سند توسعه مهارت‌آموزی استان سمنان تدوین شد/ ضرورت ارتقای آموزش

سمنان- معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار سمنان با تأکید بر لزوم ارتقای سطح آموزش‌های مهارتی در استان گفت: سند توسعه مهارت‌آموزی استان با چشم‌اندازی در افق ۱۴۰۴ تدوین شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه منصوری بعدازظهر چهارشنبه در آئین تکریم و معارفه مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان و جلسه شورای مهارت به میزبانی استانداری سمنان ضمن بیان اینکه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اداره کل فنی و حرفه‌ای استان تبیین و ارتقای جایگاه ارزشمند مهارت‌آموزی و ایجاد گفتمان مهارت است، اظهار داشت: متحد و بسیج کردن تمام امکانات و ظرفیت‌ها برای توسعه مهارت‌آموزی مبتنی بر نیاز بازار کار ازجمله رویکردهای مهم این نهاد است.

وی با اشاره به اینکه در اولین گام‌ها باتدبیر دستورالعمل پیشنهادی شورای مهارت و بازخورد گیری از دستگاه‌های مربوطه در حوزه مهارت در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دستورالعمل مهارت‌آموزی تصویب شد، تصریح کرد: این دستورالعمل با شعار هر جوان یک مهارت در سطح استان اجرایی شد.

مدیرکل سابق فنی و حرفه‌ای استان سمنان بابیان اینکه چشم‌اندازی برای مهارت‌آموزی ترسیم شد که گویای مجموعه مهارت‌آموزی استان در افق ۱۴۰۴ ترسیم شد، افزود: این چشم‌انداز با رویکرد آموزش‌های مهارتی راه بی‌بدیل توسعه و اتکا به سرمایه انسانی شاداب و خلاق در ارائه آموزش‌های مهارتی موردنیاز منطقه به‌عنوان قطب مهارت‌های نوین کشور در راستای تقویت نیروهای توانمند متخصص مولد و متفکر و متناسب با اشتغال استان و اقتصاد مهارت بنیان خواهد بود.

منصوری با اشاره به اینکه سند راهبردی توسعه مهارت در استان در دست اجرا است، خاطرنشان کرد: این طرح یک کار جمعی بزرگ به همت معاونت آموزش و پژوهش اداره کل فنی و حرفه‌ای آغاز شد که با تحلیل و بررسی و نگاه به اسناد بالادستی و سند توسعه و راهبردهای توسعه‌ای استان مصوبات کارگروه رونق تولید و اشتغال استان رصد بازار کار و مطالعات گسترده‌ای این سند تدوین‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: تحلیل وضع موجود، شناسایی آسیب‌ها، نقاط قوت و ظرفیت‌های موجود و بهره‌گیری ازنظر نخبگان در خصوص آینده‌پژوهی مشاغل و شناسایی جوامع هدف آموزش‌های موردنیاز احصا شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار سمنان بابیان اینکه سند نهایی در شورای برنامه‌ریزی استان به تصویب رسید و راه برای توسعه آموزش‌های مهارتی شناسایی‌شده است، یادآور شد: این سند نیازمند بازنگیری و به‌روزرسانی سالانه است.

منصوری با تأکید بر اینکه اهداف متعددی در حوزه اشتغال و آموزش‌های مهارتی در سطح استان دنبال می‌شد که اکنون این اهداف منجر به اقدام عملیاتی شده است، ابراز کرد: ارتقای جایگاه آموزش فنی و حرفه‌ای در سطح استان، تأثیرگذاری در مؤلفه‌های رشد و توسعه اقتصادی، تقویت نیروی ماهر و اشتغال موردنیاز منطقه، توسعه متوازن آموزش‌های مهارتی دستگاه‌های دولتی و خصوصی، کاهش تصدی‌گری دولت و جلب مشارکت بخش خصوصی توانمند برای سرمایه‌گذاری و ارائه خدمات آموزشی و مهارتی ازجمله اهدافی است که در این راستا دنبال می‌شود.

وی گفت: ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی، افزایش سطح سلامت رفاه و انگیزه کارکنان متناسب با فناوری روز، ارتقا و تجهیز کارگاه‌های آموزشی نوین متناسب با نیاز بازار کار، ساماندهی و بهره‌برداری از فضای و امکانات آموزشی از دیگر اهدافی است که در این مدت عملیاتی شده است.

مدیرکل سابق فنی و حرفه‌ای استان سمنان با اشاره به طراحی برنامه‌های متعدد برای تحقق این اهداف بیان کرد: انسان توانمند و خلاق عامل اصلی توسعه جوامع است و در این شرایط باید مهارت‌آموزی و دغدغه همگان باشد.

کد خبر 5115760

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =