تحقق ۸۸ درصدی درآمدهای شهرداری تهران در ۹ ماهه امسال

خزانه دار شورای اسلامی شهر تهران گفت: درآمد شهرداری تهران در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۱۳ درصد افزایش یافته تا از ۷۵ درصد سال گذشته به ۸۸ درصد رشد کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدحسن رسولی درباره عملکرد حساب درآمد و هزینه آذر ماه، اظهار کرد: شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده در برش عملکردی ماهانه خود نسبت به تامین منابع در سقف ۱۵ هزار و ۶۹۰ میلیارد ریال اقدام و به همین میزان مصارف خود را تنظیم و تعادل میان منابع و مصارف را برقرار کند، در این ماه مبلغ ۱۲ هزار و ۷۰۱ میلیارد ریال معادل ۸۱ درصد درآمد کسب کرده است.

وی ادامه داد: از کل درآمدها مبلغ ۱۱ هزار و ۴۰۲ میلیارد ریال آن معادل ۹۰ درصد نقد، ۱۰ درصد (۱ هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال) آن غیر نقد، ۴۹ درصد (۵ هزار و ۵۶۷ میلیارد ریال) پایدار و ۵۱ درصد آن (۵ هزار و ۸۳۵ میلیارد ریال) ناپایدار است.

خزانه دار شورای شهر تهران درباره عملکرد هزینه‌ای نیز اظهار کرد: شهرداری تهران در بخش مصارف تا سقف ۱۴ هزار و ۵۴۵ میلیارد ریال اجازه هزینه کرد داشته است با اعلام مبلغ ۱۲ هزار و ۳۹۹ میلیارد هزینه ثبت شده در این ماه، تقریباً ۸۵ درصد مصارف خود را منظور و ثبت کرده است. از این مبلغ ۸۷ درصد به صورت پرداخت نقدی و ۱۳ درصد هزینه غیرنقدی است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درباره عملکرد حساب درآمد و هزینه ۹ ماهه نیز گفت: شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب موظف بوده، در برش عملکردی نه ماهه خود نسبت به تامین منابع در سقف ۱۴۱ هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال اقدام کند. طی این دوره ۹ ماهه مبلغ ۱۲۴ هزار و ۴۹۷ میلیارد ریال معادل ۸۸ درصد درآمد کسب شده است. بنابراین طی ۹ ماهه مذکور کسری عملکرد ۱ هزار و ۲۴ میلیارد ریال معادل ۱ درصد نسبت به بودجه مصوب مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه از کل درآمد ۹ ماهه ۹۹ هزار و ۱۱۸ میلیارد ریال آن معادل ۸۰ درصد نقد و ۲۰ درصد آن (۲۵ هزار و ۳۷۹ میلیارد ریال) غیر نقد است. از کل درآمد نقدی وصولی ۳۸ درصد آن درآمد پایدار و ۶۲ درصد آن درآمد ناپایدار است.

رسولی درباره عملکرد هزینه‌ای ۹ ماهه اعلام کرد: در این دوره شهرداری اجازه داشته حداکثر تا سقف اعتبار مصوب به مبلغ ۱۳۰ هزار و ۹۰۹ میلیارد ریال هزینه کند. طی دوره مذکور مبلغ ۱۰۶ هزار و ۶۶۶ میلیارد ریال ۸۱ درصد هزینه در دفاتر ثبت شده از این مبلغ ۹۶ درصد به صورت پرداخت‌های نقدی و چهار درصد هزینه غیرنقدی است. بدیهی است این شاخص نمایانگر میزان ثبت رویدادهای هزینهای در دفاتر مالی بوده و آثار دیگری بر آن مترتب نیست.

خزانه دار شورای شهر تهران در تشریح ردیف‌های هزینه‌های جاری ۹ ماهه گفت: عملکرد حقوق پرسنل رسمی و قراردادی نسبت به اعتبارات مصوب ۹ ماهه ۹۳ درصد، عملکرد حقوق سازمان‌ها و شرکت‌ها و ادارات مستقل نسبت به اعتبارات مصوب ۹ ماهه ۱۱۲ درصد، عملکرد بازپرداخت اصل و سود تسهیلات، سود اوراق مشارکت نسبت به اعتبارات مصوب ۹ ماهه ۲۸۹ درصد و عملکرد تسویه بدهی (سایر مطالبات) نسبت به عملکرد ۷۱۲ درصد است.

خزانه دار شورای شهر تهران در تحلیل و ارزیابی خود از وضعیت حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران در ۹ ماهه امسال، گفت: کسب درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است به طوری که ۷۵ درصد سال گذشته به ۸۸ درصد ارتقاء یافته است. همچنین در ثبت هزینه‌ها در دفاتر مالی سال گذشته طی همین بازه زمانی ۳۲ درصد بوده که طی ۹ ماهه اخیر این شاخص به ۸۱ درصد افزایش یافته است. رشد ۴۹ درصدی ثبت هزینه‌ها نسبت به سال مالی گذشته دیده می‌شود. این شاخص رشد علامت امیدوارکننده ای برای تحقق انضباط مالی مورد هدف شورا است.

وی ادامه داد: سهم مصارف هزینه‌ای ۶۰ درصد و سهم تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی به میزان ۴۰ درصد مصارف را در نه ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد از کل هزینه ۱۰ هزار و ۶۶۶ میلیارد تومان صورت گرفته، ۶ هزار و ۴۴۲ میلیارد تومان مصارف جاری ست و مبلغ ۲ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان تملک دارایی و ۲ هزار و ۷۸ میلیارد تومان صرف پرداخت بدهی‌ها و هزینه‌های مالی آنها شده است.

رسولی همچنین گفت: از کل هزینه ثبت شده در نه ماه نخست سال جاری ۹۶ درصد نقدی و ۴ درصد غیرنقدی است. هزینه به صورت غیرنقدی با ۱۰۰ درصد افزایش نسبت به گزارش هشت دوازدهم تحقق یافته است. این رشد ماهیانه در حالیست که از سهم ۲۰ درصدی بودجه غیر نقد ۴ درصد آن محقق شده و در این شاخص با ۱۶ درصد عدم تحقق مواجهیم. بر این اساس انتظار جبران عقب ماندگی رخ داده دارم.

خزانه دار شورای شهر تهران با بیان اینکه هزینه حقوق و مزایای کارکنان سازمان‌ها و شرکت‌ها و ادارات مستقل نسبت به بودجه مصوب ۱۱۲ درصد است، اظهار کرد: این شاخص نشان دهنده متفاوت بودن ارقام مندرج در ردیف‌های مربوطه بودجه سالیانه با میزان افزایش حقوق و دستمزد کارکنان از سوی مراجع مربوطه قانونی است.

وی اعلام کرد: ردیف‌های بازپرداخت بدهی‌ها ۷۱۲ درصد و اصل و سود تسهیلات دریافتی ۲۸۹ درصد نسبت به پیش بینی بودجه افزایش نشان می‌دهد. البته ارقام مصوب این دو ردیف در بودجه ۹۸ ناچیز است همچنین شاخص عدم تحقق درآمد از ۱۱ درصد دوره گذشته (هشت ماهه)، به ۱۲ درصد عدم تحقق در این دوره (نه ماهه) رسیده است.

رسولی در پایان گفت: عملکرد بودجه غیر نقد با ۸۰ درصد عدم تحقق روبروست. ارائه لوایح متمم بودجه سال جاری و اصلاح ساختار، که خواسته شورا بوده است، از سوی آقای شهردار قابل تقدیر است. ضروری ست شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش به فوریت نسبت به بررسی و تصویب این دو لایحه اقدام کند تا جدول منابع و مصارف برنامه سوم مصوب شهرداری در سال ۹۸ که سال اول برنامه است حداقل به میزان ۵۰ درصد افزایش یافته و زمینه لازم برای تدوین و تصویب بودجه واقع بینانه و تحقق پذیر سال آینده فراهم شود.

کد خبر 4835259

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =