احیای شب ۲۳ ماه رمضان در استان سمنان/حضور شب‌زنده‌داران در مساجد

سمنان - آئین ویژه احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، توسط اقشار مختلف مردم استان سمنان در بقاع متبرکه و مساجد با تدابیر ویژه بهداشتی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم ویژه شب بیست و سوم ماه رمضان و سوگواری مولای متقیان، حضرت علی (ع) و آئین ویژه احیا، با حضور مردم متدین و خداجوی استان سمنان در مساجد، بقا متبرکه و گلزار شهدا، بیمارستان‌ها، پادگان‌ها، زندان‌ها، نیروی انتظامی و آتش‌نشانی، شهرداری‌ها، پارک‌ها و فضاهای سبز و همچنین در منازل با همراهی رسانه‌ها برگزار شد.

امسال احیای بیست و سوم نیز مانند دیگر شب‌های احیای ماه رمضان ۹۹ حال و هوای دیگری داشت چراکه محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی وزارت بهداشت سبب می‌شد تا مردم نتوانند امسال آن‌طور که بایدوشاید با حضورشان در مساجد و بقاع متبرکه در رثای مولایشان عزاداری کنند.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی

اما مردم نشان دادند که می‌شود با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و مقررات بهداشتی نیز به سوگواری امیر المومنان (ع) و برگزاری مراسم و آداب دینی و شرعی و زیارت و ادعیه و مرثیه‌سرایی پرداخت بی‌آنکه مشکلی پیش آید. مردم استان سمنان امروز برای سومین بار در چهار روز اخیر گرد هم آمدند تا با رعایت فاصله، استفاده از وسایل شخصی، قرارگیری در شبستان‌های مساجد با ظرفیت‌های کمتر و همچنین عدم پذیرایی از حضار، مراسم احیای بیست و سوم را به‌جای آورند.

احیای بیست و سوم دو غم در دل‌های انسان می‌آورد نخست فراغ مولایمان حضرت علی (ع) و دیگری خبر از رسیدن ماه رمضان به سراشیب پایان و این یعنی آه و افسوس برای کسانی که نتوانند به‌خوبی از این ماه مهمانی خدا بهره کافی ببرند و این یعنی معلوم نیست ما، سال آتی نیز شانس حضور در این مهمانی خدا را داشته باشیم یا خیر؛ چه بسیار بودند کسانی که سال قبل همین فکر را در همین شب می‌کردند و امروز در بینمان نیستند پس باید قدر دانست.

آسمان نورانی شد

امشب استان سمنان نورباران است برخی مساجد که می‌توان در آن‌ها مقررات بهداشتی شامل قرار دادن مردم در شبستان و صحن با رعایت ظرفیت ۲۵ درصد مساجد، تهویه مناسب، استفاده از وسایل شخصی مانند چادر، مفاتیح و تسبیح و … میزبان مردم عزادار استان سمنان هستند و مساجدی که این شرایط برایشان مقدور نمی‌شد، تعطیل هستند.

بقاع متبرکه نیز چنین وضعیتی دارد معمولاً صحن و حیاط این بقاع در استان سمنان میزبان سوگواران است و در رواق‌ها فاصله‌گذاری اجتماعی به همراه استفاده از ماسک و دستکش الزامی است. مردم نیز این امر را رعایت کرده‌اند و مشکلی پیش نیامده است.

مردم فاصله گذاری را به خوبی رعایت کردند

شرایط در دو شب احیای دیگر نیز خوب بود تا جایی که آیت‌الله شاهچراغی نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان از متصدیان و مردم استان تقدیر کرد و گفت: آئین شب احیا با رعایت تمام مقررات و مسائل ایمنی و بهداشتی باهمت و همکاری مردم برگزار شد که باید از این همکاری و همراهی تقدیر کرد.

وی بابیان اینکه مردم به‌خوبی رعایت مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری و همچنین استفاده از ماسک و دستکش و وسایل حفاظت شخصی را به یاد داشتند، بیان کرد: گزارش‌های خوبی از سوی مسئولان امر رسیده و شاهد مشکلی در استان نبوده‌ایم.

گزارشی مبنی بر عدم رعایت مقررات ارسال نشد

حجت‌الاسلام علی شکری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه خوشبختانه در شب‌های احیای گذشته هیچ گزارشی مبنی بر عدم رعایت مسائل بهداشتی و مقررات در مساجد استان مخابره نشد، گفت: این نشان از همراهی مردم دارد.

وی بابیان اینکه مردم مطالبه برگزاری دیگر مراسم دینی در مساجد را به همین شکل دارند و برگزاری احیاها تجربه خوبی برای این امر بود، بیان کرد: مردم و از سوی دیگر امنای مساجد خوشبختانه رعایت مسائل بهداشتی و مقرراتی را داشتند و امیدواریم بتوانیم این شرایط را در دیگر روزها نیز شاهد باشیم.

قرائت سوره دخان

ندای الهی العفو و نوای قاریانی که امشب سوره دخان را قرائت می‌کنند، آسمان استان سمنان را روشن کرده است امشب مساجد سوره قدر را زمزمه می‌کنند و فرشتگان دررفت و آمد بین زمین و آسمان اذکار الهی را از زبان مردم متدین و خداجوی دیار قومس می‌شنوند.

درباره اعمال این شب آمده «مستحب است علاوه بر صد رکعت و دو رکعت، هشت رکعت نماز در شب بیست و سوم با هر سوره‌ای که بخواهد بجا آورد و در هر دو رکعت سلام دهد شب بیست و سوم ماه رمضان دعاهای مخصوصی دارد که از آن جمله یا رَبَّ لَیْلَهِ الْقَدْرِ وَجاعِلَها خَیْرا مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ، وَرَبَّ اللَّیْلِ وَالنَّهارِ وَالْجِبالِ و … همچنین اللّهُمَّ إِنْ کانَ الشَّکُّ فِی أَنَّ لَیْلَهَ الْقَدْرِ فِیها أَوْ فِیما تَقَدَّمَها واقِعٌ… را می‌توان نام برد.

امشب همچنین ذکر أَسْأَلُکَ مَسْأَلَهَ الْمِسْکِینِ الْمُسْتَکِینِ، وَأَبْتَهِلُ إِلَیْکَ ابْتِهالَ الْمُذْنِبِ الْبائِس الذَّلِیلِ.... و اللّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ سُوءَالَ الْمِسْکِینِ الْمُسْتَکِینِ نیز بر پهنه آسمان استان سمنان طنین انداز می‌شود.

قرائت زیارت امام حسین (ع)

زیارت امام حسین علیه‌السلام در شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان مستحب است ولی در مورد شب بیست و سوم تأکید فراوان شده است. امام جواد (ع) می‌فرماید: شب بیست و سوم رمضان که امید شب قدر می‌رود و هر امر استواری در آن شب (بر اساس حکمت الهی) مقدر می‌شود، اگر کسی امام حسین (ع) را زیارت کند، روح صد و بیست و چهار هزار پیامبر و فرشته با او مصافحه می‌کنند، که همه آنها در آن شب از خداوند منان اذن می‌طلبند که به زیارت امام حسین علیه‌السلام مشرف شوند.

و در کنزالعمال نوشته شده: «هرکس در شب بیست و سوم ماه رمضان هزار بار سوره «إنّا أنزلناه فی لیله القدر» را تلاوت کند در اعتراف به ولایت ائمه علیهم‌السلام به یقین کامل می‌رسد. هر کس سوره‌های روم و عنکبوت را در شب بیست و سوم تلاوت کند از اهل بهشت می‌شود و کسی که در هر شبی از شب‌های ماه رمضان سوره دخان را صد بار بخواند در شب بیست و سوم به باور داشت شب قدر می‌رسد.»

شاید امشب فرصت خوبی باشد که وصیت‌نامه مولا را بخوانیم «وصیت من به شما درباره خدا این است که هیچ چیز را با وی شریک قرار ندهید و وصیت من به شما درباره محمد صلی الله علیه و آله این است که سنت او را ضایع مسازید، این دو ستون دین را به پا دارید و این دو چراغ را بر افروزید، تا آن گاه که از حق منحرف نشده‌اید، نکوهشی متوجه شما نخواهد بود، هر یک از شما به قدر توانایی، کوشش خویش را به کار ببرد و خداوند به جاهلان تخفیف داده است.

پروردگار شما، پروردگاری رحیم و دین شما، دینی استوار و مستقیم و امام شما، امامی علیم و بسیار دانا است من دیروز همنشین شما بودم و امروز، من موجب عبرت گرفتن شما هستم، و فردا از شما جدا خواهم بود، خداوند، مرا و شما را بیامرزد.

اگر قدم من در این دنیا که جای لغزش است، پایدار بماند (یعنی زنده بمانم) پس همان است و زنده خواهم بود و اگر قدم از جا برود و بلغزد (و زنده نمانم) پس جز این نیست که ما در سایه شاخه‌های درختان و در محل وزش بادها قرار داشتیم و زیر سایه ابرهایی بودیم که پیوستگی اجزای آنها به یکدیگر از هم گسیخته و نابود شد و اثر آن در زمین محو گردید.»

امشب درهای بهشت بار دیگر بین آسمان و زمین باز شده است، شبی که شهاب بن عبد ربّه گوید: «گفتم به حضرت صادق علیه السلام که مرا خبر ده به «لیله القدر». فرمود: شب بیست و یکم، و شب بیست و سوم» و این عاملی است که مردم استان اینگونه شب بیست و سوم را فرصتی برای دعا می‌دانند.

کد خبر 4927079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =