شاهوار سپر حفاظتی برای جنگل‌های هیرکانی/ معامله الماس با شکلات

شاهرود-عضو هیئت‌علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، شاهوار را مهم‌ترین منبع تولید آب شیرین و سپر حفاظتی برای جنگل‌های هیرکانی دانست و گفت: به خاطر سودی ناچیز داریم آن را از بین می‌بریم.

محمد درویش در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این پرسش که دست‌درازی به منابع طبیعی به بهانه‌های مختلف توسط صنعت در منطقه شاهوار شاهرود را چه طور ارزیابی می‌کنید، ابراز داشت: شاهوار یک ارزش غیرقابل معامله در شاهرود به شمار می‌رود و خدماتی که این کوه به شرق استان سمنان ارائه می‌کند واقعاً غیرقابل ارزش‌گذاری است.

وی تصریح کرد: شاهوار مهم‌ترین منبع تولید آب شیرین محسوب می‌شود و یک سپر و زون حفاظتی برای جنگل‌های هیرکانی است که تنوع زیستی خارق‌العاده‌ای دارد و مهم‌ترین عامل در تغییر اقلیم و همچنین کاهش بار ریز گردها به شمار می‌رود و متأسفم که به خاطر یک سود بسیار ناچیز داریم این خدمات را از بین می‌بریم.

معامله الماس با شکلات

این فعال محیط زیست با تاکید بر اینکه کاری که به عنوان معدن‌کاوی و استخراج بوکسیت در شاهوار اتفاق می‌افتد درواقع معامله الماس‌های خودمان با شکلات است و این مسئله می‌تواند بسیار خطرناک باشد، تصریح کرد: ادامه روند فعالیت معدن بوکسیت تاش کاهش کیفیت سفره‌های آب زیرزمینی، سیل‌خیزی، همچنین افزایش رسوب و فرسایش را به دنبال دارد و باعث ایجاد خطر برای مردمی می‌شود که در پایین‌دست معدن در حال زندگی هستند و در درازمدت تبعاتی نظیر مهاجرت مردم از شاهرود در انتظار ایشان خواهد بود.

درویش ضمن بیان اینکه حدود یک هفته پیش اعلام شد یک یازدهم یال دماوند همچنان در تصرف سازمان اوقاف است، ابراز داشت: این موضوع موجی بین دوستداران محیط‌زیست و فعالان اجتماعی ایجاد کرد و در ادامه ماجرا مشخص شد که پلاک‌های ۶۸ و ۶۹ وقف اوقاف است.

وی با بیان اینکه با فشارهای متعدد در چهارشنبه صبح پلاک‌ها به نام سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور سند زده شد، افزود: اما بلافاصله این سازمان اعلام کرد که دو پلاک دیگر وجود دارد که مورد اختلاف با سازمان اوقاف است که تاکنون از این دو پلاک صحبتی نشده بود.

رهایی دماوند با مطالبه مردمی

فعال شاخص حوزه اجتماعی و دوستدار محیط‌زیست بابیان اینکه از مسئولان اوقاف این سوال پرسیده شد که این پلاک‌ها کجاست و وسعت آن چقدر است آیا ۲۰ هزار هکتار را در بردارد، ابراز داشت: در پاسخ ایشان گفتند که این مقدار نیست اما نمی‌دانم چقدر را شامل می‌شود به‌هرحال ابهامات بسیاری باقی‌مانده و به نظر می‌رسد که نوک کوه یخ‌زده بیرون و اصل ماجرا هنوز آن زیر پنهان است.

درویش در ادامه تصریح کرد: تاکنون سازمان جنگل‌ها بنا به هر دلیلی ملاحظاتی را داشت و اختلاف خود را با اوقاف عنوان نمی‌کرد که آرام‌آرام به خاطر موج مردمی که به راه افتاده احساس امنیت بیشتری می‌کند و این اختلاف‌ها را رسانه‌ای می‌کند، این می‌تواند نکته مثبتی باشد که اگر مردم مطالبه گری کنند و حساس شوند می‌توانیم کل دماوند را از ارتفاع دو هزار و ۲۰۰ متر به بالا که ثبت ملی است، آزاد کنیم.

وی افزود: اگر در کشور رکن چهارم دموکراسی درست‌کار می‌کرد این موضوع دماوند و موارد مشابه می‌توانست به‌خوبی رسانه‌ای شود و این تخلفات را شاید تا این حد ریشه نمی‌دواند زمانی در کشور می‌توانیم واکنشی نشان دهیم که از تخلف اطلاع داشته باشیم معمولاً در همه کشورها تخلفات را رسانه‌ها منتشر می‌کنند.

کد خبر 4987296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =