مخاطرات و بیماری‌هایی سیل زدگان را تهدید می‌کند

جاسک - مدیرکل دفتر کاهش خطر و بلایا وزارت بهداشت گفت: مخاطرات و بیماری‌هایی سیل زدگان را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد اسماعیل مطلق به همراه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سفر به مناطق سیل زده شهرستان جاسک، بیان داشت: اقدامات خوب و مؤثری در حوزه تأمین سلامت در این شهرستان جهت سیل زدگان انجام شده است و جای تقدیر و تشکر دارد.

این مقام مسئول عنوان کرد: بعد از وقوع سیل مشکلات جدیدی پیش روی ما خودنمایی می‌کند بنابراین نیاز است که قبل از وقوع معضل راه کارهای احتمالی برنامه ریزی کنیم تا در مواقع لزوم آمادگی لازم را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: با کنترل توزیع آب، غذا و البسه باید هر کمپ یا چادر یک شهردار یا مسئول داشته باشد چون هرگونه ناهماهنگی و مشکلی ممکن است ارائه خدمت را دچار آسیب و یا وقفه کند. هدف اصلی ما برگشتن سیل زدگان به روال عادی زندگی اولیه خود می‌باشد. زمانی ما موفق هستیم که با مشارکت مردم (سپاه – بسیج و گروه‌های جهادی) کار صورت گیرد.

مخاطرات و بیماری‌هایی سیل زدگان را تهدید می‌کند

مطلق نسبت به مخاطرات و بیماری‌هایی که سیل زدگان را تهدید می‌کند گفت: خطر حیوان گزیدگی و مار گزیدگی سیل زدگان را تهدید می‌کند که باید اقدامات پیشگیرانه انجام شود و در خصوص بیماری‌های پوستی در سیل زدگان باید آموزش‌های لازم به افراد داده شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر تمامی افراد مناطق سیل زده که تحت پوشش خدمات بهداشتی هستند گروه‌های ویژه شامل سه دسته مادران باردار، کودکان زیر پنج سال و سالمندان هم تحت پوشش ویژه خدمات بهداشتی هستند، یک اولویت است.

واکسن هپاتیت آ در مناطق سیل زده جاسک توزیع شد

مطلق با بیان اینکه واکسن هپاتیت آ برای اولین بار در این مناطق برای گروه پرخطر توزیع شده است افزود: توزیع و تزریق واکسن آنفلو آنزا جهت زنان باردار پرخطر در این منطقه صورت گرفت و توزیع محیط نمونه گیری جهت تشخیص و غربالگری وبا، سرخک، آنفلو آنزا از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

وی بر لزوم رعایت نکات بهداشت محیط و بویژه تأمین نیازهای بهداشتی به خصوص توالت و حمام به صورت جداگانه (زنانه – مردانه) در مناطق سیل زده و در مراکز اقامت سیل زدگان تاکید کرد و گفت: تأمین این نیازهای بهداشتی در اولویت کارهای نظارتی نیروهای بهداشتی است و باید در مناطق سیل زده آب آشامیدنی به صورت بطری در اختیار مردم قرار گیرد.

مطلق با اشاره به توزیع سم جهت نیاز احتمالی به سم پاشی خاطرنشان کرد: واکسن و سرم ضد هاری جهت گزش های احتمالی در منطقه توزیع شده است تا بتوانیم از خطرات احتمالی پیشگیری کنیم.

همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در حادثه سیل شهرستان جاسک ۱۴۳ روستا با جمعیت چهل و یک هزار و ۱۶۲ نفر دچار آب گرفتگی و خسارت شده است.

۲۱ خانه بهداشت در شهرستان جاسک دچار آسیب جدی شده است

دکتر محمود حسین پور در خصوص خسارت‌هایی که سیل به مراکز و تجهیزات بهداشتی و درمانی وارد کرده است گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته تا کنون تعداد ۲۱ خانه بهداشت دچار آسیب جدی شده است که از این تعداد خانه بهداشت‌های سدیچ، سورگلم، گرندو، بندبست، جانوری بیشترین خسارت را متحمل شده است و ۲ مرکز خدمات جامع سلامت لیردف و گابریک، ۲ پایگاه اورژانس دچار آسیب‌هایی شده است ولی با تمام خساراتی که وارد شده است با برپایی یک دستگاه کانکس و ۳ کمپ بهداشت و درمانی خدمات رسانی در حال انجام است.

رئیس مرکز بهداشت استان با اشاره به ارزیابی و رصد نحوه ارائه خدمات حوزه سلامت به آسیب دیدگان سیل بیان داشت: برخی اقداماتی که در مناطق آسیب دیده صورت گرفت شامل بیش از یک هزار ویزیت توسط پزشک و ماما جهت بیماران دیابتی، قلبی عروقی، فشار خونی، اعزام تیم‌های بهداشتی درمانی از شهرستان‌های معین (میناب – رودان – سیریک - مرکز استان)، انتقال ۴ زن باردار توسط بالگرد، ۳ مورد زایمان ایمن در مناطق سیل زده، توزیع ۲۸۱ قوطی شیر خشک، توزیع اقلام پیشگیری از بارداری و داروهای مورد نیاز بیماران، برپایی کمپ‌های موقت اسکان جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق سیره، حاجی آباد، گرندو و سدیچ، بررسی منابع آب آشامیدنی و چاه‌های فاضلاب، توزیع پشه بند و واکسن، توزیع سرم مار و عقرب و واکسن‌های روتین به میزان کافی جهت جبران واکسن‌های آسیب دیده و غیرقابل مصرف و برپایی یک دستگاه کانکس جهت ارائه خدمات بهداشت و درمان در دوراهی کروچ است.

حسین پور اظهارداشت: در بازدیدهای صورت گرفته از مناطق سیل زده شهرستان جاسک هیچ گونه بیماری واگیر مشاهده نشده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در خصوص طرح فلج اطفال اعلام کرد: به علت هم جواری استان هرمزگان با کشورهای افغانستان و پاکستان طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در دو نوبت با فاصله یک ماهه اجرا می‌شود.

وی برای اجرای هر چه بهتر و مؤثرتر این طرح مهم و ملی عنوان کرد: به منظور دستیابی به پوشش صد درصدی ایمن سازی کودکان زیر پنج سال باید تمامی دستگاه‌ها بسیج شوند و طرح به صورت خانه به خانه و توسط تیم‌های سیار انجام گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از تمامی دستگاه‌ها جهت انجام هر چه بهتر طرح فلج اطفال خواستار همکاری در جهت تأمین نیرو و خودرو شد.

کد خبر 4833808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =