جزئیات صلح ارمنستان و آذربایجان/ نظارت ترکیه بر آتش بس قره باغ

مناقشه‌ای که از روز ششم مهرماه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان آغاز شده بود، سرانجام شب گذشته با وساطت روسیه به پایان رسید و باکو و ایروان توافقی را برای برقراری آتش بس کامل امضا کردند.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: تا پیش از توافق شب گذشته، ارمنستان و جمهوری آذربایجان سه بار با یکدیگر توافق آتش بس امضا کرده بودند اما هیچیک از آنها دوام نداشت اما انتظار می‌رود که آتش بس چهارم با توجه به حضور پررنگ روسیه در آن به نتیجه برسد.

مهمترین تحولات مربوط به این توافق به شرح زیر است:

جرئیات توافق آتش بس در قره باغ

طبق توافق حاصله میان طرفی‌ها، از ساعت ۰۰: ۰۰، امروز سه شنبه ۲۰ آبان ماه به وقت مسکو درگیری‌های نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ بطور کامل متوقف می‌شود.

ارمنستان متعهد می‌شود ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان ماه) جاری منطقه «کلبجر»، ۲۰ نوامبر (۳۰ آبان ماه) منطقه «آقدام» و اول دسامبر (۱۱ آذر) سال جاری میلادی منطقه «لاچین» را به جمهوری آذربایجان پس دهد.

در خط مقدم جبهه در منطقه قره باغ کوهستانی و در امتداد جاده لاچین در قره باغ نیروهای حافظ صلح روسیه به تعداد یک هزار و ۹۶۰ نظامی، ۹۰ ماشین زره پوش و ۳۸۰ خودروی نظامی مستقر می‌شود.

نیروهای حافظ صلح روسیه همزمان با خروج نیروهای ارمنی از قره باغ در این منطقه مستقر خواهند شد و مدت اقامت نیروهای روسی در منطقه ۵ سال خواهد بود.

بر اساس این سند، آوارگان جنگی تحت کنترل کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان به منطقه قره باغ کوهستانی و شهرستانهای همجوار آن بر می‌گردند.

همچنین آوارگان و پناهندگان به خاک قره باغ و مناطق مجاور تحت کنترل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برمی گردند و تبادل اسرای جنگی، سایر افراد بازداشت شده و اجساد کشته شدگان انجام می‌شود.

در همین راستا کنترل ارتباطات حمل و نقل، با کمک مقامات سرویس مرزبانی روسیه انجام می‌شود.

علاوه بر این موارد به منظور افزایش اثربخشی فرایندهای کنترلی بر روی اجرای توافقات توسط طرف‌های درگیری، یک مرکز آشتی برای نظارت بر آتش‌بس تشکیل خواهد شد.

دیگر مفاد این توافق عباتند از: تمامی محورهای مواصلاتی اقتصادی و حمل و نقل در منطقه رفع انسداد شده‌اند. جمهوری ارمنستان به منظور سازمان‌دهی تردد بدون مانع شهروندان، خودروها و کالاها در هر دو جهت، ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می‌کند. کنترل ارتباطات حمل و نقلی تحت کنترل سرویس خدمات مرزی FSB روسیه خواهد بود.

با توافق طرفین، ساخت محورهای حمل و نقل جدید برای متصل کردن جمهوری خودمختار نخجوان به مناطق غربی آذربایجان انجام خواهد شد.

آغاز استقرار نظامیان روسی

از صبح امروز نظامیان روسی شروع به استقرار در منطقه قره باغ کرده‌اند.

بر اساس توافق انجام شده میان رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان، از نیمه شب ۱۰ نوامبر به وقت روسیه آتش بس کامل در منطقه قره باغ حاکم شده است.

استقبال پوتین و علی اف و تأسف پاشینیان

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز بامداد امروز سه شنبه در بیانیه‌ای گفت: بر اساس توافقنامه امضا شده بین سه طرف، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در مواضع خود متوقف و نیروی حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خط تماس در قره باغ و جمهوری ارمنستان مستقر می‌شود.

«نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان نیز بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) اعلام کرد: «توافقنامه‌ای را با رئیس‌جمهور روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کردم. تصمیمی گرفتم که برای همه‌مان سخت است. آتش‌بس، برای مردم ما و خود من بسیار دردناک است».

پاشینیان اعلام کرد: «این پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما اذعان نکنید که باخته‌اید، شکستی در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمی‌کنیم که باخته‌ایم و این آغاز عصر وحدت ملی برای ما خواهد بود».

وی گفت: «در برابر شهدای همه شما زانو می‌زنم. در برابر همه سربازان، افسران، ژنرال‌ها و نیروهای داوطلب که با جانشان از سرزمین مادری‌مان دفاع کردند، تعظیم می‌کنم».

بیانیه وزارت دفاع ارمنستان

بعد از اطلاعیه نخست‌وزیری ارمنستان درباره امضای توافقی با سران روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در منطقه قره‌باغ، وزارت دفاع این کشور بر اتمام درگیری‌ها در این منطقه صحه گذاشت.

وزارت دفاع ارمنستان امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جنگ به پایان رسیده و کارهای بسیاری هست که باید انجام شود. ما از همگان می‌خواهیم که از هرگونه اقدام خرابکارانه اجتناب کنند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم، به آینده نگاه داشته باشیم و ارتشی قوی بسازیم که مردم ارمنستان شایسته آن هستند».

علی‌اف: توافق صلح قره‌باغ دستاوردی مهم برای باکو بود

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در بیانیه‌ای که از تلویزیون رسمی این کشور به طور زنده پخش شد؛ امضای توافق صلح قره‌باغ را دستاوردی مهم برای باکو تلقی کرد و گفت این به معنای ناکامی ارمنستان است.

به گفته وی، در نتیجه درگیری‌هایی که از ششم مهرماه آغاز شد؛ ارتش جمهوری آذربایجان ۳۰۰ منطقه مسکونی در قره‌باغ را آزاد کرده است.

بیانیه وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد روسیه با هواپیمای حمل و نقل نظامی حافظ صلح، ۴۷۰ دستگاه تجهیزات نظامی را به قره باغ کوهستانی اعزام خواهد کرد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: برای کنترل آتش بس و درگیری‌ها در منطقه درگیری قره باغ، یک گروه صلحبان فدراسیون روسیه شامل یک هزار و ۹۶۰ سرباز، ۹۰ زره پوش، ۳۸۰ واحد خودرو و تجهیزات ویژه مستقر می‌شود.

پارلمان ارمنستان به دست معترضان افتاد

تصمیم «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان مبنی بر امضای توافق پایان جنگ قره‌باغ، با واکنش منفی جمعی از مردم این کشور مواجه شد تا آنجا که معترضان، خشم خود را با ورود به ساختمان‌های دولتی به نمایش گذاشتند.

تازه‌ترین خبرها، حاکی از ورود معترضان به پارلمان ارمنستان است حال آنکه شیشه‌های اقامتگاه رسمی پاشینیان نیز خرد شده است.

آن طور که گفته می‌شود، «آرارات میرزویان» سخنگوی پارلمان هم حین درگیری، آسیب دیده و بیهوش شده است.

ایروان-پایتخت ارمنستان- بعد از آن ناآرام شد که پاشینیان بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور با روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ توافقنامه‌ای را امضا کرده است.

نظارت ترکیه بر آتش بس و واکنش روسیه

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه می‌گوید دولت آنکارا بر روند صلح قره‌باغ نظارت خواهد کرد.

وی در این باره افزود: در حال حاضر مشغول بحث درباره نحوه نظارت بر روند ترک مخاصمه هستیم اما کل این روند به طور مشترک در همراهی با جمهوری آذربایجان انجام می‌شود.

چاووش اوغلو همچنین گفت که کنترل ۷ منطقه به جمهوری آذربایجان واگذار خواهد شد؛ حال آنکه باکو در حال حاضر هم بر ۴ مورد از آنها کنترل دارد.

اظهارات چاووش اوغلو در حالی است که دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین، تاکید کرد که حضور صلحبانان ترکیه در قره‌باغ با هیچیک از طرفین دخیل در این مناقشه هماهنگ نشده است. وی یادآوری کرد که در بیانیه مشترک روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان، به هیچ وجه به ترکیه اشاره نشده است.

طبق توافق سه‌جانبه، قرار است در خط مقدم جبهه در منطقه قره باغ کوهستانی، نیروهای حافظ صلح روسیه به تعداد یک هزار و ۹۶۰ نظامی، ۹۰ ماشین زره پوش و ۳۸۰ خودروی نظامی مستقر شوند.

کد خبر 5068063

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 15 =

  نظرات

  • صادق IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
   3 6
   جای تاسف است که جا پای اسرائیل در منطقه محکمتر شد..
  • گندوز IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۲
   6 0
   حق به حقدار رسید ،خاک آذربایجان از اشغال آزاد شد
  • یوسف IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
   0 4
   ماجرا جویی های ترکیه پایانی ندارد