مراسم تکریم و معارفه روسای سابق و جدید سازمان امدادونجات برگزارشد

مراسم تکریم و معارفه‌ی رئیس سابق و سرپرست جدید سازمان امداد و نجات برگزار و از مرتضی سلیمی به ‌پاس پنج ‌سال حضور در سازمان قدردانی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسن قوسیان‌مقدم دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در این مراسم گفت: بار دیگر این توفیق را به‌دست آوردم تا در خدمت خانواده‌ی بزرگ هلال‌احمر باشم. امیدوارم این حضور منشا خیر برای مردم و هلال‌احمری‌ها باشد. امروز که در سازمان امداد و نجات حاضر شده‌ام، مصادف با سال‌روز آزادسازی خرمشهر است. این مناسبت را به فال نیک می‌گیرم و خوشحالم که نخستین حضور عمومی‌ام، در سازمان امداد و نجات اتفاق افتاده است.

قوسیان‌مقدم با یادی از مرحوم بیژن دفتری ادامه داد: یکی از افتخارات مجموعه هلال‌احمر وجود سازمان امداد و نجات پویاست. دو ماموریت اصلی برای این سازمان در نظر گرفته‌ایم؛ نخست توسعه‌ی آموزش‌های تخصصی و همگانی، و دوم ارائه‌ی خدمات امدادی به آسیب‌دیدگان در حوادث. همواره توقع اصلی از سازمان امداد و نجات این بوده که با جدیدترین تجهیزات در بحران‌ها حضور پیدا کند و به آسیب‌دیدگان یاری برساند.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر با ذکر روایت‌هایی از حضور میدانی در زلزله بم عنوان کرد: هر وقت که صحبت از امدادرسانی به‌میان آمده، جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان اولین‌نهاد حضور داشته است. باید این «اولین‌بودن» حفظ و تقویت شود. برای همین، ضروری‌ست که کمبودهای لجستیکی و انسانی برطرف شود.

وی توضیح داد: چشم‌انداز این است که هلال‌احمر توانمندترین و کارآمدترین جمعیت در منطقه و جهان شود. البته در حاضر این موقعیت را در منطقه داریم و باید آن را حفظ کنیم. درواقع باید این رتبه را ارتقا و بهترین، موثرترین و فراگیرترین خدمات را ارائه دهیم.

قوسیان‌مقدم ادامه داد: امیدوارم روزبه‌روز شاهد تقویت سازمان امداد و نجات باشیم. بر اساس ماده سه اساسنامه، هلال‌احمر هشت‌وظیفه دارد که چهار مورد اول آن مربوط به حوزه‌ی امداد و نجات است. سازمان امداد و نجات مهم‌ترین مجموعه‌ی هلال‌احمر است. بنابراین انتظار می‌رود که قوی‌ترین و بهترین باشد. دبیری ستاد بحران در هلال‌احمر با رئیس این سازمان است. این موضوع نشان‌دهنده‌ی حساسیت کار در امداد و نجات است. حوزه وظایف هلال‌احمر در قانون مدیریت بحران کشور را هم که مرور کنیم، متوجه حضور پررنگ سازمان امداد و نجات می‌شویم.

دقت، سرعت و پاک دستی؛ سه اصل مهم در عملیات‌های امدادی

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در ادامه گفت: نحوه جمع‌آوری و توزیع کمک‌های مردمی برای ما مهم است. زمانی که اشخاص به‌جای هلال‌احمر به‌عنوان مرجع کمک در نظر گرفته می‌شوند، باید ماجرا را ریشه‌یابی کرد. جمع‌آوری کمک‌های مردمی باید هدف‌مند باشد و متناسب با نیت خیّر هزینه شود. مراودات مالی یکی از خط قرمزهای بزرگ ماست. ما در مبارزه با فساد قاطع هستیم. بدنه‌ی هلال‌احمر همواره امین و پاک‌دست بوده. از نیروهای شریف جمعیت می‌خواهم که به‌عنوان چشم بینا و گوش شنوا به ما یاری برسانند تا در صورت نیاز برخوردهای لازم را انجام دهیم.

وی مطرح کرد: توقع دارم که سازمان امداد و نجات تراز بالاتری را به‌دست آورد. باید به مسائل امدادی نگاه علمی داشت و سیستم‌هایی مثل سیستم انبارداری را به‌روز کرد. دقت، سرعت و پاک‌دستی در عملیات‌ها ضروری‌ست. نیروهای هلال‌احمر با روحیه‌ی تلاش‌گری خود باید هرلحظه آماده پاسخ‌گویی در حوادث باشند. امیدوارم که چهره درخشان و نورانی هلال‌احمر بین ملت ایران نمایان شود؛ چراکه هلال‌احمر پر از نیروهای ایثارگر و عاشق است.

قوسیان‌مقدم مهدی ولی‌پور رئیس جدید این سازمان را نیرویی قدیمی اما تازه‌نفس دانست و تاکید کرد: از تجربه‌های مرتضی سلیمی رئیس سابق سازمان امداد و نجات در هلال‌احمر استفاده خواهد شد.

وی همچنین بر بازدیدهای سرزده‌ی خود از سازمان امداد و نجات تاکید کرد.

آیین‌نامه امداد و نجات را تصویب کردیم و تیم واکنش‌سریع راه انداختیم

مرتضی سلیمی رئیس سابق سازمان امداد و نجات هم در این مراسم گفت: از همه همکارانم که در طول نزدیک به پنج سال حضور در سازمان برای تسریع به پاسخ‌گویی به حوادث به مجموعه یاری رساندند قدردانی می‌کنم. از حمایت‌های دکتر همتی ریاست جمعیت هلال‌احمر هم سپاس‌گزارم که طی این چند ماه حضوری همدلانه و همراهانه داشتند. به‌واسطه مسائل شخصی توفیق خدمت از من سلب شد.

وی ادامه داد: در طول این مدت توانستیم پس از ۱۸ سال آئین‌نامه امداد و نجات را در شورای‌عالی تصویب کنیم. این موضوع پاسخ‌گویی به حوادث را هموارتر می‌کند و شرح‌وظایف مشخص‌تر می‌شود. به همه آن‌چه که در برنامه پنج‌ساله مشخص شده بود دست پیدا کردیم. با تاکید بر اصل تفویض اختیار شاهد افرایش سرعت پاسخ‌گویی در بحران‌ها بودیم. بالغ بر ۲۰ دستورالعمل بازنویسی شد. از همه مهم‌تر تیم‌های واکنش سریع را تشکیل دادیم و در همه‌ی استان‌ها فعال کردیم.

مهم‌ترین چالش سازمان امداد و نجات کمبود نیروی انسانی و تجهیزات است

سلیمی در ادامه یادآور شد: نحوه ذخیره‌سازی اقلام در انبارها را تغییر دادیم و بسته‌های غذایی متنوعی را با حفظ کرامت انسانی طراحی و توزیع کردیم. تیم بندی‌های عملیاتی دستورالعمل مشخصی پیدا کرد و پایگاه‌های امداد و نجات رتبه‌بندی شدند. حالا دیگر هیچ پایگاهی بدون مجوز فعالیت نمی‌کند. تعمیرگاه ست‌های هیدرولیک و پنوماتیک راه‌اندازی شد و از طرفی هم بر فعالیت کمیته‌های علمی-پژوهشی تاکید کردیم. تلاش ما گذر استان‌ها از سیستم آنالوگ به دیجیتال بود و این اتفاق در بسیاری از استان‌ها عملیاتی شد.

وی مهم‌ترین چالش را کمبود نیروی انسانی و تجهیزات فردی و تیمی امداد و نجات دانست و در پایان گفت: آرزو می‌کنم بتوانم در ادامه امدادگر خوبی برای هلال‌احمر باشم. امیدوارم رضایت آسیب‌دیدگان در حوادث را به‌دست آورده باشم.

همواره از نام «هلال‌احمر» باافتخار یاد می‌شود

مهدی ولی‌پور سرپرست سازمان امداد و نجات نیز با تبریک عید سعید فطر و سال‌روز آزادسازی خرمشهر گفت: از اواخر سال ۷۲ که به توصیه مرحوم بیژن دفتری که استاد ما بودند وارد هلال‌احمر شدم تا به امروز هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم که پا در جای پای بزرگانی مثل ایشان بگذارم. از حسن‌اعتماد دکتر همتی ریاست جمعیت هلال‌احمر تشکر می‌کنم و امیدوارم با حمایت و هدایت ایشان و دبیرکل محترم بتوانم این وظیفه را به‌خوبی انجام دهم.

او ادامه داد: از زحمات همه افرادی که طی این سال‌ها به سازمان امداد و نجات کمک کردند، تشکر می‌کنم. سازمان با فراز و نشیب‌هایی روبه‌رو بوده است. الان در مقطعی هستیم که مدیران جدید هلال‌احمر پیش از این در جمعیت فعالیت کرده‌اند و انتخاب‌هایشان هم از بدنه‌ی هلال‌احمر است. این فرصت را باید غنیمت شمرد. همواره تغییرات سازمانی برای رشد و تعالی موثر بوده است.

ولی‌پور تاکید کرد: از نام هلال‌احمر در حوادث باافتخار یاد می‌شود. با توجه به تغییراتی که در سطح جامعه شاهد آن هستیم، ضروری‌ست که سطح سازمانی خود را ارتقا دهیم و برای پاسخ‌گویی در حوادث آینده به فناوری روز مجهز شویم. این مسئله می‌طلبد که همه دست‌به‌دست هم دهند و با تلفیقی از علم روز و فناوری‌های روز حرکت کنند.

هرچقدر در لجستیک قوی باشیم، در عملیات هم قوی خواهیم بود

سرپرست سازمان امداد و نجات عنوان کرد: سازمان امداد و نجات بازوی اجرایی جمعیت هلال‌احمر در راستای وظیفه حاکمیتی‌اش است. باید به بخش لجستیک و تاکتیکی بیشتر توجه شود. هرچقدر در لجستیک قوی باشیم، در عملیات هم قوی خواهیم بود. جا دارد که در زمینه آموزش‌های تخصصی و ناوگان امدادی فعالیت بیشتری صورت گیرد. باید به نوسازی ناوگان و تجهیز هلال‌احمر به تجهیزات روز بیشتر توجه شود؛ در بحث تاکتیک و عملیات هم همین‌طور. سرعت، دقت و کیفیت عملکرد در پاسخ به حوادث باید مورد توجه قرار گیرد. آیین‌نامه‌ی امداد و نجات را پیگیری می‌کنیم و دنبال آن هستیم که نیروهای کادر هم آموزش‌های لازم را فرا گیرند.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: فعالیت امدادی، یک کار گروهی‌ست. همه باید کنار هم بایستند و حرکت کنند. از تلاش‌های آقای سلیمی در طول ۵ سال گذشته تشکر می‌کنم. تدابیر ایشان باعث شد که هلال‌احمر فعالیت موثری در حوادث داشته باشد.

در حاشیه این مراسم از زحمات حامد سجادی معاون سابق عملیات سازمان امداد و نجات تقدیر شد و محمدباقر محمدی به‌عنوان معاون عملیات جدید سازمان حکم خود را از مهدی ولی‌پور دریافت کرد.

گفتنی است، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر از ظرفیت‌های مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات بازدید کرد.

کد خبر 4933038

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =