۵۵ میلیون متر مکعب حقابه به بختگان اختصاص یافت

شیراز - مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: طی هماهنگی های انجام شده ۵۵ میلیون متر مکعب آب برای تامین حقابه بختگان از سد درودزن رهاسازی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید ظهرابی گفت: برای دومین سال پیاپی با تصویب چهل میلیون مترمکعب حق آبه تالاب بختگان و پانزده میلیون برای جبران کسری سفره‌های آب زیرزمینی در کارگروه آب کشاورزی استان، این حق آبه که بخشی از کل حق آبه تالاب است از روز شنبه مورخ ۲۴/‏۰۸/‏۹۹‬ رهاسازی خواهد شد.

وی ضمن ابراز خرسندی از اختصاص بخشی از حق آبه تالاب بختگان بیان کرد: با پیگیری مداوم اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس و با حمایت استاندار فارس در کارگروه آب کشاورزی استان و تعاملات بعمل آمده با شرکت آب منطقه‌ای استان فارس به منظور اجرای قانون حفاظت و احیا تالاب‌ها و آئین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیر قابل جبران تالاب‌ها به ویژه ماده ۴ این آئین نامه در سی امین جلسه کارگروه آب کشاورزی با رهاسازی ۵۵ میلیون متر مکعب حق آبه برای تالاب بختگان از مسیر رودخانه کر موافقت شده که در روز شنبه مورخ ۲۴/‏۰۸/‏۹۹‬ از محل سد درود زن رها سازی انجام خواهد شد.

حمید ظهرابی خاطر نشان کرد: چهل میلیون متر مکعب از این آب وارد تالاب‌ها می‌شود و ١٥ میلیون متر مکعب نیز برای جبران کسری سفره‌های آب زیر زمینی و شارژ رودخانه پیش بینی شده که در مجموع ۵۵ میلیون متر مکعب رها سازی خواهد شد.

ظهرابی همچنین اظهار داشت: به استناد مصوبه ستاد حفاظت و احیای تالاب‌های استان فارس با دستور صریح استاندار و به منظور آماده سازی مسیر رودخانه کر این اداره کل و سازمان آب منطقه‌ای نسبت به عملیات لایروبی در مصب رودخانه اقدام کرده‌اند تا آب به صورت بهینه و با کمترین اتلاف به محل تالاب بختگان برسد.

وی افزود: از نتایج این رهاسازی حق آبه می‌توان به حضور و زاد آوری پرندگان مهاجر به خصوص گونه شاخص فلامینگو که هر ساله میهمان این تالاب در سال‌های پر آب بوده‌اند که در سال های گذشته به علت وقوع خشکسالی در تالاب مذکور این حضور بسیار کم رنگ شده است اشاره کرد.

ظهرابی با اظهار تأسف از اینکه در چند سال اخیر در زمان زاد آوری این گونه مهاجر تلفات جبران ناپذیری اتفاق افتاده است گفت: حق ابه می‌تواند تا گذر جوجه‌های زاد آوری شده سال جدید از مرحله بحرانی کمک بسزایی در کاهش این تلفات داشته باشد در کنار موضوع تنوع زیستی به دلیل خشکسالی‌های اخیر کانون‌های گردو غبار شکل گرفته در این تالاب می‌تواند به عنوان یکی از عوامل مضر جهت سلامتی جوامع انسانی حاشیه تالاب باشد که با این رهاسازی هرچند بسیار کم می‌توان قسمت کوچکی از این کانون‌های گرد غبار را تثبیت کرد.

وی ادامه داد: حداقل نیاز آبی سالانه تالاب بختگان بالغ بر ۳۰۰ میلیون متر مکعب است که تقاضای این اداره کل حداقل ۱۲۰ میلیون متر مکعب از سد درود زن بوده است که در سال گذشته چهل دو میلیون متر مکعب و در سال جاری ۵۵ میلیون متر مکعب مورد موافقت قرا ر گرفته است از روز شنبه رهاسازی خواهد شد و با توجه به خروجی دریاچه‌های سد حدوداً ۲۲ روز این جریان ادامه خواهد داشت و بدیهی است از همه ذی نفعان و دست اندرکاران انتظار همکاری و مساعدت را داریم و با توجه به تجربه سال پیش که همراهی، همدلی و تشریک مساعی همه مسئولین و کشاورزان، سازمانهای مردم نهاد، خانه کشاورز، انجمن صنفی کشاورزان و همه ذینفعان رسیدن به آب تالاب بختگان محقق شد انشاالله برنامه امسال نیز به بهترین وجه ممکن به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

مدیرکل محیط زیست استان فارس تصریح کرد: بویژه با توجه به لایروبی مصب توسط محیط زیست و شاخه رمضان توسط آب منطقه‌ای تلفات آب به مراتب کمتر خواهد بود.

کد خبر 5070719

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =