مطالبه‌گری مردم به افزایش ایمنی در ساختمان‌های ناایمن منجر شود

عضو شورای شهر تهران انتشار اطلاعات ساختمان‌های ناایمن را در گرو توافق با نهادهای مسئول امنیت شهر دانست و گفت: برای جلب موافقت این نهادها اطلاعات ساختمان‌های ایمن را با جزئیات منتشر می کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهاره آروین شب گذشته طی ارتباط تلفنی با برنامه زنده تهران ۲۰ درباره وضعیت انتشار اطلاعات ساختمان‌های ناایمن شهر تهران گفت: ما در بهمن ماه سال گذشته در شورای شهر تهران مصوبه‌ای داشتیم مبنی بر اینکه اطلاعات ساختمان‌های ناایمن شهر یا دست کم اطلاعات ساختمان‌های بااهمیت بالا و ناایمنی که عمومی بوده و مردم به آنها تردد دارند منتشر شود.

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران ادامه داد: ما ماه‌ها پیگیر اجرای این مصوبه بودیم تا اینکه در مهر ماه سال جاری هم‌زمان با روز آتش‌نشانی و ایمنی، اطلاعات هزار ساختمان مهم و بالقوه خطرپذیر شهر تهران در دسترس عموم قرار گرفت. اما پس از انتشار این اطلاعات برخی نهادها که مسئولیت امنیت شهر را بر عهده دارند، به شهرداری تهران اعلام کردند که این اطلاعات با جزئیات بالا منتشر شده و ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد. از این جهت شهرداری تهران انتشار اطلاعات را متوقف کرد که ما هم در شورای شهر این اقدام را به بحث گذاشتیم.

آروین ادامه داد: از زمانی که من در برنامه تهران ۲۰ اعلام کردم که تلاش خواهیم کرد تا انتشار این اطلاعات از نو آغاز شود، تمام تلاش من و همکارانم در شورا و شهرداری در جهت تحقق این وعده بوده است. در این مدت جلسات خوبی برگزار کردیم و رایزنی‌های مفیدی انجام دادیم اما از آنجا که بازگرداندن این اطلاعات نیازمند رایزنی و گفت‌وگو با نهادهای بیرون از شورا و شهرداری است، نیاز به زمان بیشتری داریم.

وی با بیان اینکه در این مدت به سناریوهای دیگری هم رسیده‌ایم، اظهار داشت: یک سناریو این است که اطلاعات ساختمان‌هایی را که ایمنی قابل قبولی دارند، با جزئیات منتشر کنیم و در مورد ساختمان‌های ناایمن، تعداد و آخرین تاریخ اخطاریه‌های ایمنی را در دسترس عموم قرار دهیم. براساس این سناریو اینکه نقطه ضعف این ساختمان‌ها کجاست منتشر نمی‌شود و به نظر می‌رسد اینگونه هم دغدغه‌های موجود در خصوص ناایمنی ساختمان‌ها رفع می‌شود و هم نظارت همگانی فعال می‌شود تا در نهایت به مطالبه‌گری مردم برای انتشار اطلاعات و افزایش ایمنی ساختمان‌های ناایمن بیانجامد.

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند در پاسخ به این پرسش که آیا آن نهادی که نگران سوءاستفاده از اطلاعات ساختمان‌های ناایمن است، نگران رخدادهایی مثل کلینیک سینا اطهر و پلاسکو نیست، بیان کرد: من هم در این زمینه با شما هم‌نظر هستم و طی این مدت رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایمان هم حول همین محور بوده است. حتی من در نظر داشتم به شما پیشنهاد دهم یکی از نمایندگان نهادهای امنیتی را به برنامه خود دعوت کنید تا آنها نیز استدلال‌هایشان را به زبان خود بیان کنند.

آروین در پایان خاطرنشان کرد: اطلاعاتی که روی سامانه قرار گرفته بود، از هزار ساختمان به سه هزار و ۵۰۰ ساختمان افزایش یافته و اگر بتوانیم طبق سناریو یادشده توافقات لازم را حاصل کنیم، این اطلاعات منتشر خواهد شد.

کد خبر 5077459

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha