شرط سازمان امور استخدامی برای صدور مجوز جذب هیات علمی

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر فراخوان‌ سال جاری بر اساس آمایش آموزش عالی نباشد، سازمان امور استخدامی مجوز جذب صادر نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ٢۶٠ هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست محمدعلی کی‌نژاد رییس هیئت عالی جذب به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

کی‌نژاد در پیش از دستور این جلسه با اشاره به مدت زمان بررسی پرونده متقاضی برای جذب، گفت: طبق گزارش‌هایی که به هیأت عالی جذب ارسال شده ماندگاری برخی از پرونده‌ها در دانشگاه‌ها به مدت ۲۷۶ روز اعلام شده و در هیأت مرکزی جذب وزارت علوم این ماندگاری به ۴۴ روز کاهش داده شده است. البته ما معتقد هستیم مدت زمان بررسی پرونده متقاضی باید به ۲ هفته کاهش یابد.

همچنین جواد محمدی در این جلسه پیشنهاد داد: در روند شکایت متقاضی به دانشگاه و وزارت علوم، باید پاسخ وزارت علوم و دانشگاه به صورت مکتوب به متقاضی ارائه شود و اگر فرد درخواست اجرای ماده ۱۵ را داشت، جواب مکتوب را برای رسیدگی به هیأت عالی جذب ارسال کند.

دبیر هیأت عالی جذب افزود: طبق مقررات، شاکی حق دارد ابتدا به هیئت اجرایی و بعد از ۲ هفته در صورت عدم رضایت به هیئت مرکزی و سپس به هیأت عالی شکایت کند تا پرونده وی بازنگری شود.

در ادامه با توجه به دستور اول جلسه که به پیگیری وضعیت بورسیه‌های وزارتین علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص داشت، گزارشی از جذب ۱۱۲ بورسیه‌ بلاتکلیف توسط محمدرضا رضوان طلب دبیر هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم ارائه شد.

رضوان طلب خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها برای اعلام نظر اولیه برای جذب بورسیه‌ها، ١٠ روز مهلت داشتند و در حال حاضر اعمال ماده ٢٠ برای رأی‌های منفی اعلام شده از سوی دانشگاه‌ها، در حال اجراست که حداقل ۲ هفته زمان می‌برد.

همچنین  کی‌نژاد با تأکید بر لزوم حفظ بورسیه‌ها در کشور گفت: ما متعهد هستیم که این جوان‌ها را در کشور حفظ کنیم لذا ضرورت دارد هر چه سریع‌تر مشکل بورسیه‌ها حل شود و نباید استثناء قائل شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر لزوم اجرای کامل مصوبه آمایش آموزش عالی در فراخوان‌ سال جاری، خاطرنشان کرد: اگر این فراخوان‌ها بر اساس آمایش آموزش عالی نباشد، سازمان امور استخدامی مجوز جذب صادر نخواهد کرد. همچنین هیأت عالی جذب نیز به جد به دنبال اجرایی شدن این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

رئیس هیأت عالی جذب تصریح کرد: گزارش اجرایی شدن مصوبه آمایش آموزش عالی در فراخوان سال جاری توسط هیئت مرکزی جذب وزارت علوم به هیأت عالی جذب ارائه شود.

صدرالدین صدری نوش آبادی معاون سرمایه انسانی سازمان امور اداری و استخدامی کشور در ادامه گفت: برای بورسیه‌هایی که رأی قطعی دیوان عدالت اداری دارند، مجوز جذب صادر شده است.

 وی افزود: بورسیه‌هایی که رأی دیوان عدالت اداری را ندارند از مسیر مجوزهایی که برای وزارت علوم و بهداشت صادر شده است، جذب می‌شوند چرا که طبق قانون باید نسبت دانشجو به استاد رعایت شود.

در ادامه محمدی پیرامون دستور دوم جلسه که به معیارهای هم‌ترازی دانشگاه‌ها در جذب وزارتین علوم و بهداشت اختصاص داشت، گفت: معیارهای هم‌ترازی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در کارگروه بررسی‌های ویژه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که بر این اساس مقرر شد پیشنهادهای هم‌ترازی وزارت بهداشت برای بررسی و اعلام نظر به وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی ارسال شود.

همچنین دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به موضوع هم‌ترازی دانشگاه‌ها اظهار داشت: با توجه به مطالبه مقام معظم رهبری درمورد سطح‌بندی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بر اساس وضعیت ملی، ضرورت دارد نظام سطح بندی دانشگاه‌ها بر اساس معیارهای داخلی انجام شود.

وی در ادامه با بیان اینکه معیارهای هم‌تزاری باید عمیق‌تر بررسی شود، تأکید کرد: همچنین دانشگاه‌ها از تصمیمات سلیقه‌ای برای جذب اعضای هیأت علمی پرهیز کنند.

کی نژاد در ادامه به سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی اشاره کرد و گفت: پیشنهادهای مطرح شده در مورد معیارهای هم‌ترازی دانشگاه‌ها باید بر اساس سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها بررسی شود و بعد از ۱۵ روز به هیأت عالی جذب برای تصویب نهایی و طرح در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

همچنین دکتر صدری نوش آبادی پیشنهاد داد: برای جذب اعضای هیأت علمی با تعریف یک جدول مشخص، ضریب معدل برای دانشگاه‌های برتر کشور تعیین شود.

در پایان جلسه تعدادی از اعضای هیأت‌های اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه‌های حکیم سبزواری، صنعت نفت، ملایر، فسا، زابل، شهید چمران اهواز، گیلان، صنعتی قم، صنعتی اصفهان، الزهرا، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج و کشاورزی، جامعه المصطفی(ص) العالمیه، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، علوم پزشکی جهرم، علوم پزشکی اراک، علوم پزشکی قم و دریانوردی، علوم دریایی چابهار و هیأت اجرایی جذب استان خراسان تأیید صلاحیت شدند.

کد خبر 5104707

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 3 =

  نظرات

  • حسین AE ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
   0 0
   با عنایت به کمبود اشتغال در دهه های اخیر سن جویای کار از ۳۰سال به ۴۵سال وحتی بالاتر رسیده و افزایش مردان مجرد بالای ۴۵ سال گویای همین امر هست بنظر شورای انقلاب فرهنگی محترم بخاطر عدالت محوری هم شده شرط سنی جذب هیات علمی رو حداقل به ۴۵ سال برسونه...
  • سید رضا هاشمی IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
   2 0
   چرا استادان با سنین بسیار بالا هنوز در دانشگاه هستند و به جوانان باانگیزه میدان نمی دهند؟ چرا بازنشسته نمیشوند؟؟
   • Ardeshir IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
    0 0
    بخاطر اینکه بودجه میخواهند و این بودجه به جیب کسان دیگر میرود..پس سکوت گزینه مناسبیست
   • حمید آقاجانی IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
    0 0
    عزیزان جذب هیات علمی کلا و ابدا خیالی است برای کسانی که پارتی ندارند. اگر فکر میکنی قرار معجزه ای رخ بده سخت در اشتباهید فقط جوانان زیرک میدانند که درس خواندن در ایران اشتباه است بچسبید به یک شغل دیگه