دستاوردهای جامعه مهدوی به دنیا معرفی شود

خرم‌آباد- مدیر حوزه های علمیه لرستان با تاکید بر اینکه دستاوردهای جامعه مهدوی به دنیا معرفی شود، گفت: در این راستا باید از ظرفیت فضای مجازی استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام احد عبدالهی، در دورهمی لرستان با موضوع وظایف فعالان فضای مجازی در قبال مهدویت و ظهور ضمن تبریک ایام نهم ربیع الاول گفت: متأسفانه در تمام مقولات به ویژه مقولات دینی آنچه که آسیب زا است تفاسیر ناروا از مقولات و موضوعات است.

وی با اشاره به اینکه باید دقت داشت زمانی که تبیین درست از موضوع داشته باشیم می‌توانیم نتیجه درستی بگیریم، افزود: با توجه به اینکه هشتم ربیع الاول شهادت امام حسن عسکری (ع) است پس در نهم ربیع الاول موضوع آغاز امامت ولیعصر مطرح می‌شود، اما برخی این روز را به عنوان روز کشته شدن خلیفه دوم تلقی می‌کنند که برخی افراد در این رابطه سبب اختلافات بین تشیع و اهل سنت نیز شده اند.

مدیر حوزه‌های علمیه لرستان، بیان کرد: رویکردها و نگاه‌های مختلف به بحث مهدویت وجود دارد، گاهی نگاه ما به مهدویت سطحی است و مهدویت را بحث آخرالزمانی می دانیم که امام زمان (عج) ظهورخواهد کرد و ما نیز جز منتظران ایشان هستیم، شناخت علائم ظهور و آسیب شناسی در رابطه با بحث‌های مهدویت نیز نگاه سطحی ما می‌شود، اما نگاه عمیق به مهدویت به این گونه است که مهدویت ظرفیت استخراج نظریه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از آموزه‌های مهدوی را دارد و مهدویت می‌تواند جامعه ساز وتمدن ساز باشد.

حجت الاسلام عبدالهی با اشاره به اینکه جامعه آرمانشهر مهدوی را می‌توان با آموزه‌های مهدوی ساخت، عنوان کرد:، مهدویت چنان ظرفیتی دارد که می‌تواند فرهنگ ساز باشد.

وی، بیان کرد: گاهی ظهور را چنان تلقی می‌کنیم که انگار یک امر معجزه آسایی است و باید منتظر باشیم تا این ظهور حاصل شود و آن را امری حصولی میدانیم، اما ظهور یک امر تحصیلی است یعنی باید آن را تحصیل کرد پس باید مقدمات ظهور ایجاد شود نه اینکه خداوند ظهور را ایجاد کند، بلکه باید شرایط ظهور را مهیا کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه لرستان با اشاره به اینکه اگر بنا بود به صورت معجزه آسایی ظهور اتفاق بیفتد پس قطعاً این اتفاق قبلاً اتفاق می‌افتاد، تصریح کرد: امر ظهور مبتنی بر خیلی از مقدمات است که باید حتماً فراهم شود تا ظهور محقق شود، متأسفانه برخی افراد با نگاه سطحی به مهدویت می‌نگرند در حالی که در آیات قرآن نیز خداوند فرمودند، «إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ تا قومی خود نخواهند تحولی در آن قوم ایجاد نمی‌شود پس اگر بنا است زمینه‌های ظهور فراهم شود باید جامعه امروزی به دنبال فراهم کردن زمینه‌های ظهور باشد تا ظهور تحصیلی اتفاق بیفتد.

حجت الاسلام عبدالهی، عنوان کرد: وظیفه منتظران به دو گروه عام و خاص تقسیم می‌شود، وظیفه عام این است که همه از نوجوان و جوان گرفته تا دانشجو، دانش آموز، استاد دانشگاه، طلبه، مرجع تقلید، هیئت دولت و مجلس باید به وظایف خود که معرفت امام و دعا برای وجود امام است و صدقه دادن به عنوان وظیفه عمومی بپردازند.

وی، عنوان کرد: اما صنوف مختلف وظایف خاصی نیز به عهده دارند که باید به آن عمل کنند مثلاً هیئت دولت، مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، طلاب، اساتید دانشگاه صرف دعا کردن کار بزرگی انجام نداده اند، به عنوان مثال مجلس و دولت لوایحی ارائه دهند که فقر زدایی از جامعه در دستور کار خود قرار دهند همانطور که در دولت مهدوی پیدا کردن فقیر مشکل است ما نیز باید به دنبال این برنامه اقتصادی دولت مهدوی برویم.

مدیر حوزه‌های علمیه لرستان، بیان کرد: در برنامه فرهنگی مجلس بحث احیای کتاب و سنت مطرح باشد چرا که دولت و مسئولان با گذشت ۴۰ سال از انقلاب نباید به بحث‌های پیش پا افتاده قدیم مانند تک خوانی برای خانم‌ها حرام است یا حلال؟ یا ورود خانم‌ها به ورزشگاه یا مسائل این چنینی بپردازند، آیا این با زمینه سازی برای ظهور سازگاری دارد یا ندارد؟ حتی دیپلماسی و هیئت دولت ما نیز در کار ایی مانند برجام را که منعقد کنیم یا پیمانی را ببندیم فکر کنند که آیا با آموزه‌های دینی و مهدوی سازگاری دارد یا نه؟ پس نیاز است موضوعات بیشتر تخصصی شود.

حجت الاسلام عبدالهی با اشاره به اینکه کاربران فضای مجازی نیز بهتر است به بحث مهدویت ورود پیدا کنند، گفت: در آیاتی از قرآن آمده است که «پیامبر هر قومی باید به زبان خودشان صحبت کند و ما برای هیچ قومی پیغمبری نفرستادیم مگر اینکه به زبان آنان سخن بگوید»، اکنون زبان قوم چیست؟ با وجود بیماری کرونا زبان قوم چیست؟ آیا فضای مجازی زبان قوم نیست، فعالان فضای مجازی زبان قوم را بلدند و از این زبان قوم استفاده می‌کنند و آموزه‌های مهدویت را به خورد مردم می‌دهند، ما از این ابزاری که امروز وجود دارد می‌توانیم بیشترین استفاده را ببریم.

وی با بیان اینکه ما باید بتوانیم فضایی را که دشمن ایجاد کرده مدیریت کنیم، گفت: مدیران فرهنگی ما باید مدیرانی آگاه، بصیر، مذهبی و آشنا با علم روز باشند تا بتوانیم به خوبی در مقابل دشمن بایستیم.

مدیر حوزه‌های علمیه لرستان، تصریح کرد: دانشجو با نوشتن پایان نامه مهدوی و طلبه با پژوهشی در زمینه ظهور می‌تواند زمینه ساز ظهور باشند، حتی نیروی نظامی ما می‌تواند از آموزه‌های مهدویت امنیت در جامعه نهادینه کند، بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری بسیار زیبا فرمودند و توصیه‌هایی به علم و پژوهش شده است چرا که ما با علم و پژوهش می‌توانیم به دولت مهدوی برسیم.

حجت الاسلام عبدالهی، افزود: نیروی نظامی، انتظامی و پاسداران ما می‌توانند مقوله امنیت از شاخص‌های جامعه مهدوی را در پژوهش‌های خود قرار دهند اگر ما به سمت ساخت موشک و تسهیلات نظامی رفتیم گامی را در راستای ظهور برداشتیم، چون هدف ما امنیت است، و دولت و حکومت انقلاب اسلامی داعیه این را دارد که بتواند زمینه ساز ظهور باشد.

وی، بیان کرد: مهم‌ترین وظیفه اندیشمندان شیعه این است که در موضوعات زیربنایی کار کنند و زمینه سازی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را داشته باشند تا این زمینه سازی‌ها را انجام ندهیم، نمی‌توانیم به ظهور برسیم و آنچه که ما را به ظهور می‌رساند برنامه است، پس نیاز به برنامه ریزی داریم که زمینه ساز ظهور باشیم.

مدیر حوزه‌های علمیه لرستان، عنوان کرد: ضرورت دارد این آموزه‌های مهدویت را در برنامه آموزش و پرورش اجرایی کنیم چه در بحث ابتدایی، متوسطه و حتی مهدهای کودک خود اجرای کنیم تا بتوانیم منتظران حضرت را تربیت کنند، توصیه‌های مقام معظم رهبری در زمینه سبک زندگی مهدوی همیشه راهبرد هستند و خانواده‌ها باید سبک زندگی ائمه را الگوی خود قرار دهند.

حجت الاسلام عبدالهی، بیان کرد: فضای مجازی فرصتی برای ما ایجاد کرده که می‌توانیم با تنوع و جذابیتی که دارد یا ارتباط دو سویه‌ای و چند سویه‌ای که ایجاد کرده است بهترین نتیجه را دریافت کنیم.

وی، افزود: گسترش فضای مجازی این فرصت را برای ما ایجاد کرده که بتوانیم با سرعت تمام تبادل نظر با آن سوی دنیا را داشته باشیم فقط نیاز است در فضای مجازی از هنرهای بیشتری استفاده کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه لرستان، گفت: در واقع این بستر فرصتی ایجاد کرده که نیاز است لشکر سایبری راه اندازی کنیم که زمینه سازی ظهور را ایجاد کنند، اما متأسفانه از این فضای مجازی به نحو احسن نتوانستیم استفاده کنیم در حالی که مقام معظم رهبری چندین سال است بر بحث فضای مجازی تاکید دارند ما گاهی در مقابل فضای مجازی تسلیم شدیم، موضوعی که در زمینه فضای مجازی باید به آن توجه کنیم دشمن شناسی است مثلاً هالیوود فیلم‌های زیادی در رابطه با آخرالزمان ساخته و از هر زاویه به بحث آخرالزمان پرداخته و حتی منجی مسلمانان را در فیلم‌های خود خونریز و خشونت طلب به دنیا معرفی می‌کند.

حجت الاسلام عبدالهی، اظهار داشت:، اما ما چقدر توانسته ایم در مقابل این موضوع وجود بقیه الله العظم را نشان دهیم؟ یکی از وظایف ما در بحث فضای مجازی تبیین درستی از شخصیت، ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، شاخص‌ها، اقتصاد، فرهنگ و دستاوردهای جامعه مهدوی را به دنیا بشناسانیم.

کد خبر 5058733

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =