طراحی سامانه هوشمند برای تخمین وضعیت بدن از روی چشم

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی سامانه ای هوشمند برای تخمین وضعیت بدن از روی تصویر چشم شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، شیدا میرلو دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی اطلاعات پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی سامانه هوشمند جهت تخمین وضعیت بیماری بدن از روی تصویر چشم» گفت: یکی از موضوعاتی که همواره از قدیم مطرح بوده بررسی بیماری از روی چشم بود که در خصوص بیماری‌های مختلف به ویژه دیابت نیز مستندات زیادی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در این پروژه در صدد برآمدیم که ارتباط بین بیماری تصلب شریان و عنبیه چشم را بررسی کنیم، بیان کرد: هدف ما این بود که سامانه هوشمندی را طراحی کنیم که با استفاده از تصویر چشم بتوان بیماری تصلب شریان را در افراد تشخیص داد.

وی با بیان اینکه برای این پروژه، داده تصویر چشم نزدیک به ۱۰۰ فرد مبتلا به بیماری و ۹۰ فرد سالم را جمع آوری نمودیم، عنوان کرد: به نتیجه رسیدیم که با صحت ۹۳ درصد می‌توان به تشخیص بیماری از روی عنبیه چشم پرداخت؛ در این پژوهش ۹۶ داده بیمار و ۸۳ داده سالم مورد بررسی قرار گرفتند.

به گفته میرلو، این سامانه می‌تواند در غربالگری بیماران به پزشک کمک کند؛ اما در حال حاضر نیاز است برای اجرایی شدن تعداد داده‌های بیشتری مورد بررسی قرار بگیرند و افراد سالم جامعه آماری با دقت بالاتری انتخاب شوند تا بتوان به کار جامعیت بخشید.

وی ادامه داد: برای ما مهم است که بدانیم بیمار در چه مرحله‌ای از بیماری به سر می‌برد که باید تحقیقات خود را گسترده‌تر کنیم.

وی افزود: برای تشخیص بیماری‌های آلزایمر، بیماری‌های مربوط به روده، معده، کلیه، کبد و … چنین بررسی‌هایی وجود دارد که این مطالعه‌ها نیز در مراحل اولیه هستند و به مرحله‌ی کلینیکی نرسیده اند؛ اما اگر بتوانیم در مسیر پیشگیری بیماری تصلب شریان قدم بر داریم کار با اهمیتی خواهد بود.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اگر بتوانیم در مراحل اولیه ی درگیری افراد با بیماری موفق به تشخیص بیماری بشویم، این تشخیص بیشتر اهمیت خواهدداشت.

وی تاکید کرد: در حال حاضر با کاری که انجام داده ایم تنها افراد سالم از بیمار در جامعه آماری تهیه شده مشخص می‌شوند.

به گزارش مهر، استاد راهنمای این پروژه دکتر فرزاد توحید خواه، استاد تمام و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است؛ همچنین این طرح با همکاری دکتر عباس سلیمانی رئیس بخش قلب و عروق مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سینا (بیمارستان سینا) انجام گرفت. دکتر گلناز بغدادی، دانشجوی پسا دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رؤیا همت پور، عنبیه شناس نماینده دانشگاه پزشکی سنتی ارمنستان نیز در پیشبرد این پژوهش کمک کردند.

کد خبر 4915486

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =