الکاظمی در مسیر تحقق خواسته‌های آمریکا حرکت نکند

«محمود الربیعی» با انتقاد از حمله به مقر نیروهای مقاومت از نخست وزیر این کشور خواست در مسیر تحقق خواسته های آمریکایی‌ها حرکت نکند.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل - فاطمه صالحی: حمله اخیر نیروهای عراقی به مقر گردان‌های حزب الله عراق وابسته به نیروهای حشد شعبی موجی از واکنش‌های منفی را در میان محافل سیاسی عراقی برانگیخته به صورتی که اکثر شخصیت‌های سیاسی این کشور حمله مذکور را به ضرر عراق دانستند.

به نظر می‌رسد حمله نیروهای عراقی به مقر گردان‌های حزب الله عراق تلاشی دیگر در راستای تضعیف جایگاه نیروهای حشد شعبی و تحقق خواسته آمریکا در این خصوص باشد. در همین راستا خبرنگار مهر مصاحبه‌ای با «محمود الربیعی» سخنگوی دفتر سیاسی جنبش الصادقون عراق انجام داده که مشروح آن در ادامه می‌آید.

*به نظر شما دلیل حمله صورت گرفته به مقر نیروهای حشد شعبی در شرایط کنونی چیست؟

مشخص است که پیروزی‌های گسترده عراقی‌ها علیه اشغالگران آمریکایی و بعد از آن، نابود کردن تشکیلات تروریستی تکفیری داعش نشان داد که آمریکایی‌ها در میدان‌های درگیری و نبرد هرگز موفق به اجرای پروژه خود برای به دست گرفتن کنترل کشور نخواهند شد. چرا که عراق دارای جایگاه ژئوپلیتیک و استراتژیک بسیار مهمی در قلب خاورمیانه است.

به همین دلیل دولت آمریکا با استفاده از عناصر وابسته به خود تلاش می‌کند با کارت فتنه انگیزی و ایجاد تفرقه میان قهرمانان حشد شعبی و برادران آنها در نیروهای امنیتی عراق بازی کنند. آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند درگیری‌های داخلی در عراق ایجاد کرده تا بتوانند توان نیروهای عراقی را تحلیل ببرند اما این تلاش‌ها کاملاً شکست خورده است.

آمریکایی‌ها از این طریق می‌کوشند با به دست آوردن فرصت خواسته‌های خود را بر عراق دیکته کنند اما این مسئله دیگر در این کشور محقق نخواهد شد.

*نظر شما در خصوص عواقب و پیامدهای حمله به مقر نیروهای مقاومت عراق چیست؟

ما شاهد صدور یک بیانیه از سوی عملیات مشترک عراق و ادعایی مبنی بر وجود دستوراتی برای بازداشت تعدادی از نیروهای حشد شعبی بودیم اما این دروغ‌ها بیش از پیش از نقش آمریکا در این خصوص پرده بر می‌دارد. هیچ دلیلی مبنی بر وجود این دستورات قضایی مطرح نشده بلکه مشخص شد که مداخله مستقیم آمریکا در اجرایی کردن این حمله صورت گرفته است.

همگان می‌دانند که نیروهای مقاومت حشد شعبی رویاهای آمریکا را در عراق نابود کرده‌اند و در برابر هر گونه خواسته‌ای برای باقی ماندن نظامیان آمریکایی در عراق ایستادگی خواهند کرد.

می‌توان گفت که حمله به مقر گردان ۴۵- که با نظارت مردان مقاومت اسلامی در گردان‌های حزب الله عراق از چند سال قبل تاسیس شده و محل آن در نقشه‌های عملیات کاملاً مشخص است- یک اشتباه بزرگ بوده و می‌توانست پیامدهای خطرناکی برای عراق داشته باشد.

این مسئله کاملاً مردود و در تضاد با قوانین کشور به شمار می‌آید به ویژه آنکه این حمله یک تجاوز آشکار به مردان مقاومت است که نقش بسیار مهمی در حمایت از عراق و امنیت و حاکمیت آن در برابر گروههای تروریستی و نیروهای اشغالگر ایفا می‌کنند.

* «قیس خزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق عراق بازداشت تعدادی از نیروهای حشدشعبی این کشور توسط دستگاه مبارزه با تروریسم را به دستور نخست وزیر عراق دانسته و آن‌را «هرج و مرجی بزرگ» نامیده است. ارزیابی شما چیست؟

ماهیت روابط مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با آمریکایی‌ها بر هیچ کسی پوشیده نیست. ما معتقدیم که جایگاه الکاظمی به عنوان نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح باید بسیار بیشتر از آنچه که هست مسئولیت پذیر باشد.

به ویژه آنکه الکاظمی با توافق گروه‌های سیاسی برای به دست گرفتن این پست بر سر کار آمده تا به وظایف خود عمل کند و نباید به سمت مسیرهای اشتباه حرکت کرده و بدون مسئولیت پذیری به دنبال راضی کردن آمریکایی‌ها و یا تحقق خواسته‌های برخی از مشاوران کینه‌توز خود علیه حشد شعبی و مقاومت عراق باشد.

کد خبر 4959877

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =