تجهیزات پزشکی قانونی در کل کشور به صورت عادلانه تقسیم شده است

اردبیل- معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی گفت: به برکت انقلاب اسلامی امکانات مورد نیاز برای پزشکی قانونی در سراسر کشور برای حل مشکلات مردم به صورت عادلانه تقسیم شده است.

به گزارش خبرنگار مهر دکتر سید امیرحسین مهدوی ظهر چهارشنبه در آئین تکریم و معارفه مدیرکل سابق و جدید اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل با اشاره به وضعیت اقتصادی پیش آمده در کشور عنوان کرد: با توجه به اینکه مردم در فشار مالی قرار دارند و شرایط اقتصادی کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا و بحث تحریم‌ها وضعیت مناسبی ندارد لذا باید در جهت خدمت رسانی به مردم نهایت تلاش را داشته باشیم تا بخشی از مشکلات آنان حل شود.

وی بر ضرورت اجرای نهضت خدمت رسانی به مردم تاکید کرد و افزود: پرسنل پزشکی قانونی استان اردبیل برای خدمت رسانی بهتر به مردم مکلف به پیوستن به این نهضت است و در این راستا در قوه قضائیه و پزشکی قانونی باید مراقب حق و حقوق مردم باشیم.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: پزشکی قانونی باید در کوتاه‌ترین زمان و با لحاظ نهایت دقت بهترین نوع خدمات را به مراجعین به این سازمان ارائه دهد.

مهدوی به سطح مطلوب پزشکی قانونی استان اردبیل در کشور اشاره کرد و افزود: تجهیزات موجود در پزشکی قانونی استان اردبیل با تجهیزات موجود در مرکز کشور کوچک‌ترین فرقی ندارد و به برکت انقلاب اسلامی امکانات در سراسر کشور به صورت عادلانه تقسیم شده است و این استان هیچ وابستگی به استان‌های دیگر ندارد.

پزشکی قانونی نقش مهمی در بهبود خدمت رسانی به مردم دارد

ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان اردبیل نیز در ادامه این جلسه با اشاره به ضرورت الگوپذیری از ائمه اطهار (ع) در جهت تحقق ازدواج آسان در جامعه عنوان کرد: یکی از مشکلاتی اساسی که امروز در خانواده‌ها و بالتبع در جامعه وجود دارد فاصله گرفته سبک زندگی مردم از الگوهای حسنه و تقریر معصومین (ع) است.

وی با اشاره به تأثیرگذاری پزشکی قانونی در بهبود خدمت رسانی به مردم، اظهار کرد: پزشکی قانونی استان در راه گشایی و گره گشایی در بسیاری از پرونده‌های کیفری، حقوقی و مسائل خانوادگی توسط مشاوره‌های علمی و تخصصی و راهنمایی‌های مختلف در بررسی پرونده‌ها توانسته کمک شایانی را به دستگاه قضائی استان انجام دهد.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل با بیان اینکه امروزه بخشی از پرونده‌ها ارتباط مستقیم با مجموعه پزشکی قانونی دارد تصریح کرد: نظرات کارشناسی پزشکی قانونی در حوزه‌های مختلف ژنتیکی، سلامت روان و بررسی پرونده‌های شخصیتی در حل بسیاری از پرونده‌ها کمک حال دستگاه قضائی بوده است.

عتباتی تاکید کرد: لازم است تحرک و پویایی پزشکی قانونی حفظ و در جهت ارتقای آن نیز تلاش شود تا در پرونده‌ها شاهد حضور پر رنگ و تأثیر گذار این اداره باشیم و تعیین تکلیف پرونده‌ها در اسرع انجام پذیرد.

وی به نقش آفرینی پزشکی قانونی در بخش کمیسیون‌ها مخصوصاً کمیسیون نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: حضور مقام قضائی در پزشکی قانونی ثبات اطمینان است برای مردم و پزشکی قانونی می‌تواند برای صیانت از حقوق افراد در این کمیسیون تأثیر بسزایی داشته باشد.

پزشکی قانونی در خط مقدم رسیدگی به پرونده‌های کیفری قرار دارد

رئیس کل دادگستری استان اردبیل پزشکی قانونی را در خط مقدم رسیدگی به پرونده‌های کیفری عنوان کرد و اظهار داشت: پزشکی قانونی با توجه به وظیفه حساس و سنگینی که بر عهده دارد می‌توان گفت جلوتر از دادسراها در خط مقدم رسیدگی به پرونده‌های کیفری قرار دارد چرا که بلافاصله بعد از تشکیل پرونده مردم به این اداره مراجعه می‌کنند و با مدیریت و پاسخگویی سریع و با دقت، پزشکی قانونی می‌تواند کار دستگاه قضائی را در ادامه تحقیقات و رسیدگی به پرونده تسهیل کند.

عتباتی نقش پزشکی قانونی در جلب رضایت مردم و یا ایجاد نارضایتی در جامعه را نقشی کلیدی عنوان کرد و ادامه داد: یقیناً اگر رسیدگی به پرونده‌ها صادقانه، سریع، کم هزینه و به موقع انجام شود این امر باعث ارتقای جایگاه این سازمان و اعتماد سازی بین مردم خواهد شد.

دکتر حامد پور عزیز مدیر کل سابق پزشکی قانونی اردبیل نیز در این جلسه پیشرفت‌ها و اقدامات مؤثر پزشکی قانونی را حاصل زحمات پرسنل این سازمان دانست و گفت: پزشکی قانونی در سال‌های اخیر با تلاش‌های شبانه روزی و دقت لازم در جهت رفع مشکلات مردم و کاهش دردها و آلام آنان در تلاش بوده است.

وی افزود: تلاش‌ها و حمایت‌های دستگاه‌های اجرایی استان مخصوصاً دستگاه قضائی در تأمین بودجه‌های مورد نیاز این سازمان غیر قابل انکار است و همچنین از معاونت برنامه و بودجه استانداری اردبیل نیز جهت حمایت در راه اندازی سالن تشریح این سازمان تشکر می‌کنم چرا که حمایت‌های این دستگاه‌ها باعث خدمت رسانی بهتر این سازمان به مردم شد.

دکتر علیرضا فرخی سرپرست جدید پزشکی قانونی استان اردبیل نیز در پایان این جلسه ضمن تقدیر از تلاش‌های دستگاه قضائی در حمایت از پزشکی قانونی استان اردبیل عنوان کرد: تحولات و پیشرفت‌های چشمگیری در پزشکی قانونی استان اتفاق افتاده و این پیشرفت‌ها حاصل زحمات مدیریت قبلی بوده که در تلاش خواهیم بود با همت و نیت خدمت رسانی به مردم ادامه این پیشرفت‌های حاصله در این اداره را شاهد باشیم.

وی افزود: پزشکی قانونی نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی برای خدمت رسانی بهتر به مردم است و این سازمان از هیچ گونه خدمتی برای رفع مشکلات مردم و رسیدگی سریع و شجاعانه به پرونده‌های قضائی کوتاهی نخواهد کرد و در کنار قوه قضائیه در جهت تحقق حقوق مردم در تلاش خواهد بود.

کد خبر 4980490

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =