نرم‌افزار ترک عادت‌های کرونایی طراحی شد

نرم‌افزاری برای ترک عادت‌های قدیمی که خطر ابتلا به کرونا را بیشتر می‌کند طراحی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، به منظور کمک به افراد جامعه برای رهاسازی عادات قدیمی خطر آفرین و در پیش گرفتن رفتارهای سالم و پایدار بهداشتی، مطالعات پژوهشی طراحی نرم افزار کاربردی (اپلیکیشن) در راستای بهبود حافظه در پیشگیری از ابتلای به ویروس کرونا توسط جمعی از محققان در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد.

هدف اصلی از اجرای این طرح پژوهشی، طراحی اپلیکیشنی است که به مردم کمک کند رفتارهای سالم پیشگیرانه را با سرعت و دقت بیشتری در برخورد با ویروس کووید ۱۹ به کار گیرند.

جواد صالحی فدردی عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد و مجری این طرح پژوهشی عنوان کرد: در این طرح مطالعاتی و پژوهشی، ابتدا عادات خطرناکی مانند لمس دهان، بینی و چشم با دستان آلوده که به عنوان محرک و ماشه چکان ابتلای به این ویروس بوده، استخراج شده و سپس از تمرینات ذهنی خاصی برای برقراری پاسخ‌های سالم ضروری از جمله عدم لمس صورت، ضدعفونی کردن دست‌ها و عطسه در داخل دستمال کاغذی و نیز تدوین گام‌هایی در جهت تقویت حافظه عمل استفاده می‌شود.

وی گفت: این اپلیکیشن برای عمل مطابق با توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا در سطح فردی و بر اساس یافته‌های علمی طراحی می‌شود و شامل گام‌های متعددی از جمله، برنامه نویسی نرم افزار برای ارائه تمرین حافظه، برنامه نویسی نرم افزار برای جمع آوری داده‌های گمنام و ارسال آنها برای یک سرور مطمئن و رمزگذاری شده جهت تجزیه و تحلیل داده‌های آینده در سطح جمعی و نیز افزونه فایل‌های صوتی برای کمک به درک راحت تر دستورالعمل‌های برنامه توسط همه سطوح کاربران است.

عضوهیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه ویروس کرونا بطور لجام گسیخته‌ای در حال گسترش است و اخطارهای جدی مسئولان سلامت به مردم این است که برای پیشگیری از این ویروس، باید عادات پرخطر روزمره خود نظیر لمس بینی را تغییر دهند، یادآور شد: این برنامه، بازی گونه طوری طراحی می‌شود که افراد بتوانند به دفعات با آن تمرین کنند تا رفتارهای سالم پیشگیرانه را با سرعت و دقت بیشتری در برخورد با ویروس کووید ۱۹ به کار گیرند.

صالحی فدردی با اشاره به اینکه براساس تحقیقات انجام شده، یکی از راه‌های اصلی انتشار ویروس کرونا، زمانی است که دهان، بینی و چشم‌ها لمس می‌شود، اضافه کرد: پژوهش‌های قبلی نشان داده‌اند که افراد بر اساس یک عادت بسیار نیرومند و ناخودآگاه، بطور متوسط ۲۳ بار در یک ساعت صورت خود را لمس می‌کنند که شامل تماس مستقیم با چشم‌ها، دهان و بینی است و اینها مسیرهای مستقیم ورود ویروس به بدن می‌باشند.

به گفته وی، نه تنها عدم لمس صورت، بلکه سایر رفتارهای سالم مانند شستن دست‌ها، عطسه کردن در داخل دستمال کاغذی و یا آرنج، حفظ فاصله مطمئن از سایر افراد از اقدامات پیشگیرانه توصیه شده‌ای است که افراد برای محافظت از خودشان در برابر ویروس و گسترش آن باید انجام دهند.

مجری این طرح پژوهشی عنوان کرد: با درنظر گرفتن فرآیندهای حافظه، افراد ممکن است با اراده و وارسی دقیق خود بتدریج یاد بگیرند که چنین رفتارهایی را تغییر دهند اما ممکن است این تغییر عادات نیاز به زمان و تلاش زیادی داشته باشد و تکرار ناخواسته آنها منجر به خودسرزنش گری و اضطراب بدلیل ارتکاب این قبیل رفتارها در موقعیت‌های نا ایمن شود.

وی خاطر نشان کرد: رهاسازی عادات قدیمی خطرآفرین در ابتلا و گسترش ویروس کرونا و در پیش گرفتن عادات سالم و پایدار بهداشتی، می‌تواند با کمک مداخلات شناختی و مغز محور تسریع شود.

عضوهیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: این نرم افزار کاربردی به گونه‌ای طراحی می‌شود که افراد بتوانند در گام‌هایی با درجات سختی مختلف حرکت کرده و تمرین خود را با برنامه تا هر میزانی که بخواهند ادامه دهند.

وی افزود: محققان بر این باورند که همین منطق و راهکارها می‌تواند به افراد در انطباق و انجام پاسخ‌ها و رفتارهایی که توسط مقامات بهداشت برای کنترل شیوع ویروس Covid-۱۹ توصیه شده، کمک کند.

این طرح توسط ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی مورد حمایت قرار گرفته است.

کد خبر 4901029

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =