نتیجه بررسی وضعیت داده های علمی ایرانیان در ۲ پایگاه بین المللی

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) در سامانه «دانش ایران (دا)» گزارش سنجه‌های ارزیابی انتشارات علمی ایران مربوط به سال ۲۰۱۵ میلادی و مشارکت ایرانیان در دانش جهان را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، این اثر داده‌های دو نمایه جهانی «وب آو ساینس (واس)» و «اسکوپوس» را تحلیل می‌کند.

«دانش ایران» برای نخستین بار هم‌پوشانی این دو پایگاه را روشن و آمار درستِ انتشارات علمی ایران را در جهان گزارش می‌کند.

نام مؤسسه‌های ایرانی در این سامانه، یک‌دست و نگارش گوناگون نام آن‌ها شناسایی و انتشارات‌شان درهم شده‌اند. همچنین در «دانش ایران» همکاری ملی مؤسسه‌های ایرانی نیز تحلیل و گزارش شده است.

آمار انتشارات علمی بر پایه وابستگی‌های گوناگون سازمانی (همانند وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری؛ وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی؛ دانشگاه آزاد اسلامی؛ و...) نیز در «دانش ایران» در دسترس است.

بر پایه داده‌های این سامانه، جایگاه ایران در بیشتر سنجه‌ها در سال ۲۰۱۵ میلادی بهبود یافته است. شمار انتشارات ایران در «واس» از ۳۱.۴۸۸ اثر در سال ۲۰۱۴ به ۴۱.۹۸۹ اثر در سال ۲۰۱۵ میلادی رسیده است.

پژوهشگران ایرانی در «اسکوپوس» نیز ۴۵.۴۱۵ اثر دارند. شمار آثار ایرانیان در این دو پایگاه پس از کنارگذاشتن همپوشانی‌ها ۵۴.۱۹۳ اثر است.

بیشتر انتشارات ایرانیان در سال ۲۰۱۵ میلادی در «واس» در زمینه علوم تجربی و زمین‌شناسی و در «اسکوپوس» در زمینه علوم فیزیک است. مؤسسه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری کلیدی‌ترین بازیگران در انتشار آثار بوده و در پدیدآوری پیرامون ۶۶ درصد از انتشارات ایران (۲۷.۶۹۶ رکورد) نقش داشته‌اند.

۲۱ درصد از انتشارات ایرانیان در هر دو پایگاه با همکاری پژوهشگران خارجی به رشته نگارش در آمده‌اند و ۵۸ درصد آثار نیز دستاورد همکاری ملی مؤسسه‌های ایرانی هستند. ۲۰ درصد از انتشارات ایرانیان در سال ۲۰۱۵ هیچ استنادی نگرفته‌اند. کم‌تر از یک درصد از انتشارات ایران در یک درصد نخست نشریه‌های باکیفیت و کم‌تر از ۹ درصد آن‌ها در ۱۰ درصد نخست نشریه‌های باکیفیت منتشر شده‌اند.

سنجه‌های ارزیابی انتشارات علمی ایران در «دانش ایران: مشارکت ایرانیان در دانش جهان سال ۲۰۱۵» گزارش شده‌اند که نسخه الکترونیکی تمام‌متن آن http://da.irandoc.ac.ir/upload/publications/IranKnowledge-۲۰۱۵.pdf در دسترس است.

کد خبر 5031806

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 13 =

  نظرات

  • علی IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
   0 0
   برای ارتقا شاخص پژوهش در تولید ناخالصی داخلی و ایجاد شغل برای فارق التحصیلان دانشگاه و فراهم کردن زمینه برای استفاده از نخبگان برای توسعه کشور نیازمند ایجاد پژوهشکده ها انتفاعی در زمینه ها مختلف هستیم