۷۰ طرح قابل افتتاح در بخش کشاورزی استان سمنان وجود دارد

سمنان- رئیس سازمان جهاد کشاورزی سمنان گفت: ۷۰ طرح قابل افتتاح در بخش کشاورزی استان وجود دارد که تمامی این طرح‌ها فرآیند بهره‌وری و اصلاح الگوی مصرف آب را به صورت ویژه رعایت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان به میزبانی مدیریت بحران استانداری با بیان اینکه اجرای سند سازگاری با کم آبی دارای پیش نیازهایی است که در تدوین آن باید نسبت به این موضوعات تاکید شود، ابراز کرد: صرفه‌جویی در مصرف آب، اصل انکارناپذیر برای استمرار توسعه اقتصادی در استان است که باید مسئولان امر نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند.

وی افزود: اکنون ۷۰ طرح قابل افتتاح در بخش کشاورزی استان سمنان وجود دارد که تمامی این طرح‌ها فرآیند بهره‌وری و اصلاح الگوی مصرف آب را به صورت ویژه رعایت کردند و از سوی دیگر در کنار اصلاح الگوی مصرف، کشت‌های گلخانه‌ای به عنوان رکن مهم در توسعه استان به صورت ویژه در دستور کار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سمنان ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی‌ها تلاش شد که در ۱۰ هزار متر مربع اراضی کشاورزی، سه تا چهار هزار متر مکعب آب با اجرای طرح اصلاح الگوی مصرف صرفه جویی شود که این رویه در سال‌های گذشته در استان در گام اجرایی قرار گرفت از سوی دیگر طرح‌های قابل افتتاح عمرانی و اقتصادی در بخش کشاورزی مبتنی بهره وری آب در بخش کشاورزی است.

سند سازگاری آب

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان نیز با اشاره به اینکه نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها و قنات استان سمنان بدون همراهی کشاورزان امکان‌پذیر نبود، گفت: اصلاح الگوی کشت در استان سمنان نیازمند عزم ملی است و باید با برنامه‌ریزی اصولی به این سمت حرکت کرد.

ایرج حیدریان با بیان اینکه باید اطلاع رسانی‌ها در ارتباط با استفاده بهینه از آب در بخش آشامیدنی و کشاورزی در استان فراگیر شود، بیان کرد: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و تشکل‌های مردمی برای اصلاح الگوی مصرف آب به صورت ویژه در دستور کار است.

وی با بیان اینکه اجرای سند سازگاری با کم آبی در استان نیازمند همراهی تمامی دستگاه‌های اجرایی است و با عزم همگانی می‌توان برای عبور از چالش کم آبی در استان‌گام برداشت، گفت: انتقال آب از سایر حوزه‌ها به استان سمنان باجدیت در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای سمنان و وزارت نیرو قرار دارد.

برنامه ریزی در بخش صنعت

رئیس صنعت معدن و تجارت استان سمنان نیز با بیان اینکه طرح‌های عمرانی خوبی برای انتقال آب از سایر حوزه‌ها به استان برنامه‌ریزی شده است که باید با تلاش مستمر برای بهره برداری از این طرح‌ها گام برداشت، گفت: سهم صنعت و معدن از تعداد طرح‌های عمرانی برای انتقال آب از سایر حوزه‌ها به استان ۱.۵ میلیون مترمکعب است که به نسبت دیگر بخش‌های کشاورزی، خدمات و آشامیدنی، این رقم ناچیز است.

علی تشنه‌دل با بیان اینکه توسعه اقتصادی استان سمنان با تأمین آب مطلبی به حق است و باید با عزم ملی برای رونق و آبادانی روزافزون این منطقه از کشور گام برداشت، بیان کرد: به صرف اصلاح الگوی مصرف، نمی‌توان برای تأمین آب در بخش صنعت و معدن استان اقدام کرد و باید به دنبال خلق منابع جدید بود از سوی دیگر باید گفت صنایع بزرگ استان سمنان نیازمند آب هستند و باید برای توسعه بخش صنعت در کنار استفاده بهینه از منابع آبی موجود اقدام کرد.

کد خبر 4986671

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =