تاسف از  ثبت و ضبط نشدن خاطرات تعزیه خوان‌های مطرح

داود فتحعلی بیگی ضمن ابراز تأثر از درگذشت رضا نصرالله لنکرانی از تعزیه خوان های با سابقه و مطرح ایران، از ثبت و ضبط نشدن تاریخ شفاهی و خاطرات تعزیه خوان های مطرح اظهار تأسف کرد.

داود فتحعلی بیگی از هنرمندان با سابقه عرصه نمایش های آیینی و سنتی و تعزیه، ضمن ابراز تأثر از درگذشت رضا نصرالله لنکرانی از چهره های مطرح و با سابقه تعزیه ایران، به خبرنگار مهر گفت: استاد لنکرانی یکی از تعزیه خوانان پیشکسوت ایران و پدرپیشه تعزیه خوان بود. وی برادر نانتی علی ترابی تعزیه خوان و زنده یاد ولی الله ترابی نقال مشهور بود.

وی ادامه داد: استاد لنکرانی از دوران طفولیت در تعزیه فعالیت داشت و بعد از سال ها تجربه سبک و سیاق خاصی نیز در تعزیه خوانی به خود اختصاص داد.

فتحعلی بیگی با اشاره به آشنایی خود با زنده یاد لنکرانی از سال ۶۳، تأکید کرد: خبر درگذشت استاد لنکرانی بسیار تأسف بار بود ولی به قول معروف همه ما مسافران این راه هستیم.

این هنرمند شناخته شده نمایش های آیینی و سنتی ضمن اظهار تأسف از ثبت و ضبط نشدن خاطرات شفاهی تعزیه خوان های مطرح، تصریح کرد: استاد لنکرانی خاطرات بسیاری داشت که متأسفانه هیچکدام ثبت و ضبط نشد. گردآوری تاریخ شفاهی تعزیه کار یک نفر نیست بلکه نیازمند یک تیم و حمایت است.

وی در پایان سخنان خود گفت: ما تیم ثبت و ضبط تاریخ شفاهی تعزیه را داریم اما حامی نه. هر کسی نمی تواند تاریخ شفاهی تعزیه را جمع کند زیرا این گردآوری کار افرادی است که به تعزیه آشنا باشند و بدانند که چه باید بپرسند و چه پاسخ هایی بگیرند.

کد خبر 5088957

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha