شورای توسعه فرهنگ قرآنی مورد بی‌مهری قرار گرفته است

سمنان - مدیرکل ارشاد اسلامی سمنان با بیان اینکه شورای توسعه فرهنگ قرآنی مورد بی‌مهری قرار گرفته است، گفت: از سال ۹۳ اعتبارات این نهاد قطع و دیگر فعالیتی از این شورا را شاهد نبوده‌ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی‌اصغر فضیلت بعدازظهر پنج‌شنبه در نشستی با حضور اساتید و فعالان قرآنی و دستگاه‌های فرهنگی استان سمنان به میزبانی ارشاد اسلامی، ضمن بیان اینکه امروز شورای توسعه فرهنگ قرآنی مورد بی‌مهری قرارگرفته است، گفت: این شورا قبل از سال ۹۲ با تغییر سمت‌ها در وزارت ارشاد کم‌کم هیچ اعتباری دریافت نکرد و رسماً می‌توان گفت که تعطیل محسوب می‌شود.

وی افزود: از سوی دیگر ایجاد یک سازمان جدید هم باسیاست‌های نظام نمی‌خواند و سنگین شدن بخش اجرایی به لحاظ ساختاری همیشه یکی از دغدغه‌های نظام بوده است لذا دولت مجبور شده در سال‌های اخیر هیچ ورودی به سیستم اجرایی کشور نداشته باشد علی رغم نیازهایی که در زمینه‌های مختلف کارشناسی وجود دارد.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: دیگر ژاپن با دو برابر جمعیت ایران ۸۰۰ هزار نفر بدنه نیروی کار دارد و ما با داشتن ۸۰ میلیون جمعیت، نزدیک چهار میلیون نفر جمعیت اداری در کشور داریم اما این در حالی است که ما دچار مشکل بدنه کارشناسی نیز هستیم یعنی کارشناسان ما در سیستم اداری همان میزانی هستند که ۲۰ سال پیش بودند که در عرصه درونی و خارجی و رقابت‌هایی که با ایران اسلامی دارند کافی نخواهد بود.

وی بابیان اینکه معضل دیگری که در فعالیت‌های فرهنگی دیده می‌شود، عدم محوریت برنامه‌ها است، گفت: موضوع تکرار در کشور وجود دارد، برای مثال فعالیت‌های قرآنی به کار تمرکز در یکجا در بخش‌های مختلفی مدام تکرار می‌شود، اگر مشخص بود که طرف حساب هر بخش چه کسی است قطعاً مسائل بهتر دیده می‌شد.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان سمنان بابیان اینکه درزمینهٔ فعالیت‌های قرآنی نیز چنین است و بخشی از فعالیت‌های قرآنی بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی است، بخشی اوقاف، بخشی ارشاد اسلامی و … که این امر در راستای هنر و رسانه و… نیز همین‌گونه است، گفت: درست است که مأموریت‌های قانونی به یک بخش داده‌شده اما این محوریت به رسمیت شناخته‌نشده است.

فضیلت بابیان اینکه دستگاه‌های مختلف امنیتی امروز در درون کشور مشغول به کار هستند اما به دلیل اینکه همگی محوریت وزارت اطلاعات را پذیرفته‌اند ما شاهد هستیم که کشورمان ازلحاظ امنیتی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد درنتیجه باید در نظر داشت که وجود محوریت یک الزام است که در حوزه مسائل فرهنگی، دینی و قرآنی نیز باید شاهد این امر در کشور باشیم.

وی افزود: شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی سابقاً در سطح استان‌ها با سه کارگروه تبلیغ و ترویج بر عهده ارشاد، آموزش بر عهده آموزش‌وپرورش و کارگروه آموز عالی و پژوهش بر عهده حوزه و دانشگاه، کار می‌کرد و بر اساس دستورالعمل باید طرح‌ها و پیشنهادها و ایده‌ها در دبیرخانه می‌آمد و دبیرخانه آن را بین سه کارگروه تقسیم می‌کرد و خروجی این کارگروه‌ها به صحن شورا می‌آمد، بررسی می‌شد و بر اساس اعتباراتی که وجود داشت کاری صورت می‌گرفت و سازمان تبلیغات اسلامی هم نظارت می‌کرد اما وقتی از سال ۹۴ به بعد اعتبارات قطع شد، این فرایند کاملاً طبیعی تعطیل شد هر چند تعطیلی شورای توسعه به معنای تعطیلی فعالیت‌های قرآنی نیست اما تلاش دستگاه‌ها بر اساس قوانین بالادستی که قانون گذاران وضع کرده‌اند است.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: در حوزه فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی باید ساز و کار تقویتی را مد نظر قرار داد تا بتوانیم شاهد توسعه مفاهیم قرآنی باشیم.

کد خبر 4852262

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =