تشکیل «شرکت سهامی عام پروژه» توسط شرکت های بزرگ معدن وصنایع معدنی

رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی، «شرکت سهامی عام پروژه» تشکیل می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور که در جلسه ویدئوکنفرانس «تشکیل شرکت‌های سهامی عام پروژه» با حضور معاون طرح و برنامه وزارت صنعت معدن و تجارت، معاون برنامه ریزی ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های معدنی سخن می‌گفت، تصریح کرد: اکنون که معدن و صنایع معدنی پیشران توسعه در کشور شده، تنوع بخشی به تأمین مالی در این حوزه، ضرورت دارد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی حدود ۴.۸ میلیارد یورو به صورت ارزی و ۴۰ هزار میلیارد تومان به صورت ریالی، طرح‌های توسعه پیش رو دارند، ضروری است که روشی نوین برای تأمین مالی پیاده سازی شود.

غریب پور با بیان اینکه ایمیدرو، از دو سال گذشته تنوع بخشی در تأمین مالی را یکی از رئوس برنامه‌های خود قرار داده بود، یادآور شد: پیش از این، با افزایش سرمایه شرکت‌ها، بخشی از نیاز پروژه‌ها به منابع مالی برطرف شده اکنون مسیری تازه برای تأمین مالی در آستانه اجرا شدن است.

«معادن و فلزات»؛ پیشرو تشکیل شرکت سهامی عام پروژه

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، افزود: شرکت توسعه معادن و فلزات در ماه‌های اخیر اقدام به پیاده سازی این روش کرده و شرکت سهامی عام پروژه تشکیل داده است و از این رو لازم است که از تجربه این شرکت در مسیر پیش رو، استفاده شود.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به جایگاه بورس و قوانین مربوطه در روش جدید، گفت: برای جلسات آتی، از دکتر حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و دکتر علی صحرایی مدیر عامل شرکت بورس تهران نیز دعوت به عمل می‌آید.

برنامه زمان بندی

وی با اشاره به اینکه شخص وزیر صنعت معدن و تجارت هم پیگیر این موضوع است، ادامه داد: با هماهنگی‌های که بین این وزارتخانه و نهادهای مربوطه به عمل می‌آید، برنامه زمان بندی برای تشکیل شرکت‌های سهامی عام برای شرکت‌های بزرگ از جمله ملی صنایع مس، فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و....مشخص خواهد شد.

غریب پور با بیان اینکه پروژه‌های منتخب به صورت کامل مورد مطالعه قرار می‌گیرند، تاکید کرد: تعریف شاخص‌های اثرگذار پروژه‌ها از جمله نرخ بازگشت سرمایه، نرخ بازده داخلی و خالص ارزش فعلی(NPV) از جمله عوامل مؤثر در جذابیت پروژه‌ها است.

وی افزود: همچنین بررسی نمونه اساسنامه شرکت تازه تأسیس شده سهامی عام پروژه، یکی دیگر از پیش نیازها است.

هر یک از شرکت‌های بزرگ، به طور جداگانه شرکت سهامی عام، خواهد داشت

سعید زرندی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت نیز با اشاره به استقبال این وزارتخانه از روش جدید تأمین مالی، گفت: هر یک از شرکت‌های بزرگ، به طور جداگانه شرکت سهامی عام، خواهد داشت.

وی افزود: آماده اجرای این برنامه هستیم و موضوع را در شرکت سهامی بورس مطرح کرده ایم.

اردشیر سعدمحمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس نیز با اشاره به تاکید رئیس هیأت عامل ایمیدرو در این باره، گفت: اکنون دو پروژه اسید فسفریک خلیج فارس و کنسانتره ۵۰ هزار تنی مس را به روش جدید تأمین مالی خواهیم کرد.

ناصر تقی زاده مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز از آماده بودن این شرکت برای تأمین مالی دو پروژه، یک مگا مدول آهن اسفنجی و یک طرح فرو سیلیس، با تشکیل شرکت سهامی عام خبر داد.

نماینده شرکت فولاد مبارکه نیز گفت: این شرکت نیز دو طرح خط آهن سنگان-بافق و تجمیع معادن کوچک برای تولید کنسانتره سنگ آهن را با تشکیل شرکت سهامی عام، تأمین مالی خواهد کرد.

محمود زیدآبادی معاون شرکت معدنی و صنعتی گل گهر نیز اظهار داشت: برای شروع این برنامه، در شرکت سهامی عام پروژه شرکت معادن و فلزات، مشارکت کرده ایم.

در این جلسه، نعمت ا… شهبازی مدیر کل دفتر سرمایه گذاری و تأمین منابع مالی وزارت صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه در سطح وزارت اقتصاد و مجموعه بورس، هماهنگی‌هایی در این زمینه آغاز شده و قرار است با کاهش بروکراسی موجود، زمان تشکیل شرکت‌های سهامی عام پروژه، کوتاه شود. وی گفت: قرار است در صنایع غذایی، پوشاک و… نیز شرکت سهامی عام پروژه ایجاد شود.

کد خبر 5079325

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =