دو پایه مالیاتی مسکن در بن بست/ جولان مالکان خانه‌های خالی و لوکس

در حالی که قانون بودجه امسال دولت را مکلف به اخذ مالیات از خانه‌های خالی و خانه‌های لوکس کرده، اما با گذشت ۸ ماه از سال و عدم اجرای آن، بیم عدم اجرای این قوانین وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی چهارشنبه گذشته در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره مالیات بر خانه‌های خالی از ارسال اطلاعات ۱۹۴ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در سراسر کشور در مجموعِ دو مرحله، به سازمان امور مالیاتی خبر داده بود.

پیش از این در مرحله نخست، مشخصات ۱۰۹ هزار واحد خالی از سکنه به سازمان مالیاتی اعلام شده بود که معاون این سازمان از شناسایی تنها ۲۵۷۴ واحد از آنها به عنوان «قطعاً خالی از سکنه» خبر داده بود.

این آمار در حالی است که تا قبل از آن، مسئولان مختلف در وزارت راه و شهرسازی، وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی، مرکز آمار و… همواره ارقامی از ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون واحد مسکونی را به عنوان تعداد خانه‌های خالی پس از سرشماری سال ۱۳۹۵ اعلام می‌کردند.

چند دلیل برای عدم موفقیت قانون مالیات بر خانه‌های خالی

اگرچه عدم همکاری مالکان در تکمیل اطلاعات ملکی خود با مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور که در اختیار وزارت راه و شهرسازی است و قرار است پایه اطلاعاتی اشخاص حقیقی و حقوقی برای اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی باشد و همچنین عدم همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک در ارائه مشخصات املاک خالی به وزارت راه، ۲ فقره از مهمترین دلایل عدم موفقیت در اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی ذکر می‌شود، اما بسیاری از کارشناسان، همچنان مهمترین دلیل در شکست قانون مالیات بر خانه‌های خالی را ناتوانی دولت (سازمان امور مالیاتی و وزارت راه و شهرسازی) در شناسایی قطعی و احراز حتمی خالی از سکنه بودن واحدهای مسکونی می‌دانند.

کمیسیون اقتصادی مجلس نیز اگرچه به عنوان اولین اقدام مهم مجلس یازدهم، نسبت به اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات مستقیم که مربوط به مالیات بر خانه‌های خالی است، مصوبه خوبی داشت، اما هنوز نتوانسته در دو مرحله رفت و برگشت مصوبه به شورای نگهبان و اعمال نظرات این شورا، اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم را نهایی و برای اجرا به دولت ابلاغ کند.

تاریخ اعتبار قانون مالیات بر خانه‌های لوکس در آستانه اتمام

قانون مالیات بر خانه‌های خالی، علاوه بر آنکه در قانون بودجه امسال درج شده، در قانون مالیات‌های مستقیم نیز آمده است؛ بنابراین حتی با وجود اتمام تاریخ اعتبار قانون بودجه امسال، اجرای این قانون متوقف نخواهد شد.

اما قانون مالیات بر خانه‌های لوکس، صرفاً در قانون بودجه امسال آمده که با توجه به گذشت ۸ ماه از سال جاری و باقی ماندن تنها ۴ ماه از سال، امکان اجرای آن بسیار بعید به نظر می‌رسد؛ هرچند که زمزمه‌هایی مبنی بر وارد کردن موضوع مالیات بر خانه و خودروی لوکس در لایحه مالیات‌های مستقیم که وزارت اقتصاد مسئول تنظیم آن شده، شنیده می‌شود.

ضمن اینکه دولت هنوز آئین نامه اجرایی این قانون را تنظیم و تصویب نکرده که با توجه به حجم بالای پیشنهادات و آئین نامه‌های اجراییِ در انتظارِ تصویب در هیئت دولت، بعید است تا پایان سال امکان تهیه آئین نامه قانون مالیات بر خانه‌های لوکس و تصویب آن در دولت فراهم شود.

این در حالی است که مالیات بر خانه‌های لوکس، بسیار سهل الوصول تر بوده و امکان شناسایی مالکان آنها با توجه به تعداد کم این واحدها و نیز مشخص بودن پروانه‌های ساختمانی صادره برای این نوع از واحدها و نیز مناطق لوکس نشین تهران و دیگر کلانشهرها نسبت به خانه‌های خالی بسیار راحت تر است.

جزئیات مالیات بر خانه‌های لوکس

بر اساس بند ۱ تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۹، هر واحد مسکونی با ارزش روز معادل ۱۰ میلیارد تومان و بیشتر به نرخ زیر مشمول مالیات می‌شود:

۱- نسبت به مازاد ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان، یک در هزار

۲- نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان، دو در هزار

۳- نسبت به مازاد ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان، سه در هزار

۴- نسبت به مازاد ۴۰ تا ۶۰ میلیارد تومان، چهار در هزار

۵- نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا، پنج در هزار

بنابراین بر اساس این مصوبه اگر خانه‌ای ۱۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشد صاحب این واحد مسکونی باید سالانه پنج میلیون تومان مالیات پرداخت کند، اگر خانه‌ای ۲۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشد صاحب آن باید سالانه ۱۵ میلیون تومان مالیات بپردازد، اگر خانه‌ای ۶۰ میلیارد تومان ارزش داشته باشد صاحب آن باید ۱۴۰ میلیون تومان مالیات بر دارایی پرداخت نماید و اگر خانه‌ای ۷۰ میلیارد تومان ارزش داشته باشد مالیات سالانه آن برای صاحبش ۱۹۰ میلیون تومان است.

برخی گمانه‌ها از وجود بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بالای ۱۰ میلیارد تومان در پایتخت حکایت دارد.

بر اساس آنچه سازمان امور مالیاتی از درآمدهای محقق شده از محل مالیات‌های مستقیم ارائه کرده، در بخش مالیات بر ثروت که به حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد، درآمد مالیات بر واحدهای مسکونی گران قیمت که در قانون بودجه سال جاری برای نخستین بار درج شد، رقم صفر منظور شده است که نشان دهنده عدم تحقق این پایه مالیاتی از مجموع انواع پایه‌های مالیاتی مصوب در قانون بودجه ۹۹ است.

کد خبر 5068988

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 0 =

  نظرات

  • ايراني IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 3
   بيچاره جووناي مملكت كه نميتونن يه خونه بخرن برن توش با همسرشون زندگي كنن ، بعد ميگن چرا آمار ازدواج اومده پايين .
  • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   5 1
   طرح اصلاح ماده54مکررمالیات مستقیم به کمیسیون اقتصادبرگشت وحق 1 واحد برای هر کدملی حذف شدکه خلاف اصل31قانون اساسی است.
  • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   5 0
   دور زدن ایرادات شورای نگهبان درطرح مالیات خانه خالی درکمیسیون اقتصاد: ایرادبند 6 – 1 شامل:عذرموجه مالک،ایرادملک وبازار،عسروحرج مالک،عدم اضطرار، ایراد زمین،سن یامتراژ بنا،اختلاف شرکایا وراث،خطرمنطقه یاجغرافیا،ایرادمشاعات یاتاسیسات،صدمات بنا یا تاسیسات یاغیرشرعی،درتعمیر یاتخریب یاعدم وجودبنا. اما نادی
  • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   5 0
   ایرادبند 6 – 1 شامل:عذرموجه مالک،ایرادملک وبازار،عسروحرج مالک،عدم اضطرار، ایراد زمین،سن یامتراژ بنا،اختلاف شرکایا وراث،خطرمنطقه یاجغرافیا،ایرادمشاعات یاتاسیسات،صدمات بنا یا تاسیسات یاغیرشرعی،درتعمیر یاتخریب یاعدم وجودبنا. اما نادیده گرفتن ایرادات،فقط اجاره نرفتن بنا ایراد دانست وصورت مساله پاک وبه ا
  • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   عذرموجه مالک،ایرادملک وبازار،عسروحرج مالک،عدم اضطرار، ایراد زمین،سن یامتراژ بنا،اختلاف شرکایا وراث،خطرمنطقه یاجغرافیا،ایرادمشاعات یاتاسیسات،صدمات بنا یا تاسیسات یاغیرشرعی،درتعمیر یاتخریب یاعدم وجودبنا. اما نادیده گرفتن ایرادات،فقط اجاره نرفتن بنا ایراد دانست وصورت مساله پاک وبه ایراد جزئی فروکاست.
  • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   7 0
   پیشنهادمعاف ازمالیات:فرزندان،بازنشسته،معلول،بیمارخاص،جانباز،ایثارگر،آزاده،دانشجو،سرباز،خیروواقف،فرزندخوانده،مناطق محروم،روستایامرزیاصعب عبوریاعملیاتی،بیکار ایتام،زنان سرپرست، بی یابدسرپرست،مشاغل خانگی،واحدنقلی کلنگی،پیلوت وانباروپارکینگ.
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   5 0
   اصلاح قانون اجاره چاره کاره نه مالیات!
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   9 0
   حق29ملیون مجرددراین طرح کجاس؟چرا خانه خانوار فقط معاف شده؟ و چرا خانه های با ساکن مجرد ، خالی فرض شده و مشمول مالیات شده؟
  • IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   6 0
   6برابرمالیات انصافه؟از کجا اومد 6برابر؟ -قانون دیگرکشورهافردملاکه در ساکن خانه نه خانوار که اینجا اشتباها اومده.
  • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   8 0
   چیزی از شما نمایندگان کم میشوداگردرصحن پیشنهاداصلاح طرح پر اشتباه و ایراد مالیات برخانه خالی بدهید که موارد موجه خالی را نادیده گرفته و مشمول مالیات کرده ، یالااقل رای ندیدبهش تابره اصلاح شه؟
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   6 0
   تعصب،منفی نگری،یکجانبه، مشکل اجتماعی حل نمیشه.چرا خانه خالی میماند؟ آیا تحقیق شدچرا مالک ازدرآمد اجاره مسکن صرفنظرکرد؟ آیا ازسر سیری وبی نیازیه که قطعا نیست وبا فکراقتصادی مغایره ونمیشه هر کی خانه خالی دارد، سیره واز تفکر افتصادی تهی که اقدام به افزایش درآمد ازاجاره نمیکند. تحقیق وپرسش ازمالکان مناط
  • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   5 0
   تحقیق وپرسش ازمالکان مناطق لازمه تا با آسیب شناسی، کنکاش شود تا به راه حل علمی مسئله منجر شود.به نظر میرسدنیاز به بررسیه که درموضوع اجاره و روابط موجر ومستاجرحمایت قضایی وقانونی از موجر بسیارضعیفه.هزینه تعمیرخانه بعد خروج مستاجر بیش از درآمد اجاره است.مستاجران،بی مبالاتتر شده و درنگهداری مسکن امانت
  • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   5 0
   مستاجران،بی مبالاتتر شده و درنگهداری مسکن امانت وآپارتمان نشینی حساسیت لازم ندارن.درتنظیم اجاره نامه، ابهامات زیاده وموجر نمیتونه با تکیه به آن، به استیفای حق خود اقدام کند یاحداقل آسان نیست وعدم تحقق اجاره بها ودلایل دیگر که باید ازموجران شنید تا به راه کارعلمی رسید.وگرنه قطعا زور وتهدید، راه حل مس
  • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   زور وتهدید، راه حل مسئله نیست. طرح مالیات،متعصبانه است و راه حل جدی نیست.قانون مالک ومستاجر نیازبه اصلاح جدی دارد که یکجانبه به نفع مستاجر وضدموجره.اگر به شورای حل اختلاف بروی، می بینید.
  • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   5 1
   مالک مرض ندارد که از درامد اجاره صرف نظر کند. قانون اجاره پشتیبان مالک نیست و خرابی خانه و بی ملاحظگی مستاجر باعثه. قانون اجاره رو اصلاح کنید. زوری و با مالیات که نمیشه. نمایندگان محترم رای به این طرح ندید تا اصلاح بشه.
  • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   باز هم دور زدن ایرادات طرح مالیات بر خانه های خالی توسط کمیسیون اقتصادی مجلس: ایراد بند 6 – 1 ناظر بر موارد زیر است: 1-عذر موجه مالک 2-عذر موجه یا ایراد ملک 3-ایراد بازار 4-عسر و حرج مالک یا افراد تحت تکفل وی در اثر اجاره یا فروش 5-عدم وجود اضطرار یا شرایط اضطرار 6-ایراد زمین 7-سن بنا 8-متراژ بنا 9-
  • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   اما مجلس و کمیمسیون اقتصادی درحالی که هم رییس کمیسیون و هم رییس مجلس غایب بود، با نادیده گرفتن تعمدی ایرادات بالا، فقط بحث اجاره نرفتن یا فروش نرفتن بنا را مصداق، آن ایراد دانستند و در واقع، صورت مساله پاک شد و به ایراد جزئی فرو کاسته شد و رفع این ایراد اساسی، دور زده شد. چاره اساسی باید اندیشید و پ
  • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   کمیمسیون اقتصادی درحالی که هم رییس کمیسیون و هم رییس مجلس غایب بود، با نادیده گرفتن تعمدی ایرادات بالا، فقط بحث اجاره نرفتن یا فروش نرفتن بنا را مصداق، آن ایراد دانستند و در واقع، صورت مساله پاک شد و به ایراد جزئی فرو کاسته شد و رفع این ایراد اساسی، دور زده شد. چاره اساسی باید اندیشید و پیشنهاد داد
  • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   3 0
   اصلاح مالیات خانه خالی: 1-تعریف:6ماه خالی 2- جاگزینی فردباخانواریاحقوق فرزند 3-شرایط اضطرار:فقط درشهربحرانی ارزیابی سال 4-زمان ایجادسامانه واجرا:2بازه6ماه - اجراتدریجی،جایگزین نه دفعی: 1- سال1تهران 2- سال2کلانشهر 3- سال3مراکزاستان 4- سال4بیش100هزارخانوارسال2و3 و4و5برابرمالیات براجاره - استثنائات وخا
  • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   3 1
   - استثنائات وخارج ازشمول مالیات باشرط:1- تعدادواحدکمترازاعضابالا 18سال.2-غیرلوکس.3-متراژهرواحدکمتر109متر.4- تعدادواحدبه5نرسد.5-ثبت سامانه وزمان تعیینی.6-هرسال بروز.7-استفاده از1بند.9-سندقانونی وپایان کار.غیرزمین خواری.10-اختلافی یاعقبنشینی تعریض نباش: 1- خانوارپرجمعیت4نفریا3فرزنده 2- بازنشسته یابالا
  • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   3 0
   1- خانوارپرجمعیت4نفریا3فرزنده 2- بازنشسته یابالا70سال 3- خانوارمعلول شدیدوروان یابیمارخاص یاجانباز40%ایثارگرآزاده 4- خانواربادانشجوشهریه 5- خانوارسرباز 6- خیرین مدرسه، خانه یاسلامت یاتکفل کودک،معلول،واقف،فرزندخواند 7- محل کارغیرشهرسکون از25کیلومتریامناطق محروم یاروستایامرزیاصعبعبوریاعملیاتی 8- خانوا
  • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   موارد که باید معاف شود ولی در طرح مجلس نیست: - خانوارفرزندبیکار - ایتام،زنان سرپرست یابی یابدسرپرست - مشاغل خانگی - مرزنشین،مناطق مرزیاتا50 کیلومتر - نابینا،ناشنوا،بیفرزند،همسرمرده - واحدنقلی،کلنگی،تجاری
  • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   در طرح اولیه اصلاحیه ماده54قانون مالیاتهای مستقیم، یک تبصره3بودکه به هر کدملی اجازه داشتن یک واحد مسکونی می داد اما با بازگشت ناگهانی و بدون اجازه از صحن علنی به کمیسیون اقتصادی، این تبصره حذف و فقط به کل خانواده 1 واحد اجازه داده شد. با کدام منطق، بقیه اعضای خانوار از این حق مسلم و مصرح قانون اساسی
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   5 0
   با کدام منطق، بقیه اعضای خانوار از این حق مسلم و مصرح قانون اساسی، محروم می شود؟ وآیا بین خانواده 2 نفره با 13 نفره، فرقی نیست؟ آیا متراژ 2خانه نقلی که مشمول‌ مالیات کردید با یک خانه ویلایی1800 متری معاف از مالیات، یکسان است؟ آیا یک خانواده، حق تهیه مسکن، برای فرزندان خود را ندارد؟ آیا حداقل متراژ خ
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   آیا متراژ 2خانه نقلی که مشمول‌ مالیات کردید با یک خانه ویلایی1800 متری معاف از مالیات، یکسان است؟ آیا یک خانواده، حق تهیه مسکن، برای فرزندان خود را ندارد؟ آیا حداقل متراژ خانه مشمول مالیات که در این طرح نیست، و حتی لانه کبوتر و مرغ و پیلوت وپارکینگ سندداررا مشمول مالیات کرده، عادلانه است؟ رقم 6برابر
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   رقم 6برابری مالیات در این طرح از کجا آمد؟ نظر مرکز پژوهشهاوکارشناسان کی گرفته شد؟ مقایسه کشورهای غربی با ایران، در در توجیه این طرح، قیاس مع الفارغ نیست؟ و تسهیلات مشابه آنجادرایران فراهم است؟ فرار سرمایه به املاک دوبی و استانبول را با این طرح چگونه، حل می کنید؟ ورود سرمایه فراری از مسکن به سکه ودلا
  • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   4 0
   فرار سرمایه به املاک دوبی و استانبول را با این طرح چگونه، حل می کنید؟ ورود سرمایه فراری از مسکن به سکه ودلار را چطور حل میکنید؟به بادادن سرمایه بازنشستگان
  • Kdam AE ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   3 1
   دولت نمیخواد از کله گنده ها مالیات بگیره چون دارائیشون کم میشه و سکته میکنند مالیات برای فقیران است که عادت کرده اند
  • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   2 0
   خخخخخ خانه های لوکس ما که بابامون خونه انقدی نداره الکی نیاید خودتونو با اروپا مقایسه نکنید چون اگه بیاید مالیات ببندی واسه خانه خالی نان خودتون اجر کردید چون همه خونها دست خودتونه
  • داود CH ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   1 2
   باسلام یک کارمند هر ماه مالیات پرداخت میکند اما کسیکه خانه میلیاردی دارد نباید مالیات بدهد تو را بخدا قانون را درست اجراء بفرمایید تا هر کس نهایت یک ویا دو خانه داشته باشد نه بیشتر ممنون