حذف نقش دلالان در فرآیند صدور گواهی پایان کار در اصفهان

اصفهان - شهردار اصفهان از حذف نقش دلال ها در فرآیند صدور گواهی پایان کار در اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، با حضور شهردار اصفهان، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان و رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای شهر اصفهان، تفاهم نامه استفاده مشترک از خدمات نقشه برداران نظام مهندسی برای اجرای عملیات پیش تفکیک آپارتمان قبل از صدور گواهی پایان کار به امضا رسید.

شهردار اصفهان در این نشست با اشاره به اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک یکی از حوزه‌های حساس و مهم کشور به شمار می‌رود که امور همه مایملک کشور و اموال غیرمنقول را در دست دارد، اظهار کرد: مبنای بسیاری از دادگاه‌ها و قضاوت قضات بر اساس اقدامات اداره ثبت اسناد است و بسیاری از تعارضات با همکاری این اداره تعیین تکلیف می‌شود.

قدرت الله نوروزی، ادامه داد: ثبت اسناد یکی از ساختارهای مؤثر در رقم زدن نظم عمومی است و موجب برقراری عدالت در این راه می‌شود.

شهردار اصفهان تصریح کرد: نشست‌های مشترک مانند جلسه امروز باید تداوم داشته باشد تا در خدمت رسانی به شهروندان از خدمات یکدیگر بهره مند شویم.

وی بیان کرد: بسیاری از فرآیندهای سنتی در حوزه اسناد نیاز به تحول داشت تا اداره زندگی برای همه آسان‌تر شود که امیدواریم امضای تفاهم نامه شهرداری اصفهان با اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، همه گره‌های کور و تنگناها را برطرف کند.

نوروزی افزود: این تفاهم نامه می‌تواند کار را برای همه متخصصان، سازمان نظام مهندسی و اداره کل ثبت اسناد آسان‌تر کند و اهداف تعیین شده برای همه قابل دسترسی باشد.

وی اضافه کرد: شهرداری اصفهان سیستم خود را متعلق به همه دستگاه‌ها و نهادها می‌داند تا شهر یک گام به جلوتر بردارد. در نتیجه چنین تعاملی، وقوع تخلف و جرایم هم کمتر شده و نهایتاً رضایت‌مندی مردم حاصل می‌شود. در سایه رضایت‌مندی واقعی شهروندان است که امنیت به دست می‌آید.

خدمات اداره ثبت اسناد برای انجام روان تر امور در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد

در ادامه این مراسم، علی بهبهانی، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان با اشاره به اینکه در برخی موضوعات لازم بود به فهم و ادبیات مشترک بین شهرداری و دفاتر رسمی ثبت اسناد و اداره کل ثبت اسناد برسیم، اظهار کرد: امضای این تفاهم نامه در روز تولد شیخ بهایی را به فال نیک می‌گیریم. محورهای این تفاهم نامه چراغ راهی در روابط ما و شهرداری است و خروجی آن برای مردم مبارک خواهد بود.

وی افزود: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، در حوزه خدمات شهری هر آنچه بتواند در اختیار شهرداری قرار می‌دهد تا شهرداری با هزینه کم امور شهر را روان تر انجام دهد.

کاهش معطلی مردم و حذف نقش واسطه‌ها در فرآیند دریافت گواهی پایان کار

سید احمد حسینی نیا، معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان هم در این نشست به امضای تفاهم نامه شهرداری و اداره ثبت اسناد اشاره کرد و افزود: شورای شهر و شهرداری اصفهان از دو سال و نیم پیش تاکنون اقدامی را در دستور کار داشتند که در راستای شفافیت و گسترش تعاملات دو جانبه با اداره کل ثبت اسناد استان و بهره گیری بیشتر از خدمات الکترونیکی دو جانبه و همچنین کاهش مراجعات مردمی به شهرداری‌ها و اداره کل ثبت بوده است.

وی ادامه داد: کاهش واسطه گری های احتمالی به دلیل مراجعات اداری در این تفاهم نامه ۱۶ ماده‌ای در نظر گرفته شده است. بر همین اساس محتوای تفاهم نامه در دو قالب اصلی قرار می‌گیرد که یکی در حوزه گواهی پایان کار است.

معاون شهرسازی شهرداری اصفهان در این زمینه افزود: تهیه آئین نامه اجرایی این تفاهم نامه در دستور کار ما است تا تهیه و تولید نقشه‌های ثبتی آپارتمان‌ها و املاک اعیانی که مالکان آنها برای دریافت سند به شهرداری و اداره ثبت مراجعه می‌کنند در دستور کار حوزه شهرسازی شهرداری قرار گیرد.

معاون شهرسازی شهرداری اصفهان ادامه داد: با این تدبیر امیدواریم مراجعات متعددی که در حوزه شهرسازی و اداره ثبت به خاطر تغییرات جزئی در تدقیق تولید نقشه‌ها، صورت می‌گرفت، مدیریت شود.

حذف فرآیندهای طولانی؛ صرفه جویی در وقت و هزینه شهروندان

وی با اشاره به اینکه شهروندان پیش از این باید برای دریافت گواهی پایان کار، نقشه‌های معماری را به تأیید مهندسان می‌رساندند، افزود: این کار یک فرآیند اداری طولانی را در شهرداری نیاز داشت تا بعد از این مرحله نقشه‌ها به اداره ثبت ارجاع شود و نقشه‌ها در این اداره تبدیل به نقشه‌های ثبتی شود و مغایرت‌هایی در ابعاد، اندازه و مساحت‌ها شکل می‌گرفت و این رفت و برگشت بین اداره ثبت و شهرداری‌های مناطق سبب اتلاف وقت و هزینه می‌شد.

حسینی نیا ادامه داد: با این اقدام تولید نقشه‌های ثبت که در پایان این فرآیند انجام می‌شد، به ابتدای کار منتقل شده است.

تعیین تکلیف اراضی در محدوده قانونی شهر اصفهان

وی افزود: این بدان معناست که شهروند بعد از اینکه توانست نظر مهندس ناظر را برای اتمام کار جلب کند و تاییدیه را از مهندسان بگیرد، بلافاصله فرآیند انتهایی به ابتدای کار می‌آید و نقشه ثبتی تهیه و بر مبنای نقشه ثبتی مباحث مفاصا حساب و تسویه حساب پایان کار انجام می‌شود.

معاون شهرسازی شهرداری اصفهان تصریح کرد: همچنین براساس این تفاهم، تدقیق پایانی نقشه‌ها در حین کار در شهرداری صورت می‌گیرد و کمک می‌کند تا ترددهای اضافی کاهش یابد.

وی هدف دوم این تفاهم نامه را اجرای قانون حدنگار عنوان کرد و افزود: این قانون تصریح می‌کند که املاک در اختیار دستگاه‌های دولتی و عمومی بر اساس ابعاد، اندازه و حد مالکیت باید به اداره ثبت اعلام و منجر به صدور سند شود. خصوصاً در شهرداری‌ها در بخش انهار، اتوبان‌ها، معابر اصلی و فرعی با این مسئله مواجه بودیم اما این تفاهم نامه کمک می‌کند تا سامانه جامع اطلاعاتی در شهرداری و اداره ثبت به اشتراک گذاشته شده و تعیین تکلیف اراضی در محدوده قانونی شهر از این طریق صورت گیرد

کد خبر 4909230

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =