نگره‌های دگراندیشانه در نگاه شمس تبریزی و حافظ بررسی می‌شود

نشست نقد و بررسی نگره‌های دگراندیشانه در نگاه شمس تبریزی و حافظ شیرازی روز چهارشنبه ۲۹ مرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیست و نهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی روز چهارشنبه ۲۹ مرداد با عنوان «بحثی درباره نگره‌های دگراندیشانه در نگاه شمس تبریزی و حافظ» روز چهارشنبه ۲۹ مرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

روشنفکری هر چند از اصطلاحات نوینی به شمار می‌آید که برآیند خرد تجربه‌گرای انسان مدرن با جهان پیرامون خود است، اما فی‌نفسه، واجد مؤلفه‌هایی است که می‌توان آن‌ را در شخصیت‌های جریان ساز و دیگرگونه‌ی گذشته نیز مشاهده کرد و حداقل آن دسته افراد را نه باعنوان «روشنفکر» در معنای امروزینش بلکه در ساحت «دگراندیشان» جای داد.

در این‌عرصه‌، آنان به حکم «که نو را حلاوتی است دگر» طرح‌های نوینی را درمی‌اندازند که با غالب جریان‌های رایج زمانه‌شان اختلاف بنیادین دارد. اما به مدد همین نوجویی‌شان، از چارچوب‌های زمانه فراتر می‌روند و ارزش‌های جدیدی را ایجاد می‌کنند و یا به همان ارزش‌های کهن، جامه‌ی نو می‌پوشانند و با انتقاد از معضلات پیرامون خویش، از چنبره‌ چارچوب‌های رایج درمی‌گذرند. سپس با ریختن این قبیل افکار در دل زبانی بران و گیرا، به جاودانگی می‌رسند. شمس و حافظ ازاین ویژگی‌ها برخوردارند و متفاوت با انسان‌های دوران خود هستند.

بیست‌ونهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی به بررسی این‌موضوع اختصاص دارد که با حضور و سخنرانی سپیده موسوی همراه است.

این‌برنامه روز چهارشنبه ۲۹ مرداد از ساعت ۱۵ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌صورت زنده از حساب کاربری اینستاگرام این‌مرکز به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter پخش می‌شود.

کد خبر 4999233

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha