سفر السیسی به پاریس؛ همکاری در سایه فراموشی پرونده‌های حقوق بشری

رئیس جمهور مصر در حالی قرار است امروز با همتای فرانسوی خود در پاریس دیدار کند که به نظر می‌رسد «امانوئل ماکرون» پرونده های حقوق بشری در قاهره را که پیشتر منتقد آن ها بود، فراموش کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه عرب زبان «عربی ۲۱» در نوشتاری به بررسی سفر اخیر «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر به «پاریس» پایتخت فرانسه پرداخت و نوشت: قرار است امروز دوشنبه السیسی با همتای فرانسوی خود یعنی «امانوئل ماکرون» دیدار و گفتگو کند.

بر اساس این گزارش، سفر عبدالفتاح السیسی به پاریس ۳ روز به طول خواهد انجامید و او در جریان این سفر با مقامات ارشد فرانسه ازجمله ماکرون دیدار و گفتگو می‌کند. هدف از سفر رئیس‌جمهور مصر به فرانسه تقویت روابط و همکاری‌های دوجانبه با مقامات این کشور است.

سفر السیسی به پاریس در حالی انجام می‌شود که آخرین دیدار السیسی و ماکرون به حدود ۲ سال پیش باز می‌گردد؛ یعنی زمانی که دو طرف در شهر قاهره با یکدیگر دیدار کردند و ماکرون انتقاداتی را در خصوص مسائل حقوق بشری در مصر مطرح کرد.

انتقادات حقوق بشری فرانسه از مصر هیچگاه از مواضع شفاهی فراتر نرفت و پاریس هیچ گام عملی در این زمینه برنداشت با این حال، انتقادات حقوق بشری ماکرون از موضع گیری های شفاهی فراتر نرفت و هیچگاه اقدامی عملی برای متوقف ساختن نقض حقوق بشر در مصر توسط مقامات پاریس، صورت نگرفت. هرچند که دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرده است که ماکرون در دیدار امروز خود با السیسی با وی در خصوص مسائل حقوق بشری گفتگو می‌کند، اما واقعیت آن است که پاریس شراکت استراتژیک خود با قاهره را بر دیگر مسائل ترجیح می‌دهد.

سازمان‌های حقوق بشری غیردولتی در فرانسه در خصوص سفر السیسی به پاریس گفته اند: مواضع فرانسه در قبال نقض حقوق بشر در مصر نباید تنها به محکومیت‌های شفاهی محدود شود. فرانسه باید برای حل و فصل پرونده‌های حقوق بشری، بر مصر اعمال فشار کند.

این سازمان‌ها تأکید کرده اند: در اکتبر سال ۲۰۱۷ یعنی زمانی که رئیس جمهور مصر به پاریس سفر کرده بود، شاهد بودیم که ماکرون ترجیح داد در خصوص مسائل حقوق بشری در مصر با رئیس جمهور این کشور هیچ صحبتی نکند. به نظر می‌رسد که اولویت فرانسه تنها شراکت استراتژیک با مصر باشد.

کد خبر 5089567

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =