ارتقا رتبه علمی ایران در منطقه و جهان/ افزایش تعداد دانشگاه ها

آمار مقایسه ای مربوط به رتبه علمی ایران در منطقه و جهان حاکی از این است که این رتبه در دوره ۶ ساله ۹۲ تا ۹۸ افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، براساس آمار مقایسه‌ای مربوط به رتبه علمی ایران در منطقه و جهان در سال‌های ۹۸-۹۲، رتبه علمی ایران در پایگاه اسکوپوس از رتبه ۱۸ در سال ۱۳۹۲ به رتبه ۱۶ در سال ۱۳۹۸ همچنین در پایگاه ISI از رتبه ۲۱ در سال ۱۳۹۲ به رتبه ۱۶ در هشت ماه اول سال ۱۳۹۸ رسیده است.

در همین بازه زمانی تعداد دانشگاه‌های ایران در بین دانشگاه‌های برتر دنیا در نظام رتبه بندی تایمز از یک دانشگاه در سال ۱۳۹۲ به ۲۹ دانشگاه در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

تعداد دانشگاه‌های ایران در بین دانشگاه‌های برتر دنیا در نظام رتبه بندی لایدن از ۵ دانشگاه در سال ۱۳۹۲ به ۲۶ دانشگاه در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

این در حالی است که ایران در سال ۱۳۵۷ در دنیا هیچ رتبه علمی نداشته و در سال ۱۳۹۲ به رتبه هجدهم دنیا رسیده و در سال‌های ۹۷ و ۹۸ در رتبه شانزدهم دنیا قرار گرفته است.

تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه‌های بین المللی نیز رشد قابل توجهی داشته است. در پایگاه اسکوپوس تعداد مقالات ایرانی در سال ۱۳۵۷ معادل صفر بوده است و این تعداد در سال ۱۳۹۲ به ۴۲ هزار و ۳۱۴ مقاله رسیده و پس از آن در سال ۹۷ به ۶۰ هزار و ۱۰۸ و در سال ۹۸ تاکنون ۵۹ هزار و ۹۵۱ مقاله نمایه شده‌اند.

همچنین در پایگاه ISI در سال ۱۳۵۷ تعداد مقالات ایرانی ۶۶۹ مقاله بوده است و این تعداد در سال ۱۳۹۲ به ۳۰ هزار و ۹۴۶ مقاله رسیده و پس از آن در سال ۹۷ به ۵۵ هزار و ۲۸۷ و در سال ۹۸ تاکنون ۵۰ هزار و ۶۱۵ مقاله نمایه شده‌اند.

کد خبر 4849272

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =