سلاح‌های شیمیایی که ایران علیه عراق استفاده کرد!

سید مسعود خاتمی، مسئول بهداری در سال‌های دفاع مقدس از یک روایت وارونه در رابطه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ ایران و عراق در تاریخ شفاهی خود با عنوان «طبیب زندان دولتو» پرده برداشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید مسعود خاتمی، مسئول بهداری کل سپاه در سال‌های دفاع مقدس از یک روایت وارونه در رابطه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ ایران و عراق در کتاب تاریخ شفاهی خود با عنوان «طبیب زندان دولتو» که توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است، پرده برداشت و گفت: وزارت امور خارجه ایران در مرحله اول می‌خواست ثابت کند که صدام از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است. بعد هم شاید قصد داشت اقدامات پیشگیرانه انجام دهد که البته تا آخر جنگ موفق نشد و صدام حسین در نهایت آخرین زهرش را در حلبچه ریخت.

وی افزود: همان‌طور که می‌دانید مردم بی‌گناه را با گازهای خفه‌کننده ناجوانمردانه از بین برد و متأسفانه در مقابل این اقدام هیچ اقدام مؤثری هم انجام نشد. حتی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در تاریخ نظامی معاصر، ایران را به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی متهم کردند.

مسئول بهداری کل سپاه در سال‌های دفاع مقدس در ادامه گفت: در کتابی که مربوط به تخصص من و یکی از کتاب‌های معتبر جراحی در دنیاست مطلبی با عنوان «درس‌نامه‌ی جراحی سابیستون» آمده است. فصلی در این کتاب به‌عنوان سلاح‌های شیمیایی وجود دارد که با این جمله غیرواقعی شروع می‌شود: سلاح‌های شیمیایی که ایران علیه عراق استفاده کرد! من این قسمت را کپی گرفتم و به یکی از فرماندهان سپاه نشان دادم و گفتم یک فصل کتابی که در دنیا مرجع است با جمله علیه ایران شروع می‌شود.

خاتمی گفت: چند سال قبل هم مجله «ساینس» همین اشتباه را تکرار کرده بود. رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت و درمان جمهوری اسلامی، مدیرمسئول مجله ساینس را به ایران دعوت و زمینه ملاقات او را با عده‌ای از مجروحان و جانبازان شیمیایی فراهم کرد و تاریخچه برخی بمباران‌های شیمیایی عراق را برای او شرح داد. او وقتی برگشت مقاله‌ای نوشت و در آن، ضمن اشاره به ملاقات با مصدومان شیمیایی ایران اعتراف کرد که عراق در جنگ ۸ ساله علیه ایران از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

وی در پایان گفت: این کار بزرگی بود که سی سال بعد از پایان جنگ در سال ۹۷ انجام شد. شک نداشته باشیم که اروپایی‌ها که تغذیه‌کننده صدام در زمینه سلاح و تجهیزات بودند، حالا می‌خواهند با نوشتن وارونه‌ی تاریخ، همه‌ی تقصیرها را به گردن جمهوری اسلامی ایران بیندازند و نسل بعد را به ما بدگمان کنند.

کد خبر 5040975

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =