معاونت زنان به مشاغل بانوان در ایام قرنطینه توجه نکرده است

شورای هماهنگی خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران طی نامه ای، از عدم توجه معاونت زنان ریاست جمهوری به مشاغل آسیب دیده بانوان به دلیل شیوع کرونا انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شورای هماهنگی خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ طی نامه‌ای خطاب به معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور نسبت به عدم توجه کافی این معاونت به آسیب دیدن اشتغال بانوان در ایام قرنطینه انتقاد کرد و خواستار رسیدگی به وضعیت کسب و کار زنان شد.

متن این نامه به شرح زیر است:

«مسئول محترم معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری

خانم دکتر ابتکار

سلام علیکم؛

نزدیک به دو ماه است که ویروسی منحوس تمامی جهان از جمله کشور عزیزمان ایران را درگیر نموده است. از همان ابتدا همه اقشار جامعه به نوعی درگیر مبارزه با این ویروس شده و کم و بیش خسارت‌های جانی و مالی گریبانگیر آنان بوده است.

در این میان، زنان که تقریباً نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند از این قضیه مستثنی نبوده و به همراه خانواده و اجتماع مشغول دست و پنجه نرم کردن با آن هستند.

اما آن دسته از بانوان که بیشتر آسیب دیده‌اند، زنان بد سرپرست، زنان سرپرست خانوار کم درآمد یا فاقد درآمد ثابت و همچنین زنان درگیر آسیب‌های اجتماعی بوده‌اند.

زنانی که قبل از شیوع کرونا به مشاغل آسیب پذیر ازجمله دست فروشی، آرایشگری، خدمات منزل، کارگری در رستوران و … اشتغال داشتند که اکنون با شیوع این بیماری زندگی آنان کاملاً تحت تأثیر قرار گرفته است.

در این شرایط خاص و بحرانی وظیفه دولت ارائه خدمات بهتر و بیشتر به این اقشار است.

در دولت، برنامه ریزی و رسیدگی به امورات این قشر از جامعه به معاونت امور بانوان ریاست جمهوری، با بودجه کلان، امکانات فراوان و اختیارات گسترده سپرده شده است، اما تاکنون گزارشی از نوع و میزان رسیدگی به این بانوان از طرف آن معاونت ارائه نگردیده است.

خانم ابتکار، شما به عنوان مسئول معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پس از گذشت قریب به دو ماه از شیوع این بیماری در کشورمان به جز شعارها و وعده‌های گوناگون چه اقدام مثمر ثمری در این زمینه انجام داده‌اید؟

اگر خاصه برای این بانوان چاره‌ای اندیشیده و اقدام عملی و مؤثر انجام داده بودید تا کنون سایت‌ها و کانال‌های مورد حمایت شما از اسناد و مدارک آن پر بود. کما اینکه پیش از این معاونت شما برای خوشایند سازمان‌های بین‌المللی به راحتی آمار و اطلاعات زنان سرپرست خانوار را بر روی سایت معاونت قرار داد و باب مداخلات مغرضانه این سازمان‌ها را در این امور گشود.

آیا با برگزاری ویدئو کنفرانس یا ارائه توضیحات و اطلاعات پزشکی در کانال‌ها و صفحات خود در فضای مجازی نیاز این قشر را برطرف نموده‌اید؟

آیا شاخص‌های عدالت جنسیتی (برابری جنسیتی) که بر اساس سند توسعه هزاره، کپی برابر اصل اسناد غربی و بعضاً مغایر با اصول اسلام است در این برهه حساس به داد بانوان ما رسید و مشکلی از آنان را رفع نمود؟

آیا دغدغه و اولویت اول بانوان ما در این کشور اسلامی همچون غرب وحشی مسئله‌ی خشونت خانگی است؟

آیا شما به عنوان مسئول معاونت محترم امور بانوان کشور جز با الگو قرار دادن کشورهای غربی در موضوعات گوناگون و دادن پیامک‌های عجیب با همکاری وزارت ارتباطات وظیفه دیگری در قبال زنان ندارید؟

با تمام این صحبت‌ها ای کاش شما به همین مقدار اکتفا نموده و به همان دادن اطلاعات پزشکی و روانشناسی در کانال خود می‌پرداختید و اقدامات شناسایی و برنامه ریزی و عملیات عاجل و مؤثر را همچون تمام این دو ماه به نیروهای مردمی و بانوان جهادگر می‌سپردید، ولی گویا جنابعالی به قدری از اکثریت جامعه ایرانی و نهاد مقدس خانواده در آن، دور شده‌اید که نه تنها ارزش مقام زن در خانواده اسلامی- ایرانی را نمی‌بینید، بلکه در رقابت با غرب وحشی به مسائلی همچون خشونت خانگی می‌پردازید. (که جزو آخرین مسائل زنان در ایران است)

آیا مسائل زنان خانه دار در کمک به اقتصاد خانواده در این بحران بین‌المللی و حمایت از زنان بی سرپرست و امنیت روانی زنان کارمند و برای شما اهمیتی کمتر از خشونت خانگی در ایران دارد؟

هر چند با وجود شواهد و تأیید خبرگزاری‌ها و افراد موثق من جمله یکی از اعضای شورای فرهنگی-اجتماعی زنان، جنابعالی منکر برگزاری جلسات با نمایندگان زن سفارت خانه‌ها با موضعی تحقیرآمیز و سراسر ضعف و وادادگی و زدن چوب حراج به آبروی زنان ایرانی شدید (که امید است چنان باشد.)

اما یادآور می‌شود که اکنون به واسطه شیوع بیماری کرونا دستان چدنی آنها از زیر دستکش مخملی شأن کاملاً بیرون زده است و رسوایی عظیمی برای فرهنگ آنان به بار آورده و اکنون آنچه که باید به داد زنان جهان برسد، قوانین مترقی اسلام ناب محمدی (ص) است که باید آنان را که تحت ظلم و تبعیض جنسیتی می‌باشند نجات دهد.

شاید باید یادآور شویم که در خانواده با اصالت و دارای فرهنگ اسلامی- ایرانی که نماد تمدن جهانی اسلام است، ارزش و مقام زن غیرقابل انکار است و مردان غیرتمند ایران مانند مردان اروپا و آمریکا در اثر شرب خمر و ازدواج‌های سفید و روابط آزاد و عدم تعهد به خانواده دچار بیماری‌های روحی و خشونت‌های خانگی نیستند؛ مگر در مواردی بسیار نادر که آن هم به واسطه‌ی اثرگذاری همان آسیب‌های اجتماعی و نگاه غرب گرایانه است.

خانم ابتکار، به نظر می‌رسد با گذشت حدود هفت سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، به جای قرار گرفتن در جایگاه اپوزیسیون و زیر سوال بردن نظام مقدس جمهوری اسلامی و وارونه جلوه دادن وضعیت بانوان در ایران به منظور سرپوش گذاشتن بر عملکرد ضعیف و غیر قابل دفاع خود در این جایگاه مهم، باید توضیحاتی شفاف و روشن در خصوص خروجی عملکرد چندین ساله خود به مردم ارائه دهید و دست از بازی دادن افکار عمومی که این روزها آگاه‌تر از هر زمان دیگری هستند بردارید.

قرار گرفتن شما در جایگاه منتقد در حالی که خود موظف به حل مشکلات بانوان هستید جای بسی تأمل دارد؛ بایدها و نبایدهای مطرح شده توسط شما مخاطبی جز خودتان ندارد گویا جنابعالی توانمندی ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از مسائل زنان را ندارید لذا به شما یادآوری می‌کنیم:

۱- در نظام ولایی شرعا قرار گرفتن در جایگاهی که توانایی مدیریت در آن را ندارید جایز نیست.

۲- دست دراز کردن به سمت نظام غرب افسار گسیخته و به معنای واقعی کلمه دچار بحران زنان، اشتباهی غیر قابل جبران است.

۳- اگر شما توان مدیریت این امور را در معاونت خود نمی‌بینید می‌توانید کار را به بانوان جهادگر کشورمان که در تمامی عرصه‌ها از پزشکی و پرستاری و تولید ماسک و حمایت‌های روانشناسی و خدماتی و رزمایش همدلی و مواسات پیشتاز میدان جهاد بودند بسپارید.

ما منتظر ارائه راهکار پیشنهادی شما به صورت کاملاً شفاف و عملیاتی در راستای بهبود وضعیت زنان در این بحران هستیم. تمامی زنان و دختران جهادگر میهن اسلامی عزیزمان آماده ارائه راهکارهای مناسب و اجرای آن برای بهبود وضعیت معیشتی، رفاهی، امنیتی و… هستند.

پس به جای غرق شدن در توهم نجات توسط غرب می‌توانید به ظرفیت‌ها و سرمایه‌های ارزشمند جوانان نظام اسلامی اعتماد کنید.

والسلام من اتبع الهدی

شورای هماهنگی خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ»

کد خبر 4906255

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =