رباتی که تغییرات محیطی مشکوک را به اطلاع سربازان می‌رساند

محققان از تولید رباتی خبر داده‌اند که با استفاده از رادارهای لیدار می‌تواند هرگونه تغییر در بافت سه بعدی محیط اطراف را شناسایی کند و این موضوع را به اطلاع سربازان برساند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، در سال‌های اخیر ربات‌های زیادی برای انجام عملیات شناسایی محیطی و کمک کردن به سربازان طراحی شده اند. اما توانایی این ربات‌ها در کشف تغییرات عمدی ایجاد شده در محیط ناچیز بوده است. این مساله می‌تواند به قیمت جان سربازان تمام شود.

به عنوان مثال، ربات شناسایی کننده تغییرات محیطی می‌تواند مواد منفجره کنار جاده‌ای را بر مبنای تغییرات ناشی از جاسازی آنها تشخیص دهد. این تغییرات توسط چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست اما رادارهای لیدار با بررسی وضعیت محیطی از طریق اسکن سه بعدی و مقایسه اطلاعات به دست آمده با اطلاعات قبلی می‌توانند تغییرات مشکوک را شناسایی کنند.

ربات مذکور که توسط دانشگاه کالیفرنیا و آزمایشگاه ارتش آمریکا طراحی شده، یک ربات چرخدار و خودران مجهز به حسگرها و رادار لیدار است که با استفاده از اشعه لیزر و اسکن سه بعدی تغییرات محیطی را تشخیص می‌دهد. این ربات قادر به شناسایی کوچک‌ترین و جزئی‌ترین تغییرات در محیط اطراف است و داده‌های جمع آوری شده به سرعت تحلیل شده و به اطلاع سربازان و نیروهای نظامی می‌رسد. این ربات سبک و کوچک فعلاً در مرحله آزمایشی است تا نقاط ضعف آن برطرف شود.

کد خبر 5007712

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha