زبان و نثر شمس تبریزی نقد و بررسی می‌شود

نشست «زبانی به وسعت شمس» با محوریت بررسی زبان و نثر شمس تبریزی روز چهارشنبه ۸ مرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیست‌وششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی روز چهارشنبه ۸ مرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

شمس تبریزی شبیه هیچ‌کس نیست و در هیچ نحله و عرف و مسلکی و  در حصار هیچ  واقعیت و تاریخی نمی‌گنجد. تنها بی‌کرانگی واژه و ساحت رمزآلود و عظیم عشق است که این شخصیت شگفت را می‌نمایاند. زبان برای شمس، عرصه‌ سیال، تازه و آزادی برای تجربه و کشف، و همراه دور و نزدیک در پیچ و تاب‌های سرگردانی، سرکشی، تنهایی و بیان رازهای گنگ است.

مقالات شمس گنجی است فتاده در کنجی، گوهرهایی نه در رشته و سلک و الماس‌هایی پراکنده، زین سبب معنا در او به ظاهر  آشفته و گسسته است؛ گفتاربلندی که در بند زیورهای بیانی و بلاغی گرفتار نیامده و در اندیشه نظم متعارف و تکلف و تکرار و موعظه نیست.

در این‌فضا و به‌گونه‌ای خاص و ای‌بسا متمایز از نثر صوفیانه، ضرباهنگی پرشتاب از عبارت‌های کوتاه نغز و شاعرانه، در کنار روایت‌ها و تمثیل‌های استوار و فضاساز با مضامین بکر و ژرف، شکل می‌گیرد و ارزش والای عارفانه و جوهر ناب ادبی می‌یابد.

بیست‌وششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی با محوریت این‌موضوع و عنوان «زبانی به وسعت شمس»، با سخنرانی علی‌اصغر ارجی همراه است.

این‌برنامه روز چهارشنبه ۸ مرداد از ساعت ۱۱ صبح در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌طور زنده از حساب کاربری مرکز فرهنگی شهر کتاب در اینستاگرام به‌نشانی  Instagram/bookcityculturalcenter  پخش می‌شود.

کد خبر 4983281

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =