مرزهای کشور در بهترین وضعیت قرار دارد / افزایش تعاملات مرزی

بیرجند- فرمانده مرزبانی ناجا گفت: در حال حاضر مرزهای کشور در بهترین وضعیت قرار دارد و تعاملات خوبی با کشورهای همسایه ایجاد شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم رضایی صبح دوشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: با عنایت خداوند و مدیریت مقام معظم رهبری در سطح بین المللی، منطقه‌ای و کشور وضعیت مرزهای کشور وضعیت بسیار خوبی است.

وی با بیان اینکه چه در مرزهای آبی و چه مرزهای خشکی به نسبت گذشته وضعیت بسیار خوبی داریم، بیان کرد: در حال حاضر اشرافیت در مرزها و هماهنگی و تعامل خوبی با کشورهای همسایه به جز چند کشور برقرار است.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به اینکه بر اساس قانون و اختیارات مرزبانی به عنوان یک دیپلمات مرزی است، عنوان داشت: این موضوعات فرصتی است تا سایر دستگاه‌ها از مرزبانی در بحث تجاری، اقتصادی و سایر حوزه‌ها استفاده کنند.

تعاملات مرزی فتنه‌ها را خنثی کرده است

رضایی به روابط مرزی با کشور آذربایجان اشاره کرد و گفت: این روابط در حدی است که جشن سال نو را با هم در مرز گرفتیم.

وی با بیان اینکه در مرز ترکیه نیز آنقدر تعامل بالا رفته که حتی برخی جاه‌ها به آنها خدمات می‌دهیم و به صورت متقابل خدمات می‌گیریم، افزود: به عنوان مثال برق رسانی برخی پاسگاه‌ها و برجک‌ها در مرزها از آن سوی مرز انجام شده است.

فرمانده مرزبانی ناجا ادامه داد: این سبب شده هزینه‌ها مرز کاهش یابد و بسترها برای حوزه‌های مختلف از جمله تجارت و تعاملات فرهنگی ایجاد شود.

رضایی با تأکید بر اینکه اهداف انقلاب که انتشار و انتقال فرهنگ اصیل انقلابی و اسلامی است، در مرزها دنبال می‌شود، عنوان داشت: این تعاملات سبب شده برخی فتنه‌های امنیتی که از داخل و خارج مرزها القا می‌شود خود به خود خنثی شود.

وی با اشاره به اجرای برخی گشت‌های مشترک و حتی ارتباط به وسیله تلفن با کشورهای همسایه مرزی، بیان داشت: این آرامش موجود در مرزها بخشی به دلیل تلاش و از خودگذشتگی مرزبانان و بخشی ناشی از مدیریت درست در سطوح مختلف است.

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه حتی با برخی کشورها مثل امارات ارتباط مرزبانی بیشتر از همه سازمان‌های دیگر است، افزود: در این راستا با مقامات امارات نشست و توافق داشتیم و حتی ارتباط تلفنی داریم که سبب شده تعاملات تجاری و مرزنشینان نیز افزایش داشته باشد.

کشف ۷۶ تن مواد مخدر توسط مرزبانی

رضایی، مهمترین مشکل مرز شرقی را مواد مخدر دانست و گفت: روز به روز تولید مواد مخدر در کشورهای همسایه شرقی در حال افزایش بوده که طبق برآوردهای انجام شده در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بیش از ۹ هزار تن کشت مواد مخدر در این کشورها خواهیم داشت که نسبت به ۲۰ سال گذشته نزدیک به ۵۰ برابر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه به تناسب این در حوزه پاکستان و افغانستان بیشتر مشکل داریم، بیان کرد: در این ۹ ماهه بیش از ۷۶ تن تنها کشفیات مواد مخدر توسط مرزبانی است که نسبت به سال گذشته ۵۷ درصد افزایش داریم.

فرمانده مرزبانی ناجا اضافه کرد: البته در این زمینه افغانستان با ما همکاری و همراهی دارد و بخشی از ورود از طریق مرز پاکستان داریم.

رضایی یادآور شد: برآوردها نشان می‌دهد برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس دستشان در شرارت‌های منطقه در کار است که اینها نیز به نوعی درگیر فتنه استکباری شده اند.

وی، قاچاق را یکی دیگر از مشکلات مرزی دانست و افزود: در حال حاضر شاهد قاچاق سوخت و فرآورده‌های گوشتی از داخل کشور و کالاهای ضد فرهنگی از خارج کشور هستیم.

ساخت شهرک‌های خانه سازمانی در مرزها

فرمانده مرزبانی ناجا با تأکید بر اینکه این گونه موارد کار ما را تحت فشار قرار داده و فشارهای مضاعف بر مرزبانان تحمیل کرده است، بیان داشت: به نظر می‌رسد در کشور قدری قوانین ناقص بوده و پاسخگو نیست که سبب بروز این مشکلات شده است.

رضایی با اشاره به اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس طرحی در این زمینه تنظیم کرده و این طرح به تصویب مجلس نیز رسیده است، عنوان داشت: این طرح به سران قوا و به نهاد ریاست جمهوری نیز رفته و رئیس جمهور نیز دستوراتی داده اما به کار عملی که مشکلات مرزبانان را کاهش دهد، نرسیده ایم.

وی با بیان اینکه کارهای خوبی در حوزه نیروی انتظامی و ستاد کل دنبال می‌شود، افزود: یکی از مهمترین مؤلفه‌هایی که در مرز دنبال می‌شود ایجاد شهرک خانه‌های سازمانی است.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به اینکه در حال حاضر گاهی اوقات ۲۰ روز مرزبانان در مرز باقی می‌مانند که باید این زمان را کاهش دهیم، گفت: یکی از مؤلفه‌ها برای کاهش این امر ایجاد شهرک‌های خانه سازمانی است که به طور جد دنبال می‌شود.

رضایی با بیان اینکه در حوزه‌های فرهنگی نیز کارهای بسیار خوبی دنبال می‌شود، بیان کرد: فرزندان این ملت در مرزها با اعتقاد مرزبانی می‌کنند و روحیه دفاع مقدسی در مرزها حاکم است.

کد خبر 4824325

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =