذف یک شخصیت برجسته سیاسی-نظامی در کشوری ثالث است، را از یاد نخواهیم برد. دستور مستقیم رئیس جمهور آمریکا برای این عمل، تأییدی بر عملیات تروریستی این کشور در منطقه است.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: برای «قاسم سلیمانی» شهادت کمترین پاداش بود. رفتن او، برای همه دوستداران ایران، مصیبتی بزرگ است. وطن، سرداری بی‌نظیر را از دست داده که جز به سربازی برای دین و میهن، به هیچ نیاندیشیده و هرگز خود را آلوده جناح‌بندی‌های سیاسی و تعاملات اقتصادی و حاشیه‌ها نکرده است. محبوبیت ملی او نیز به واسطه همین دوری از دسته‌بندی‌های سیاسی و عمل به تعهدات ملی است.

وی افزود: بدون تردید شهادت سردار سلیمانی نقطه عطف در مبارزات ملت‌های مسلمان با استکبار جهانی است و آثار وجودی خود را به زودی در جمع آزادی‌خواهان جهان به ویژه در غرب آسیا نشان خواهد داد. ما معتقدیم بیداری اسلامی در منطقه شتاب خواهد گرفت و به امید خدا نیروهای مقاومت، سلطه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها را در غرب آسیا پایان خواهند داد.

الویری در ادامه با اشاره به حادثه کرمان و جان باختن تعدادی از هموطنانمان در مراسم تشییع حاج قاسم گفت: لازم می دانم ضمن قدردانی از عموم هموطنان و مردم شریفی که در جای جای ایران به سردار سلیمانی ادای احترام کردند، حادثه روزهای گذشته در کرمان را نیز تسلیت بگویم و برای جان باختگان این حادثه طلب رحمت و مغفرت و عاقبت به خیری در سایه شهدای گرانقدر داشته باشم و برای خانواده‌های آنها از خداوند متعال صبر مسئلت کنم. حفظ جان انسان‌ها از مهمترین وظایف حکمرانان است. اگرچه مردم در مراسم تشییع حضوری پرشور و انقلابی داشتند، اما مسئولان باید برنامه ریزی های لازم برای برگزاری مراسم در صحت و امان را انجام می‌دادند. از این رو امیدوارم که ضمن بررسی و واشکافی دقیق عوامل این حادثه، از بروز حوادثی اینچنینی جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: حضور و مشارکت مردم گران‌ترین و ارزشمندترین سرمایه ما در جامعه ایران است. در شرایطی که دشمنان کشور از هیچ کوششی برای به انزوا کشیدن و تحمیل تحریم‌ها و سختی‌ها بر مردم دریغ نمی‌کنند، باید قدر لحظه لحظه همراهی آنها را دانست. تأمین امنیت و حفظ جان آنها، وظیفه تمامی مسئولان است که هرگونه کوتاهی از این تعهد و وظیفه، باید با پاسخی قاطع و برخوردی جدی مواجه شود.

الویری تصریح کرد: ضمن گرامیداشت مجدد یاد و خاطره شهدای گرانقدر کشور، بر روان پاک شهید حسین پورجعفری، شهید هادی طارمی، شهید وحید زمانیان، شهید شهرود مظفری نیا و شهید ابومهدی المهندس سلام و درود می‌فرستم. راه دشوار مقاومت پر رهرو و مستدام باد.

وی تاکید کرد: از شهرداری‌های سراسر کشور می‌خواهم همانند تهران، معابر و اماکن مناسبی را به نام این قهرمان سرافراز اختصاص دهند.

وی افزود: میلاد حضرت مسیح (ع) و شروع سال نوی میلادی را داشتیم. ضمن یادآوری همزیستی صلح آمیز همیشگی ایرانیان در کنار پیروان ادیان دیگر در یک مرز و بوم، تأکید می‌کنم که بازگشت به پیام صلح پیامبران اولوالعزم می‌تواند نجات بخش ما در دنیای کنونی باشد. تأسی و پیروی از کلام مسیح که برای پاسداشت صلح و دوستی آمده بود، گره گشای معضلات کنونی جهان است. امیدوارم که سال جدید میلادی، سال صلح و آرامش هم برای انسان‌ها و هم برای طبیعت باشد، نه جنگ و خشونت و تهدید.

وی با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در حوالی شهریار گفت: سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اکراینی عزای ملی دوم را در هفته ایی که گذشت برای ملت ما رقم زد و تعداد زیادی از سرمایه‌های انسانی این مرز و بوم جان خود را از دست دادند. امیدوارم مسئولین در بکارگیری و دادن مجوز به پروازهای خارجی، علاوه بر قیمت، کیفیت هواپیما و رعایت استانداردهای ایمنی را با وسوسه و دقت مورد توجه قرار دهند.

