تسلیت رحلت آیت الله مصباح یزدی از سوی شخصیت ها و نهادهای دینی

شخصیت‌های دینی، مذهبی و نهادها و تشکل‌های دینی در پیام‌های جداگانه ای رحلت فقیه مجاهد آیت الله محمدتقی مصباح یزدی را تسلیت گفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در پی ارتحال فقیه مجاهد آیت الله محمدتقی مصباح یزدی نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و استاد برجسته حوزه علمیه قم، شخصیت‌های دینی، مذهبی و نهادها و تشکل‌های دینی در پیام‌های جداگانه ای، درگذشت این متفکر برجسته و مدیر شایسته حوزوی را تسلیت گفتند.

پیام تسلیت ستاد امر به معروف و نهی از منکر

انالله و انا الیه راجعون

رحلت فقیه، فیلسوف و حکیم مجاهد، شاگرد مخلص علامه طباطبایی، آیت الله بهجت و امام خمینی رضوان الله علیهم و یار دیرین انقلاب و نظام اسلامی و مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رحمه الله علیه که در سالهای عمر خویش منشأ برکات و در طول چندین دهه مجاهدت علمی منشأ خدمات فراوان شدند را به پیشگاه امام عصر (عج)، مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)، حوزه‌های علمیه و بیت شریف ایشان تسلیت عرض می‌کنیم.

ایشان در سلوک عملی خود همواره بر صراط مستقیم تبعیت از ولایت فقیه بودند و در طوفان‌های سهمگین و فتنه‌های بنیان کن به دفاع از حریم ولایت برخاستند و در سلوک علمی و اخلاقی نیز پیوسته به حفظ حریم ولایت توصیه می‌کردند. در دوره‌ای که دشمنان با شبهه افکنی در صدد تضعیف نظام اسلامی بودند، حضرت آیت الله مصباح دستگیر جوانان امت شد و به رفع شبهات و انحرافات فکری همت گماشت. این مدافع ولایت، مجاهدت در عرصه سیاسی را بر عافیت طلبی ترجیح می‌داد و در این راه از سرزنش کنندگان نمی‌هراسید.

این عالم ربانی که به تعبیر رهبر انقلاب «از برکات خدا بر ملت ما و جوان‌های ما» بود، سالهای متمادی در مؤسسه امام خمینی (ره) به ترویج علوم دینی پرداخت و به حق یکی از ارکان حوزه‌های علمیه بود. مرحوم آیت الله مصباح در جبهه مبارزه و کفر و نفاق نیز همواره در میانه میدان بود و سلوک علمی و عرفانی و اخلاقی خود را در راه خدمت به نظام اسلامی به کار می‌بست.

از درگاه خداوند برای این عالم مجاهد که جامع «علم»، «بصیرت» و «صفا» بود، علو درجات و رضوان واسعه الهی و برای بازماندگان ایشان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می‌نمائیم.

پیام تسلیت آیت الله محسن اراکی

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
خبر ناگوار ضایعه‌ی بزرگ رحلت فقیه بزرگ و فیلسوف کم نظیر و متفکر عالی مقام استاد عزیز و محبوبمان حضرت آیت الله مصباح یزدی، جهان اسلام وتشیّع و حوزه‌ها و مراکز علمی اسلامی در سراسر جهان را به سوگ نشاند. این علامه ی بزرگوار بیش از نیم قرن از عمر پربرکت و شریف خود را در راه مبارزه‌ی بی امان با جریان‌های انحرافی و دفاع از مبانی دین و اسلام ناب محمدی سپری نمود و همچون فرمانده ای مقتدر و ستبر و شجاع جبهه‌ی نبرد علیه کفر و انحراف و تحریف و تزویر را رهبری نمود و در این راه با سینه‌ای گشاده و عزیمتی همچون کوه باصلابت و استوار همه گونه تهمت و آزار و ستیز را بجان خرید و لحظه‌ای از جهاد خستگی ناپذیر علیه اهریمنان و دزدان با چراغ و بی چراغ باز نایستاد. اندیشه‌های این فقیه و علامه ی بزرگ همگی تبیینی راستین و خرد محور و راهگشا از تعالیم قرآن مجید و معارف ناب محمد و آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) است که برای همیشه گنجی بی پایان از اندیشه و فکر صائب و خالص و مرجعی مطمئن برای همه ی جویندگان اندیشه‌های ناب اسلام محمدی و علوی ماندگار خواهد ماند. این مرد بزرگ در یکی از پر تنش ترین مراحل تاریخ اسلام نقشی بی بدیل در صیانت از گوهر دین محمدی و هویت دینی واسلامی جامعه‌ی ایران و سایر جوامع اسلامی در برابر هجمات بی سابقه‌ای که از سوی جهان استکبار به هویت دینی و اسلامی جوامع اسلامی انجام گرفت ایفا نمود. آثار علمی فراوان و شاگردان عالم و غیرتمند و فرزندان فاضل و خردمند معنوی و جسمانی ایشان راه این پرچمدار تفکر ناب را زنده نگه خواهد داشت، و پرچمی را که در راه نبرد علیه تحریف و تزویر برافراشته بود همچنان برافراشته خواهند داشت و همچون این استاد عزیز در راه دفاع از انقلاب اسلامی و راه امام بزرگوار، رهبری عزیز مقام معظم مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) لحظه‌ای آرام نخواهند گرفت.
از خدای متعال برای این استاد گرانقدر علو درجه و برای همه بازماندگانشان به ویژه همسر و فرزندان عزیز و گرامی ایشان اجر جزیل و صبر جمیل مسئلت دارم
و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

پیام تسلیت رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

روح بلند عالم متفکر و انقلابی، فقیه و فیلسوف و مفسر عالیقدر حضرت آیت الله حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی به ملکوت اعلی پیوست و به جوار ارواح پاک عالمان و شهیدان، شتافت.

ایشان در طول بیش از شصت سال حیات پربرکت علمی و تحقیقی و سلوکی و تربیتی خود، مانند چشمه جوشان علم و معرفت و اخلاق جوشید وجان مشتاقان را سیراب کرد.

آن عالم ربانی، بزرگمرد میدان مجاهدت‌های خاموش در تربیت نیرو و ترویج معارف الهی در سالهای قبل از انقلاب در مبارزه با طاغوت و الحاد و انحراف بود. درسالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، علیرغم ایفای نقش مؤثر در جامعه مدرسین و شورای عالی انقلاب فرهنگی و دفتر وحدت حوزه و دانشگاه و مجلس معظم خبرگان؛ عرصه تربیت و تعلیم و تحقیق را رسالت اصلی خود دانست و تا آخرین روزهای عمر بابرکتش، لحظه‌ای از پای ننشست.

نسل‌هایی از جوانان گذشته و اکنون ایران اسلامی، مدیون و وامدار آثار تألیفی و جهاد تربیتی او هستند.

آن تربیت یافته مکتب امام راحل (ره) و علامه طباطبایی و خوشه چین خرمن فیض آیت الله العظمی بهجت، از روحی مصفا و جانی مهذب و تواضعی سرشار و لسانی نافذ و قلمی روان برخوردار بود. از رهگذر آثار قلم و بیان سازنده او، هزاران جان شیفته از طلاب و دانشجویان و فضلا بهره‌ها برده و خواهند برد. نگاه عمیق و بصیرت نافذش در تشخیص خطوط و جریان‌های انحرافی، صراحت و شجاعت و صلابتش مثال زدنی‌اش ایشان را آماج حملات مسموم دشمنان و منحرفان قرار داده بود.

آثار تألیفی ایشان در عرصه معارف قرآنی و حدیثی و فلسفی و حکمی و اخلاقی هرکدام چشمه جوشان هدایتند که در خلأ وجود آن بزرگمرد جان‌های مشتاق را رهنمون خواهند بود. شاگردان و تربیت شدگان ایشان در حوزه علمیه خصوصاً در مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) و نیز مستفیدان ایشان درمجامع دانشگاهی، بحمدالله منشأ آثار و برکات زیادی هستند.

سرانجام آن عالم خدمتگزار و بصیر پس از عمری تلاش و مجاهدت انقلابی درخدمت به اسلام و تشیع و حوزه‌های علمیه و انقلاب و نظام اسلامی، در ایامی که منور به ذکر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است و در شبی که معطر به عطر شهادت سردار دل‌ها است، به لقاءالله پیوست.

اینجانب با قلبی آکنده از اندوه و غم، فقدان غمبار علامه بزرگوار آیت الله مصباح یزدی را ازلسان اعضای مکرم شورای سیاستگذاری و نمایندگان معزز ولی فقیه در استان‌ها و امامان محترم جمعه سراسر کشور، به محضر حضرت ولیعصر ارواحنافداه، رهبرحکیم انقلاب، حوزه مقدسه علمیه قم و شاگردان و مستفیدان و علاقمندان و به ویژه خاندان مکرم ایشان تسلیت و تعزیت می گویم و علو درجات آن روح پاک و صبر و اجر را برای بازماندگان و علاقمندان ایشان تمنا می‌کنم.
محمدجواد حاج علی اکبری
 

پیام تسلیت آیت الله علی اکبر رشاد

بسم الله الرّحمن الرّحیم.

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا / لِیَجْزِیَ اللَّهُ الصَّادِقِینَ بِصِدْقِهِمْ وَیُعَذِّبَ الْمُنَافِقِینَ إِنْ شَاءَ أَوْ یَتُوبَ عَلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ کَانَ غَفُوراً رَحِیماً» (احزاب: ۲۳ ۲۴)

خبر رحلت فیلسوف و متکلّم بزرگ، مفسر و قرآن‌پژوه سترگ، متفکّر بصیر بدیع‌پرداز، مجاهد زاهد و متقی، حنجره‌ی خروشناک گفتمان فکری انقلاب اسلامی، معلّم و مجسمه‌ی مکارم اخلاق، استاد علامه آیت الله محمدتقی مصباح یزدی (طاب ثراه) مایه‌ی تالم و تأسف شدید شد.

این طلبه‌ی کمترین، این واقعه‌ی مولمه را به ساحت قدسی حضرت بقیت الله (ارواحنا فداه) و زعیم حکیم امت حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (دام ظلّه الوارف) و دیگر مراجع عظام تقلید (دامت برکاتهم)، حوزه‌های علمیه و ملت شریف ایران، بیت مکرم و فرزندان فاضل و صالح و خیل شاگردان و دوستداران آن راحل رستگار، سوگمندانه تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

فقدان این شخصیت علمی و فکری عمیق و دقیق و خلیق و جامع، بصیر و شجاع، خلأ عظیمی را در حوزه‌های علمیه و عرصه‌ی تفکر پدید آورد که هرگز جبران نخواهد گشت. او طی عمر پربرکت خویش منشأ خدمات معنوی و تربیتی، علمی و فکری، انقلابی و سیاسی بی‌بدیل و ارزنده‌ی بسیاری بود؛ تألیف افزون بر یکصد جلد آثار فاخر در فلسفه، کلام، تفسیر، قرآن‌پژوهی، اخلاق، علوم انسانی اسلامی، اندیشه‌ی سیاسی؛ تربیت هزاران فاضل برجسته و صالح؛ تأسیس و هدایت مرکز علمی بزرگ و تأثیرگذار مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (قدّه)، نمونه‌ای از خدمات ارزشمند و حسنات ماندگار آن بزرگوار است.

او عاشقانه و مخلصانه به دین، مکتب اهل بیت (ص)، حوزه و دانشگاه، فکرو فرهنگ، نظام و انقلاب اسلامی خدمت کرد، و کسان بسیاری با انگیزه‌های سیاسی و نفسانی در حق وی جفا کردند، اما او هرگز در مقام دفاع از خویش برنیامد، با صبوری و سماحت ستودنی، غمض عین کرد و از کنار تهمتها و توهین‌ها مظلومانه و کریمانه گذشت. حقاً او مصداق تام «وَالَّذِینَ لَایَشْهَدُونَ الزُّورَ وَ إِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا کِراماً» بود.

به جهت نقش مؤثر ایشان در فرایند تأسیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، و همراهیهای مخلصانه و متواضعانه‌ی او در دهه‌ی نخست فعالیت‌های این نهاد علمی فکری، مسؤولان پژوهشگاه، خود را بطور مضاعف، سوگوار و داغدار او می‌دانند.

بنده‌ی کمترین برای آن فقید سعید رحمت و علوّ درجات و برای فرزندان، شاگردان و خیل علاقه‌مندان او از بارگاه باری صبر و سلامت مسألت دارم.

کلیه‌ی مدارس علمیه و مراکز حوزوی استان تهران، در سوگ آن علامه بی‌بدیل و عالم مجاهد و انقلابی شجاع، در روز شنبه‌ی سیزدهم دی‌ماه مطابق هیجدهم جُمادی الاولی تعطیل خواهدبود.
اللهم ألحقه بالشهداء و الصدیقین، و احشره مع اولیائه الکرام، و اسکنه فسیح جنانک.

پیام تسلیت رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

خبر ارتحال روحانی گرانقدر؛ آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی بنیانگذار و رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم موجب تأسف و تالم خاطر این جانب شد.

آن عالم فقید از جمله صاحب‌نظران جامعه علمی کشور در زمینه تفسیر موضوعی قرآن کریم و فلسفه اسلامی بودند و همواره نقش بسزایی در آموزش و تربیت طلاب علوم دینی داشتند.

ایشان در مسئولیت‌ها و جایگاه‌های مختلف همواره منشأ آثار و برکات زیادی بودند و تا آخرین لحظه عمر دست از مجاهدت در راه علم و حکمت و اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران برنداشتند.

این جانب فقدان این روحانی معزز را به مقام معظم رهبری، جامعه بزرگ روحانیت و بازماندگان محترم ایشان تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه طلب می‌کنم.

پیام تسلیت آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون
خبر ارتحال علامه مجاهد و فیلسوف گرانمایه و مفسر فرزانه و فقیه انقلابی حضرت آیت‌الله مصباح یزدی اعلی الله مقامه الشریف برای حوزه‌های علمیه تکان دهنده و غمبار و اسف انگیز بود.
این چهره تابناک از پیشگامان نهضت و انقلاب اسلامی و از یاران وفادار امام خمینی (ره) و رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی مد ظله العالی و مرزبان اندیشه ناب اسلامی و مدافع آرمان‌ها و ارزش‌های اصیل انقلاب و استوار در همه فراز و فرودها و حوادث و فتنه‌ها بود و در دفاع از اصل ولایت فقیه و رهبری معظم انقلاب اسلامی شجاع و پیشگام و عمارصفت اقدام می‌کرد و لایخاف فی الله لومة لائم.
آن شخصیت بزرگ در فلسفه اسلامی از صاحب‌نظران برجسته و دارای نظریات بکر و نو و برخوردار از اندیشه‌ای دقیق و نقاد و آگاه به اندیشه‌های فلسفی غرب و فلسفه‌های مضاف بشمار می‌آمد و دقت‌ها و موشکافی‌های ایشان فراموش شدنی نیست و آثار ماندگار فلسفی و فکری ایشان گنج فاخر و دستمایه وزین برای حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فلسفی داخل و خارج از کشور است.

آن فقید سعید در قلمروی فلسفه‌های مضاف و علوم انسانی و اجتماعی از منظر اسلامی پیشگام و آغازگر و در طراحی نظامات فکری اسلام مبتکر و پیشاهنگ بود.
از لطائف بارز در زیست پر برکت ایشان می‌توان به نوآوری‌های برجسته و اندیشه‌های مبتکرانه در قلمرو نظامات آموزشی و پژوهشی و مدیریتی حوزه و پیشگامی در تحول حوزه اشاره کرد و از رهگذر فکر عمیق آن مرحوم مرزهای دانش‌های اسلامی و حوزوی گسترش یافت.
از نقاط مهم زندگی ایشان سلوک معنوی و روحانی و اخلاقی و بهره‌گیری از استادان معرفت و معنویت مانند امام خمینی ره، علامه طباطبایی ره و آیت الله بهجت ره بود.
افزون بر آثار و نوشتار نور افشان ایشان، خیل عظیم شاگردان و دست پروردگان گواه بر کارنامه فاخر و ارزشمند وی است.
آن استاد سفرکرده و به لقای الهی پیوسته با کوله باری از توشه‌های معنوی و عرفانی ان شاء الله در پیشگاه خداوند مهربان سرافراز و مأجور و برای حوزویان و دانشگاهیان مصباح هدایت خواهد بود.

آن فقیه پارسا به مجاهدان راه خدا و ایثارگران و محور مقاومت و شهیدان سرافراز و شهید حاج قاسم سلیمانی عشق می‌ورزید و مقدر بود تا در ایام فاطمیه و سالگرد شهادت آن شهید مقاومت به دیار ابدیت بپیوندد.

فقدان آن علامه زاهد و پارسا و شکیبا را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام و حوزه‌های علمیه و مردم شریف و شاگردان و علاقه‌مندان و بیت مکرم و آقازادگان گرامی و صهر ارجمند ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و روز شنبه سیزدهم دی‌ماه را به احترام آن مرحوم و در ایام فاطمیه و سالگرد شهادت شهید سلیمانی، حوزه‌های علمیه را تعطیل اعلام می‌نمایم و علو درجات آن فقید سعید و شکیبایی و پاداش نیک الهی را برای بازماندگان محترم و استمرار راهشان را از خداوند مهربان خواستارم.

عاش سعیدا و مات سعیدا.

پیام تسلیت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت فقیه عالیقدر و اندیشمند بزرگ جهان اسلام حضرت آیت الله حاج شیخ محمد تقی مصباح یزدی (رضوان الله علیه) عضو برجسته، مؤثر و دیرینه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم موجب تألم و تأثر بسیار گردید.

این عالم ربانی با قدرت اجتهاد و اندیشه صائب خود در جهادی عالمانه به مقابله با تفکرات الحادی غرب و انحرافات فرهنگی پرداخت و اندیشه ناب اسلامی را روشن و پاکیزه به جامعه ارائه کرد.

تسلط ایشان به علوم نقلی و عقلی و همچنین توانمندی‌های فکری و اندیشه‌ای این عالم متخلق، نقش به سزایی در رشد فکری و هویتی فضلای حوزه داشته است.

این عالم عارف که از پایه گذاران تحول در حوزه و علوم انسانی بود در ایجاد پیوند بین حوزه و دانشگاه نیز نقشی مؤثر و شایسته داشت.

بینش بالای سیاسی و خلوص انسانی این عالم شجاع و مبارز تصویری روشن و واقعی از ابعاد مختلف شخصیت این اندیشمند بزرگ است.

این استاد برجسته علوم اسلامی با ذهنی عمیق و جامع‌نگر اندیشه‌های فلسفی را در پرتوی از نور توحید و معنویت به جویندگان و طالبان حقیقت ارائه می‌کرد.درس‌های اخلاق عارفانه و سلوک زاهدانه این معلم اخلاق، طلاب جوان را با ایشان مأنوس و جمع کثیری را از اخلاق، عرفان، معنویت و معارف الهی بهره‌مند کرده بود.

مبارزات انقلابی و همراهی بی نظیر ایشان با امام و رهبری و همچنین کوشش وافر علمی در دفاع و حمایت از ولایت فقیه از ممیزه‌های این شخصیت انقلابی است.

منطق قوی و مستحکم آیت الله مصباح یزدی در نقد جریان‌های سیاسی آلوده موجی از اهانت‌ها و هتاکی‌ها را از سوی برخی جریانات سیاسی متأثر از دشمنان برانگیخت، اما این شخصیت برجسته در تمام دورانی که مورد هجمه قرار می‌گرفت صبورانه تحمل کرد و ثابت قدم و استوار در خط مستقیم انقلاب اسلامی به روشنگری پرداخت.

این نماینده فقید مجلس خبرگان رهبری قهرمان بصیرت افزایی، روشنگری و دفاع از دین و مکتب اهل بیت علیهم السلام بود و تا پایان عمر پر برکت خود یک انقلابی ولایتمدار و صادق ماند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت این عالم عارف پرهیزگار را به محضر حضرت بقیة‌الله الاعظم (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری «مدظله العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت‌برکاتهم»، حوزه‌های علمیه و همچنین به بیت مکرم به خصوص آقازادگان محترم، شاگردان و ارادتمندان ایشان تسلیت عرض نموده و برای آن عالم وارسته علو درجات، غفران و رحمت الهی را از خداوند متعال خواستار است.

پیام تسلیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال عالم بزرگوار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی موجب تأثر فراوان گردید. این عالم جلیل القدر در طول سالیان گذشته خدمات علمی فراوانی را از خود بر جای گذاشت. وفاداری آن فقید عزیز و حمایت از اندیشه‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برگ زرینی در زندگی ایشان بود. آثار علمی ایشان در تبیین اندیشه دینی اسلام و تشیع، آثار کم نظیری است.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی این مصیبت مولمه را به حضرت ولیعصر (عج) و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) و خانواده آن فقید و عموم علاقه مندان و شاگردان ایشان تسلیت گفته و از خداوند متعال برای ایشان رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسالت می‌نماید.

پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

اناالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت حکیم فقیه، عضو فقید مجلس خبرگان رهبری، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی پس از تحمل دوره بیماری موجب تأثر گردید.

ایشان اهتمام ویژه‌ای در تدریس و تربیت و نیز تألیف آثاری ماندگار در تفسیر و فلسفه و پاسداری از عقاید دینی داشت.

اینجانب فقدان این استاد مبرز علوم اسلامی را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، علمای اعلام و حوزه‌های علمیه و شاگردان و بیت مکرم ایشان تسلیت می‌گویم.

از خداوند منان برای آن فقید سعید رحمت و آمرزش الهی و برای بازماندگان محترم صبر جمیل و اجر جزیل مسالت دارم».

پیام تسلیت بنیاد بین المللی غدیر

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَهِ
رحلت عالم ربانی، فقیه بصیر، متفکر برجسته و فیلسوف مجاهد مرحوم علامه آیت الله آقای حاج شیخ محمد تقی مصباح یزدی «قدس سره» موجب تأثر و تألم حوزه‌های علمیه و جهان تشیع گردید.
حضرت آیت الله علامه محمد تقی مصباح یزدی «رضوان الله تعالی علیه» حکیمی فرزانه بود که سراسر عمر شریف خود را در خدمت به اسلام و مکتب اهل بیت (علیهم السلام) سپری کرد و الگوی بسیاری از اندیشمندان و محققان جهان اسلام شد.
تلمذ در محضر اساتید بزرگی همچون آیت الله‌العظمی بروجردی، حضرت امام خمینی (ره)، مرحوم علامه طباطبائی (ره) و آیت‌الله‌العظمی بهجت (ره)، سلوک معنوی و روحانی، مراتب والای زهد، وارستگی، اخلاص و شیفتگی به آستان اهل‌بیت عصمت و طهارت «علیهم‌السّلام»، تسلط به علوم نقلی و عقلی و همچنین توانمندی‌های فکری و اندیشه‌ای، این عالم ربانی را به استادی بزرگ در حوزه معارف و هدایتگری موفق در عرفان و اخلاق عملی تبدیل کرد که نقش به سزایی در رشد حوزه علمیه و نظام مقدس اسلامی داشت.
مبارزات انقلابی و همراهی بی نظیر ایشان با امام و رهبری، بینش نافذ، اتقان کلام و شجاعت در بیان مواضع و نیز همچنین کوشش عالمانه در دفاع و حمایت از نظام اسلامی و ولایت فقیه از او شخصیتی منحصر بفرد ساخته بود. اعتقاد عمیق و باورمندی او به ولایت فقیه و تبعیت محض از ولی فقیه مثال زدنی است.
علامه مصباح یزدی حقیقتاً مطهری زمان بود که تبیین معارف اسلامی، ترویج و گسترش معارف قرآنی و حکمت اسلامی را وجهه اهتمام خود قرار داد و در این مسیر آثار متعدد، ارزنده و ماندگاری در ساحت اندیشۀ دینی و فلسفۀ اسلامی را به جامعه اسلامی عرضه کرد. آن بزرگوار مبارزه با بدعت‌ها، مقابله با خطوط انحراف اعتقادی در جامعه را تکلیف می‌دانست و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نکرد.
پیشگامی ایشان در عرصۀ تحوّل و ارتقاء آموزش‌های حوزوی، تلاش عالمانه درزمینه تحول در علوم انسانی و ایجاد پیوند بین حوزه و دانشگاه، نشانه‌ی نگاه بلند و درخشان، دید همه جانبه، همّت رفیع و عزم راسخِ این اندیشمند الهی است.
مرحوم علامه مصباح یزدی سال‌های متمادی از عمر مبارک خود را در تعلیم و تربیت شاگردان عالم و ممتاز سپری ساختند و در کنار آن با طرح‌هایی نظیر طرح ولایت هزاران هزار جوان دغدغه مند را بهره‌مند از اخلاق، عرفان، معنویت و معارف الهی و مجهز به سلاح دفاع از ارکان معرفتی انقلاب اسلامی کردند.
عمار انقلاب در همه فراز و فرودها ی انقلاب نه تنها مصباح هدایت بود بلکه شجاعانه در صف اول دفاح از حق ایستاد و در صراط مستقیم الهی، تلخ‌ترین توهین‌ها، سنگین‌ترین تهمت‌ها و سرزنش‌ها و ملامت‌های دشمن و دوست کمترین خللی در اراده پولادین او ایجاد نکرد.
حضور در عرصه‌های مختلف نظام مقدس اسلامی، از جمله مجلس خبرگان رهبری، شورای عالی انقلاب فرهنگی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگ دیگری از کارنامه سراسر نور این مجاهد بصیر و انقلابی است
بنیاد بین المللی غدیر ضایعۀ غمبار ارتحال این دانشمند بزرگ و فقیه بااخلاص را به ساحت مقدس حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری، حوزه‌های علمیه و مجامع دیگر علمی و به شاگردان و ارادتمندان ایشان بویژه همسر و فرزندان و دامادمحترمشان تسلیت عرض نموده و و از خداوند رحمان مغفرت و رحمت الهی و علو مقام برای آن فقید سعید مسئلت می‌نماید.
 

کد خبر 5110483

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =