تکرار نابسامانی در بازار مرغ/ لزوم نظارت جدی بر توزیع‌کنندگان مرغ

مردم کرمانشاه شاهد نوسان قیمت مرغ در بازار هستند اما متولیان این حوزه از ثبات قیمت مرغ و برخورد با متخلفان می‌گویند، از سوی دیگر فروشندگان هم درخواست نظارت بر قیمت توزیع‌کنندگان را دارند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: نوسانات قیمت مرغ در استان کرمانشاه در هفته‌های اخیر اعداد و ارقام ضدونقیضی را بر تابلوی قیمت مرغ فروشی‌ها به ثبت رساند تا برخلاف اظهارات متولیان بی‌ثباتی بازار مرغ این گوشت لذیذ را از سر سفره اقشار متوسط به پایین بپراند.

اما آنچه بیش از همه‌چیز نگران‌کننده خواهد بود نزدیکی به بازار شب عید و احتمالاتی است که در خصوص نوسانات این بازار پیش‌بینی می‌شود، بازاری که مسئولان وعده داده‌اند که ثبات دارد اما شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد.

چند ماه پیش که قیمت‌های عجیب وارد بازار مرغ استان کرمانشاه شد مرغدارها عدم توزیع نهاده‌های دامی و کاهش جوجه ریزی را دلیل اصلی افزایش قیمت می‌دانستند اما بعد از ثبات در توزیع نهاده با نرخ دولتی در بین مرغداران نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان برای فروش مرغ گرم اعلام شد.

اما بعد از ثبات کوتاه‌مدت قیمت این روزها بازهم شاهد جولان قیمت مرغ در استان کرمانشاه هستیم تا جایی که مردم برای تأمین این کالای غذایی که با دست‌نیافتنی شدن گوشت قرمز جزو اقلام اصلی اقشار متوسط به پایین جامعه به‌حساب می‌آید، قیمتی بیشتر از ۲۷ هزار تومان برای هر کیلوگرم را پرداخت می‌کنند.

کمبودی در تولید و عرضه مرغ وجود ندارد / نهاده مرغداری‌ها به صورت ۱۰۰ درصدی تأمین می‌شود

نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با نظارت‌های صورت گرفته بر مرغداری‌ها و واحدهای کشتارگاهی روزانه ۱۳۰ تن مرغ با قیمت مصوب به بازار استان کرمانشاه عرضه خواهد شد، که مقدار مذکور بیشتر از نیاز روزانه مصرفی مردم در این استان است.

وی افزود: در مقطعی از زمان در تأمین نهاده‌های دامی خلأ به وجود آمد که برای جبران هزینه‌های تولید، مجوز افزایش قیمت داده شد، اما از ابتدای آذرماه سال جاری ۱۰۰ درصد نهاده موردنیاز مرغداری‌ها با نرخ دولتی تأمین شد و باید مرغ با قیمت مصوب به بازار عرضه شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: در صورت تخلف واحدهای مرغداری و کشتارگاهی و فروش مرغ با قیمتی بیشتر از قیمت مصوب یعنی ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان، پرونده متخلف به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع داده می‌شود و در صورت تخلف مرغداری‌ها سهمیه نهاده آن‌ها قطع خواهد شد.

وی ادامه داد: نهاده دامی به میزان کافی در استان کرمانشاه در حال عرضه است و جوجه‌ریزی و تولید با توجه به نیاز مردم انجام می‌شود، پشتیبانی امور دام استان کرمانشاه آمادگی لازم برای خرید مرغ از واحدهای تولیدی را دارد.

در ادامه پیگیری‌های خبرنگار مهر، مسعود بیگلری معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: در راستای اجرای طرح تشدید نظارت بر بازار و همچنین نظارت بر عرضه مرغ، پرونده تخلفاتی ۱۶ واحد مرغداری استان برای رسیدگی و صدور احکام لازم به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

وی با اشاره به حساسیت موضوع قیمت گوشت مرغ که از عمده کالاهای مورد نیاز مردم محسوب می‌شود، گفت: پرونده‌های تشکیل‌شده برای مرغداران متخلف که در حدود ۴۰۰ میلیون تومان است، بدون هیچ اغماضی بررسی خواهد شد.

برخورد در انتظار برهم زنندگان معیشت مردم

قهرمان شاهی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گران فروشی مرغ توسط برخی واحدهای صنفی در استان کرمانشاه بیان کرد: در روزهای گذشته در ارتباط با گران فروشی گوشت مرغ، ۱۵۰ پرونده تخلف در تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه تشکیل شده است.

۱۵۰ پرونده تشکیل شده در تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه مربوط به واحدهای مرغداری، کشتارگاهی و عرضه است وی افزود: ۱۵۰ پرونده تشکیل شده در تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه مربوط به واحدهای مرغداری، کشتارگاهی و عرضه است که برای تعدادی از آن‌ها حکم صادر شده و جریمه‌های میلیارد ریالی اعمال شده است، سایر پرونده‌ها نیز در حال بررسی است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه تصریح کرد: وظیفه این سازمان رسیدگی به پرونده‌های تخلف است و اتاق اصناف، اتحادیه مرغداران و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه وظیفه نظارت بر بازار را برعهده دارند، هرچند که کارشناسان تعزیرات حکومتی در گشت‌های مشترک حضور دارند.

شاهی با هشدار به گران فروشان و متخلفان گفت: قیمت مصوب عرضه مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است و در صورت مشاهده قیمت‌های بالاتر برخورد سختی با گران فروشان اعم از واحدهای تولیدی و عرضه خواهد شد، به هیچ عنوان اجازه سوءاستفاده به افراد سودجو و برهم زنندگان معیشت مردم داده نمی‌شود.

لزوم نظارت جدی بر توزیع کنندگان اصلی مرغ

مجید احمدی به عنوان یکی از صاحبان واحدهای صنفی متضرر در نوسانات اخیر بازار مرغ در استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: روزهای گذشته و پیش از نوسان ناگهانی بازار مرغ، روزانه ۳۰۰ کیلوگرم فروش مرغ داشته‌ام که این مقدار هم اکنون به کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم در روز رسیده است.

وی افزود: کاهش فروش مرغ از یک سو به دلیل افزایش قیمت و از سوی دیگر به دلیل جریمه بازرسان اتحادیه مرغ و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه است.

صاحب واحد صنفی فروش مرغ در شهر کرمانشاه با اشاره به مشکلات پیش آمده در عرضه گوشت مرغ، تصریح کرد: روزانه توزیع کننده‌های مرغ به درب مرغ‌فروشی ها مراجعه می‌کنند و فاکتور را به قیمت مصوب قید می‌کنند، اما افزایش قیمت را به روش‌های گوناگون از فروشندگان دریافت و در صورت اعتراض تهدید به قطع توزیع مرغ می‌کنند.

احمدی با اشاره به علت خالی بودن یخچال‌های برخی فروشندگان مرغ، گفت: در صورتی که مرغ با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب برای مرغ فروشان تأمین می‌شود اما اجبار بر این است که مرغ با قیمت مصوب به فروش برسد.

این صاحب واحد صنفی فروش مرغ از مسئولان و متولیان کنترل بازار مرغ خواست به جای نظارت‌های سفت و سخت بر فروشگاه‌ها روی توزیع کننده‌ها نظارت جدی‌تری داشته باشند، زیرا قیمت نهایی مرغ را آن‌ها تعیین می‌کنند.

توزیع روزانه مرغ منجمد به منظور تعادل عرضه و تقاضا و کاهش قیمت

در ادامه پیگیری‌های خبرنگار مهر، محسن دارابی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه از توزیع روزانه مرغ منجمد انبارهای کرمانشاه برای کنترل قیمت خبر داد.

وی افزود: رصد و نظارت بر مراکز عرضه مرغ به صورت روزانه توسط کارشناسان و بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه انجام می‌گیرد و با متخلفان عرضه مرغ در سطح عمده فروشی و خرده فروشی بدون هیچ مماشاتی برخورد می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه با اشاره به وضعیت مطلوب موجودی مرغ در سردخانه‌های استان کرمانشاه، تصریح کرد: به منظور رسیدن تعادل عرضه و تقاضا و کاهش قیمت مرغ در بازار، روزانه ۴۰ تن مرغ منجمد با نظارت مستقیم این سازمان توزیع می‌شود.

خبرنگار مهر بعد از پیگیری میدانی علت نوسانات بازار مرغ در کرمانشاه و قول پیگیری و برخورد متولیان با گران‌فروشی در این بازار آشفته به چند واحد صنفی فروش مرغ مراجعه کرد.

گرچه در برخی واحدهای صنفی نرخ مصوب رعایت می‌شد اما آنچه عجیب بود فروش بالاتر از قیمت مصوب مرغ در برخی واحدهای صنفی دیگر بود که امیدواریم با پیگیری متولیان، مشکل تهیه این کالای اساسی برای خانواده‌های متوسط به پایین فراهم شود.

کد خبر 5148451

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 0 =

  نظرات

  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
   0 0
   ازتون خیلی ممنونیم که که مدتهاست حتی نمیتونیم مرغای هورمونیتون روهم به بچه هامون بدیم چون گرونه چون کار نیست چون پولی نیست