وی افزود: لایحه درآمدهای پایدار پس از ۳۶ سال و با ۲۱ ماده مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرارگرفته است. متأسفانه کلیات این لایحه مستند به اصل ۱۰۰ قانون اساسی از سوی شورای نگهبان رد شده است. به نظر می‌رسد، شورای نگهبان به وظیفه نظارتی شوراها اشاره کرده، این در حالی است که در لایحه پیشنهادی، موضوع اصلی تأمین درآمد پایدار برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بوده و اختیارات شوراها بخشی از آن است.

این لایحه فرصتی ارزشمند برای افزایش منابع جدید درآمد و تسهیل در استفاده از ابزارها و منابع جدید درآمدی برای شهرداری به وجود می‌آورد که در مجلس مدت‌ها کار کارشناسی روی آن صورت‌گرفته است. آنچه که در نظر شورای نگهبان قانون اساسی در خصوص مصوبه درآمدهای پایدار آمده تقلیل نقش شوراها از یک نهاد مقررات گذار و ناظر به یک نهاد تشریفاتی است. در تلقی این نهاد بسیاری از مقررات مذکور در لایحه درآمدهای پایدار که بر مبنای برداشت درست از قانون اساسی و نظرات حضرت امام خمینی (ره) و آیت الله طالقانی و سایر مؤسسین جمهوری اسلامی آمده است، مغایر قانون اساسی دانسته شده است. به راستی نیاز به توضیح دارد که از نگاه شورای نگهبان اصل یکصد وسوم قانون اساسی که صراحتاً تصمیمات شوراها را برای مسئولان حوزه‌های تقسیمات کشوری لازم الاجرا می‌داند به چه معناست؟

وی افزود: همچنین نیاز به توضیح دارد که از نظر شورای نگهبان مقررات گذار بودن شوراها در اصول متعدد قانون اساسی ازجمله اصل هفتم و اصل دوازدهم قانون اساسی کی و چه زمانی محقق خواهد شد؟ هم اکنون که پس از پیگیری‌های مجدانه و نیز همراهی دولت در ارائه لایحه درامدهای پایدار و نیز کمک مؤثر مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان خواست و اراده عمومی شهروندان لایحه مذکور به تصویب رسیده است، به شورای نگهبان ارسال شده است شورای نگهبان با طرح نگاه مضیّق خود در خصوص شوراها مانع قانون شدن این لایحه شده است.

الویری ادامه داد: شورای نگهبان و ارکان حکومت در کشور باید بدانند که اگر به دنبال کشوری توسعه یافته هستند ناگزیرند که روستاها و شهرهایی توسعه یافته داشته باشند. نمی‌توانند کشوری توسعه یافته را طلب کنند و برنامه‌های توسعه ملی بنویسند بدون آنکه اولیه ترین و اساسی‌ترین پایه‌های توسعه محلی در شهر و روستاها را نادیده بگیرند. سیاست یک بام و دوهوا در اداره امور شهر چیزی جز توسعه نیافتگی و استمرار وضع نامناسب موجود را در پی نخواهد داشت.

وی گفت: به عنوان رئیس شورای عالی استان‌ها ضمن انتقاد از این رویکردها از تلاش‌های نمایندگان مجلس که با درایت خود موجب تصویب لایحه مذکور شدند تشکر و تقدیر دارم. همچنین از طرف جامعه یکصدوبیست هزارنفری اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای کشور مجدانه از تمام نمایندگان می‌خواهم تا ضمن اصرار و پایمردی بر تلقی درست خویش از اصول قانون اساسی نسبت به ارجاع آن به مجمع تشخیص اقدام کند.

وی ادامه داد: از همه دلسوزان کشور نیز درخواست دارم تا نگذارند مصوبه درآمدهای پایدار مسکوت بماند و تلاش کنند تا با اصرار بر آن در مجلس و نیز تصویب نهایی در مجمع تشخیص، نظام یک گام دیگر به اجرای بدون تنازل اصول قانون اساسی نزدیک تر شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: تصویب این لایحه می‌توانست فرصت ارزشمندی را برای شهرداری‌ها و بودجه‌ریزی آنان فراهم آورد. امیدواریم مجلس پیگیری‌های لازم برای رفع مشکلات قانونی و تصویب آن را در آینده نزدیک در اولویت خود قراردهد.

وی در ادامه تصریح کرد: در فصل سرما و با توجه به مشکلات ناشی از وارونگی هوا در کلانشهرها و مصائبی که گریبانگیر بسیاری از شهروندان در شهرهای مختلف شد، لازم است تا در بودجه سال ۱۳۹۹ توجهی جدی به توسعه حمل ونقل عمومی شود و منابع لازم برای این امر تخصیص یابد. حل بحران آلودگی هوا جز با تأمین زیرساختهای لازم برای توسعه حمل ونقل سبز و پاک محقق نمی‌شود. از این رو لازم است تا درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین به این امر اختصاص یابد و نتایج و اقدامات این حوزه به صورت شفاف در اختیار شهروندان قرار داده شود تا منجر به تشویق بیشتری در استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی شود.

کد خبر 4821165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =