«هرچه شما بگوئید، ارباب!»؛ روایتی از وابستگی پهلوی به بیگانه

در کتاب «هرچه شما بگویید، ارباب!» با بخش‌هایی از حوادث و وقایعی که نشان‌دهنده اطاعت و خضوع این دو پادشاه در برابر بیگانگان بوده و تسلیم نظرات و خواسته‌های آنان شده‌اند، آشنا می‌شویم.

به گزارش خبرگزاری مهر، وابستگی پهلوی به قدرت‌های بیگانه یعنی انگلیس و پس از آن آمریکا، بلایی بود که به فساد رژیم قاجار اضافه شد. رژیم پهلوی هم فاسد بود و هم وابسته، گوشش به زبان و خواست ارباب بود، اگر چه گاه خود را مستقل نشان می‌داد و ادای کشورهای مستقل را در می‌آورد. اعتراف انگلیسی‌ها به آوردن رضاخان و بردن او در جنگ جهانی دوم و سرکار آوردن محمدرضا در دسترس همگان و از واضحات تاریخی است که خود اعضا خاندان پهلوی هم به آن اعتراف کرده‌اند.

حوادثی در دوران رضاخان و محمدرضا پیش آمد که این وابستگی با شدت بیشتر و صریح‌تر و روشن‌تر نمایان شد. ناقلان این حوادث و رخدادها، گاه مأموران انگلیسی و آمریکایی و گاه مقامات ایرانی هستند که واسطه و انتقال‌دهنده پیام‌ها بوده‌اند. و بعضی از وقایع هم مستقیماً از سوی این دو پادشاه فاسد و وابسته نقل و ضبط شده است.

در کتاب «هرچه شما بگویید، ارباب!» با بخش‌هایی از حوادث و وقایعی که نشان‌دهنده اطاعت و خضوع این دو پادشاه در برابر بیگانگان بوده و تسلیم نظرات و خواسته‌های آنان شده‌اند، آشنا می‌شویم. همه این خاطره‌ها، مستند هستند و اسناد آنها در زیرنویس هر خاطره ذکر شده است.

این کتاب در یکصدمین سالگرد کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹، از سوی مؤسسه فرهنگی هنری قدرولایت، گردآوری، تدوین و منتشر شده است. این کتاب در ۱۱۲ صفحه رقعی و به قیمت ۱۵,۰۰۰ تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. جهت سفارش کتاب می‌توانید با تلفن‌های ۶۶۴۱۱۱۵۱-۰۹۳۵۲۳۰۰۵۶۴ تماس بگیرید.

کد خبر 5072119

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =